Menej ako 40% pacientov chodí pravidelne na preventívne prehliadky! Ženy sú zodpovednejšie, najviac podceňovanou je urologická prehliadka u mužov

Napriek tomu, že preventívna prehliadka u všeobecného lekára trvá približne polhodinu, pravidelne ju absolvuje menej ako 39 % dospelej populácie. V roku 2020 klesol záujem o preventívne prehliadky ešte o ďalších približne 5 %.
preventívna prehliadka

Zdroj: Pexels.com

Záujem o preventívne prehliadky rastie s vekom

Štatisticky najmenej preventívnych prehliadok absolvujú ľudia v produktívnom veku a naopak najviac sa prevencii podrobujú deti – až 80 %.

S narastajúcim vekom postupne narastá aj záujem o preventívne prehliadky. Zdravotnú poisťovňu stojí preventívna prehliadka 50 ročného pacienta** maximálne 50 eur**, pričom napríklad liečba onkologického pacienta s nádorom pľúc v počiatočnom štádiu približne 1500 eur, v pokročilých štádiách aj viac ako 30 tisíc eur.

Preventívnymi prehliadkami sa podarilo odhaliť približne 40-50% všetkých ochorení, teda kardiovaskulárnych, onkologických alebo iných odvrátiteľných ochorení.

Slovensko je v rámci krajín V4 v absolvovaní preventívnych prehliadok na tom percentuálne lepšie ako Maďarsko, ale horšie ako Česko a Poľsko.

Vyspelé krajiny západnej Európy pritom bežne dosahujú podiel v preventívnych prehliadkach viac ako 50 % u dospelej populácie.

Dôvodom zníženého záujmu je nedostatočná osveta, celkový prístup spoločnosti, ale v uplynulom roku aj pandémia COVID-19, pre ktorú preventívne prehliadky medziročne klesli o 5%. V posledných mesiacoch sa prehliadky opäť rozbehli, pretože všeobecní lekári sa naučili ako manažovať svoje ambulancie a pacientov aj v čase pandémie,“ hovorí MUDr. Darina Haščíková, MPH, hlavná odborníčka pre revízne lekárstvo.

Ženy sú zodpovednejšie

V otázke absolvovania preventívnej prehliadky sú štatisticky ženy zodpovednejšie aj v prípade gynekologickej prehliadky či mamografie.

Najmenej navštevovanou je urologická prehliadka, i keď z roka na rok rastie aj počet mužov, ktorí ju absolvujú,“ približuje MUDr. Beáta Havelková, MPH, podpredsedníčka predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Preventívna prehliadka neinformuje len o aktuálnom zdravotnom stave, ale je tiež ukazovateľom toho, čo treba zlepšiť, aby sa pacient do budúcna vyhol vážnym, napríklad kardiovaskulárnym komplikáciám.

Preventívna prehliadka u všeobecného lekára dokáže zachytiť u pacienta vysoký krvný tlak, prediabetes alebo vysokú hladinu cholesterolu, ktoré by mohli neskôr viesť k cievnym mozgovým príhodám alebo infarktu myokardu, ale rovnako aj niektoré onkologické ochorenia“ vysvetľuje MUDr. Darina Haščíková, MPH.

Poisťovne sa v rámci svojich platforiem snažia poistencom pripomínať, kedy by mali absolvovať ďalšiu preventívnu prehliadku.

Dostávajú sms správy alebo pripomienky prostredníctvom aplikácie, kde majú okrem iného vysvetlené, aké vyšetrenia ich čakajú. Vo všeobecnosti trvá preventívna prehliadka 30-40 minút.

V posledných rokoch sú s cieľom skorého záchytu odvrátiteľných ochorení aktívne viaceré skríningové programy. Okrem vyšetrenia skrytého krvácania v stolici sa realizuje napríklad aj skríning rakoviny prsníka.


Mohlo by vás zaujímať:

Dámy, na tieto vyšetrenia pošlite svojich mužov!

Urológia nie je len pre mužov: Špecialista o najčastejších problémoch žien, s ktorými by mali vyhľadať urológa