5 užitočných tipov, čo robiť, keď cítite pokles energie

V ťažkých časoch musíme byť k sebe láskaví. Najlepší spôsob, ako môžeme znovu nabrať energiu, keď sa cítime skleslo, je nastaviť si priority a postarať sa o svoje duševné, aj fyzické zdravie.
čo robiť, keď nemáte energiu

Zdroj: Pixabay.com

V súčasnosti zažívame stresujúce obdobie. Mnoho ľudí sa borí s tým, ako zvládnuť množstvo povinností naraz – práca z domu, domáce vzdelávanie a k tomu aj staranie sa o domácnosť.

Pri tom všetkom je dosť náročné nájsť si čas pre seba. Avšak keď klesá hladina vašej energie, má to vplyv na to, ako sa správate k ostatným, ale najmä k sebe.

Tu je 5 tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť každodenné domáce výzvy a mať dostatok energie.

1. Viac sa hýbať

So všetkými každodennými povinnosťami, ktoré musíme v tomto náročnom období zvládať, si nájsť čas na cvičenie nemusí byť také jednoduché, prípadne sa ľahko môže stať, že sa prepadne až na posledné priečky našich priorít.

Pohyb však uvoľňuje endorfíny, ktoré pozitívne ovplyvňujú našu náladu a pomáhajú nám načerpať chýbajúcu energiu. Pre zatvorené fitnescentrá či posilňovne sa mnohí ľudia ocitli bez svojej podpornej skupiny, ktorá by ich naďalej motivovala.

Netreba však úplne zúfať. K dispozícii sú teraz rôzne online kurzy – od jogy po pilates, od silového tréningu až po aerobik – a mnohé sú dostupné aj bezplatne. Zlepšiť náladu vám môže aj každodenná prechádzka, jazda na bicykli či beh.

2. Jesť zdravo

Jedlo je naše palivo a poskytuje nám potrebnú energiu. Výskum poukazuje na to, že počas pandémie došlo k nárastu predaja nezdravých snackov, keďže ľudia hľadali spôsoby, ako sa vyrovnať s týmto náročným obdobím.

V mnohých prípadoch tak siahali po nezdravých jedlách, ktoré im prinášali pocit úľavy, no ktorým sa pred pandémiou vyhýbali. Aj keď to môže byť momentálne náročné, je dôležité hľadať vyváženú a výživnú stravu, ktorá poskytuje potrebné živiny, aby ste mali dostatok energie na vaše každodenné aktivity a udržiavali sa v dobrom zdraví.

Zdravá strava dodá vášmu telu potrebné živiny, vitamíny a minerály na to, aby dobre fungovalo. Stravu si môžete spestriť aj výživovými nápojmi, ktoré vám dodajú bielkoviny – ide o jeden zo spôsobov, ako telu dodať energiu.

A aby ste do procesu zapojili všetkých doma, urobte zo zdravého stravovania spoločnú rodinnú aktivitu, napríklad tvorbou zdravých kreatívnych receptov.

3. Spať inteligentne

Spánok je kľúčom k dobitiu našej energie. V stresových obdobiach ľudia často trpia nedostatkom spánku. Dôležité je mať vytvorený vhodný priestor na spanie – najlepšie izbu, ktorú viete zatemniť a kde nie sú zbytočné rozptýlenia.

Ak je to možné, využívajte spálňu výlučne na spánok, nie na prácu či iné záľuby. Oddýchnite si od digitálneho sveta a keď idete spať, nechajte elektronické zariadenia ďalej od seba.

Rovnako ako rodičia vytvárajú spánkové rutiny svojim deťom, vytvorte si vlastný spánkový rituál: horúci kúpeľ na začiatok, potom sa uvelebíte ku knižke, dáte si šálku bylinkového čaju a nakoniec už len zhasnete svetlá a idete spať.

4. Zostať v kontakte so svojím okolím

Napriek tomu, že ste v kontakte s rodinou a kolegami prostredníctvom videohovorov, neexistuje nič lepšie, ako sa porozprávať a zasmiať s dobrým priateľom či blízkym príbuzným.

Stretnutia a spojenia (aj keď väčšinou len virtuálne) podporujú naše psychické zdravie a pomáhajú nám podržať sa navzájom aj v ťažkých časoch.

Či už zavoláte, pošlete správu, porozprávate sa alebo napíšete list starému kamarátovi zo školy, spojenie s ľuďmi, ktorí vám zdvihnú náladu, je dobré pre vaše zdravie a celkovú pohodu.

5. Mať čas na seba

Napriek spolupatričnosti, ktorú dnes zažívame, túži mnoho ľudí po samote, aspoň na chvíľku. Naplánovať si „čas len pre seba“, aj keď len 30 minúť denne, dokáže pozitívne ovplyvniť našu náladu a energiu.

Vyberte sa na prechádzku do lesa alebo svojho okolia či susednej štvrte. Nájdite si čas a miesto, kde zhasnete svetlá a budete len dýchať, alebo si zoberte knihu a nájdite si tiché a pokojné miesto, kde si môžete vychutnať svoju samotu.

Teraz viac ako kedykoľvek predtým potrebujete čas na oddych, doplnenie energie alebo sa len jednoducho straťte vo svojich myšlienkach či snívajte.