7 zdravých potravín, ktoré si vaše deti zamilujú!

Mnohé deti nemajú dostatok vápnika a veľa z nich neje dostatok ovocia, takže smoothies môžu byť vhodným obohatením jedálnička. Sú rýchle a jednoduché na prípravu a sú skvelé, keď sa ráno ponáhľate.
potraviny pre deti

Zdroj: Freepik.com

Prieberčivosť detí v jedle nebýva až takým ojedinelým javom. Asi každý rodič by o tom vedel povedať svoje. V každom prípade aj deti majú svoje obľúbené a neobľúbené jedlá. No z pohľadu rodiča je dôležité myslieť na ich výživové potreby.

Vždy ma pobaví, keď sa ma ľudia pýtajú, ako jedli moje deti, keď boli malé. Vzhľadom na moju prácu si mnoho rodičov myslí, že museli byť dokonalí stravníci, resp. že som mala v rukáve nejaké špeciálne triky, vďaka ktorým priam prosili o brokolicu a iné zdravé potraviny. Pravdou je, že moje deti sa nijako nelíšili od väčšiny ostatných detí. Dokonca sa mi stalo aj to, že chceli jesť každý deň to isté,“ spomína Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy.

Susan Bowermanová sa podelila o svoj zoznam prospešných potravín pre deti:

Smoothies

Mnohé deti nemajú dostatok vápnika a veľa z nich neje dostatok ovocia, takže smoothies môžu byť vhodným obohatením jedálnička. Sú rýchle a jednoduché na prípravu a sú skvelé, keď sa ráno ponáhľate.

Deti si ich radi pripravujú sami. Ak máte po ruke všetky ingrediencie, ako nízkotučné mlieko, proteínový prášok a trochu mrazeného ovocia, môžete to už nechať na deti.

Mrkva

Deti a zelenina často nejdú dokopy, no sladká chrumkavá surová mrkva je výnimkou. Je bohatá na betakarotén, ktorý podporuje zdravý vzhľad pokožky aj zrak, a je tiež dobrým zdrojom vlákniny. Už len nakrájaná surová mrkva je chutná, no môžete ju vyskúšať podávať s hummusom, nízkotučnou smotanovou omáčkou či salsou.

Ovsené vločky

Príprava ovsených vločiek, ktoré sú prirodzene bohaté na vlákninu a vitamíny skupiny B, trvá len niekoľko minút. Skúste ich pripraviť namiesto vody s nízkotučným alebo sójovým mliekom, aby ste zvýšili obsah vápnika a bielkovín. Potom ich len trošku oslaďte a vmiešajte do nich nakrájané ovocie, napríklad banány alebo jablká.

Jahody

Deti milujú jahody, pretože majú skvelú chuť. Sú tiež plné vitamínu C, draslíka a vlákniny. Keď nie je práve sezóna, siahnuť môžete aj po mrazených. Stačí ich potom pridať do smoothie, alebo aj do jogurtu.

Oriešky

Namiesto čipsov ponúknite deťom oriešky, aby ste uspokojili ich chuť po niečom chrumkavom a slanom. Orechy, ako sú mandle, vlašské orechy alebo pistácie, poskytujú prospešné tuky, bielkoviny a minerály, ako je zinok a horčík.

Fazuľa

Pre deti je dvojnásobne výživná. Je nielen dobrým zdrojom železa, ale aj skvelým zdrojom vlákniny. Väčšina detí bude jesť konzervovanú fazuľu ochutenú trochou kečupu, bbq omáčkou alebo salsou. Môžete tiež vyskúšať fazuľovú polievku, prípadne rozmixovať fazuľu v mixéri s trochou soli, citrónom a olivovým olejom ako chutný dip k surovej zelenine.

Tuniak

Aj keď mnohé deti ohŕňajú nad rybami nos, tuniakový šalát je pre ne na počudovanie celkom akceptovateľný. Ako všetky ryby, aj tuniak je skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín a je bohatý na bielkoviny. Skúste zmiešať konzervovaného tuniaka s roztlačeným avokádom namiesto majonézy pre zdravší tuniakový šalát a podávajte ho s celozrnným pečivom – deti si radi robia vlastné „obložené chlebíčky“.


fruitfultrident

google.com Byť matkou je to najšťastnejšie a najlepšie, čo žena môže mať. Som taká šťastná, že vidím tvoju fotku matky a dcéry, naozaj mi to pripomína chvíľu, keď som porodila svoje dieťa

board

This is definitely a great article. Thank you so much for taking the time to poppy playtime detail all of this for all of us. It was a great guide!

Vallie Conn

Najšťastnejšia a najlepšia práca, akú môže žena mať, je byť matkou. Som veľmi rád, že vidím fotografiu vašej mamy a dcéry, pretože vo mne vyvoláva toľko úžasných spomienok. basketball-stars.co