Klinická psychologička: Jarná depresia môže byť veľmi nepríjemný stav

Jarná depresia je sezónna afektívna porucha, ktorá sa prejavuje u niektorých ľudí počas jarnej sezóny. Táto porucha môže byť spôsobená zmenou svetelných podmienok, ktoré ovplyvňujú biologický rytmus tela. Ako bojovať s jarnou depresiou prezradila klinická psychologička lMgr. Barbara Budinská.

Zdroj: pexels.com, agel.sk

Jarná depresia je zvyčajne spojená so zimným obdobím, pretože chladné krátke dni uľahčujú vyhýbanie sa zhonu a energii svetla. Keď je vonku zima, tráviť deň pod prikrývkou pozeraním televízie vyvoláva pocit viny menej ako v teplejších mesiacoch.

Existuje však veľa štúdií, ktoré dokazujú, že teplejšie a dlhšie dni nie sú pre každého ľahké. V skutočnosti pre niektorých ľudí prechod zo zimy na jar pôsobí ako spúšťač problémov duševného zdravia.

Jedným z prispievateľov k jarnej depresii môže byť zmena prostredia a počasia. Prechody a zmeny sú vo všeobecnosti pre ľudí veľmi ťažké. Hoci väčšina ľudí môže privítať posun od mrazu k zeleni a pučivej flóre, na ostatných to môže mať úplne iný dopad. Prispieť takisto môže ja stres a posun času,“ vyjadrila sa klinická psychologička ambulancie klinickej psychológie Mgr. Barbara Budinská.

Človek, ktorý je náhle bombardovaný pozvánkami na grilovačky, svadby či večere, sa môže cítiť zavalený a nepripravený na všetku aktivitu, najmä ak už trpí sociálnou úzkosťou.

Jarná depresia môže byť veľmi nepríjemný stav, existuje však niekoľko spôsobov, ako s ňou bojovať. Napríklad dostatok spánku a pravidelný spánkový režim je veľmi dôležitý pre celkové zdravie. Zdravá vyvážená strava tiež pôsobí priaznivo na celkový organizmus. Upravenie rutiny, aktívne cvičenie, relaxačné techniky a udržiavanie sociálneho života sú jednou z najdôležitejších zložiek, ako sa dostať z jarnej depresie. Samozrejme, je potrebné sa vyvarovať drogám a alkoholu, pretože môžu zhoršiť symptómy,“ dodala odbporníčka.

Pokiaľ sa aj cez všetku snahu nedarí udržať dobrú náladu a ladenie je naďalej depresívne, je na mieste vyhľadať odbornú pomoc. Je dôležité pamätať na to, že jarná depresia je liečiteľná a že existuje mnoho spôsobov, ako zlepšiť svoju náladu a zvládnuť svoje symptómy.


Prečítajte si aj:

10 varovných signálov, že vás netrápi len "depka", ale ozajstná depresia!

10 otázok o depresii, odpovedá psychológ