Kardiológ: Ľudia často nevedia čo obsahuje veľa cholesterolu, predstavujú si, že sú to iba mastné jedlá

Vysoký cholesterol nebolí, môže nám však spôsobiť nemalé komplikácie. Najmä vtedy, ak máme o cholesterole množstvo nesprávnych informácií. S kardiológom a obezitológom MUDr. Ivanom Majerčákom sme sa pozreli na najčastejšie mýty o cholesterole.
kardiológ o mýtoch o cholesterole

TS Divino | Zdroj: Flickr.com

Na internete dnes nájdeme mnohé domáce rady, ktoré však nie sú od odborníkov. Slováci kontrolu hladiny cholesterolu často podceňujú a neuvedomujú si následky.

Zvýšená hladina cholesterolu sa spája s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktoré na Slovensku spôsobujú ročne dvakrát viac úmrtí ako rakovina.

Cholesterol sa ukladá v stene artérií a spôsobuje arteriosklerózu, teda ochorenie tepien, pri ktorom sa obmedzuje prietok krvi a môže dôjsť k infarktu.

Preto je dôležité poznať svoj organizmus. Aké sú najčastejšie mýty o cholesterole, na ktoré by sme si mali dávať pozor?

Vlašské orechy obsahujú veľa cholesterolu

Jedným z omylov je nerozlišovanie tuku a cholesterolu.

Ľudia často nevedia čo obsahuje veľa cholesterolu. Predstavujú si, že sú to mastné jedlá, bôčik, slanina. Nevedia, ktoré orechy sú zdravšie. Často sú prekvapení, že náš vlašský orech patrí medzi najzdravšie. Dôležitá je aj edukácia o „skrytých tukoch“. Tie sú napríklad v rôznych „keksíkoch“, ale aj v syroch. Základným problémom je, že sa vlastne nemali kde naučiť, čo je to zdravá strava a množstvo protichodných informácií nájdu v informačnom kanále Dr. Google, “uvádza kardiológ MUDr. Ivan Majerčák.

Dôležité je teda vedieť rozoznať, ktoré tuky sú tie zdravšie. Pre zdravie prospešné sú skôr rastlinné tuky, teda za studena lisované oleje ako olivový alebo ľanový olej.

Cesnak a jeho vplyv na cholesterol

Vetu soľ nad zlato pozná skoro každý. Pre zdravú hladinu cholesterolu však soľ prospešná nie je. Vhodnejšie je nahradiť ju bylinkami.

Pacienti však prichádzajú do kardiologickej ambulancie aj s inými chybnými informáciami o jedle:

V súvislosti s tlakom a cholesterolom je populárny asi najviac cesnak, ktorý samozrejme neškodí, ale ak by som si chcel zvýšenú hladinu cholesterolu liečiť len cesnakom, tak by som mal byť „trvale asi na homeoffice,“ upresňuje odborník a dodáva, že cesnak teda vôbec nemá také účinky na cholesterol, aké sa mu pripisujú.

Pohyb nie je až tak potrebný

Chybné informácie majú Slováci aj o vplyve pohybových aktivít.

Pacienti, už dnes vedia, že máme dobrý a zlý cholesterol, no prekvapivá je pre nich informácia, že zlý cholesterol znižujeme hlavne stravou a tabletkami a dobrý si vedia zvýšiť pravidelnou pohybovou aktivitou. Netušia, že pohyb má taký vplyv na hladinu cholesterolu,“ dodáva obezitológ a kardiológ.

Pohybovými aktivitami nemusí byť len náročné cvičenie s činkami, pre zdravie organizmu je prospešná aj dlhá prechádzka.

Ľudia si počas pravidelnej pohybovej aktivity uvedomia, že pohyb nielen zvyšuje energetický výdaj, ale má aj množstvo ďalších pozitívnych účinkov. Mnohí si uvedomia, že zlý pocit zo seba samého, zlý dojem zo svojej telesnej schránky, ktorý pripisovali len nadbytočným kilogramom, často pramení z totálnej fyzickej nevýkonnosti a zo straty kondície,“ dodáva odborník.

Zlý cholesterol sa týka len starších

Mnohí si myslia, že problémy s cholesterolom majú len staršie vekové skupiny. Nie je to pravda.

Zaujímavú štúdiu urobili v Maďarsku. Merali elasticitu artérií u detí v škôlke. Zistili, že ku zvýšeniu tuhostí artérií dochádza už u malých detí. Takže o svoju hladinu cholesterolu by sme sa mali zaujímať už ako deti. Ako u dospelých, tak aj u detí platí, že ak je ich pás viac než polovica ich výšky, sú ohrozenou skupinou. Minimálne u tejto skupiny detí by sme sa mali zamerať na vyšetrenie hladiny tukov v krvi,“ dodáva odborník.

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi nespôsobuje bolesť a často sa o ňu začneme zaujímať až keď je neskoro.


Prečítajte si tiež:

Fyzioterapeutka: Pribúdajú ľudia, ktorí dokážu svoje telo ignorovať natoľko, že si zvyknú na bolesť, a žijú s ňou v symbióze

Kardiológ: Pohár vína nám život nepredĺži. Radšej však pohár denne, ako celú týždennú dávku dobehnúť v piatok večer


Textová Inzercia

Hempoint novy TXT
Plnospektrálny extrakt z kvetov konope vo svojej najprirodzenejšej podobe

Doprajte si prirodzenú kompozíciu všetkých aktívnych látok v ich prirodzenej synergii.