Onkologička: Včasné štádium rakoviny prostaty je často bezpríznakové, väčšinou diagnostikované náhodne pri preventívnej prehliadke

Na Slovensku každoročne diagnostikujú rakovinu prostaty 2 000 mužom, 600 z nich tomuto ochoreniu každý rok podľahne. Aj napriek tomu absolvuje pravidelnú preventívnu prehliadku u urológa iba približne 6 % Slovákov.

Zdroj: Freepik.com

Podľa onkologičky MUDr. Petronely Lalíkovej z onkologickej ambulancie zvolenskej nemocnice, najčastejšie dovedú mužov k urológovi príznaky ako časté močenie, nutkavá potreba na močenie, pocit nedostatočne vyprázdneného močového mechúra, ale nezriedka aj erektilná dysfunkcia.

Včasné štádium rakoviny prostaty je často bezpríznakové, väčšinou diagnostikované náhodne pri preventívnej prehliadke, resp. pri inom vyšetrení. Prvé príznaky sa začnú objavovať v čase, keď už prostata tlačí na močový mechúr,“ vysvetľuje onkologička.

V pokročilom štádiu môže ochorenie sprevádzať aj únava, pokles hmotnosti, rôzne bolesti či nechutenstvo.

Ak na sebe spozorujete niektoré z príznakov, je čas navštíviť odborníka. V prvom kroku sa objednajte k vášmu všeobecnému lekárovi, ktorý vás odošle na príslušné odborné vyšetrenie. Vyšetrenie u urológa je však ideálne absolvovať preventívne.

Pokiaľ aj muž nemá žiadne ťažkosti, po štyridsiatke by mal absolvovať preventívne urologické vyšetrenie. Genetika navyše patrí medzi neovplyvniteľné rizikové faktory tohto ochorenia, muži s významnou pozitívnou rodinnou anamnézou preto môžu skríning karcinómu prostaty zahájiť aj skôr,“ objasňuje MUDr. Lalíková.

Aj napriek tomu, že rakovina prostaty bola v roku 2020 druhou najčastejšou formou rakoviny u mužov, účasť na preventívnych prehliadkach u urológa je v porovnaní s vyspelými krajinami veľmi nízka. Pravidelnú prehliadku u urológa absolvuje iba 6 % Slovákov.

Je to diagnóza, ktorá trápi dominantne starších mužov, ale, samozrejme, nevyhnú sa jej ani ďaleko mladšie ročníky, preto je nevyhnutná účasť na preventívnych prehliadkach, aby prípadné počiatočné štádium rakoviny bolo odhalené včas,“ prízvukuje onkologička.

Preventívne vyšetrenie prostaty u urológa zahŕňa vyšetrenie prostaty cez konečník, ultrasonografické vyšetrenie a odber krvi na PSA, teda prostatický špecifický antigén. Okrem preventívnej prehliadky či krvného testu môžu muži k prevencii pristúpiť aj zmenou životného štýlu.

Medzi ovplyvniteľné faktory, ktoré predstavujú riziko pri karcinóme prostaty, patrí obezita, fajčenie, stravovacie návyky či expozícia chemickým látkam. Niektoré štúdie naznačujú, že mierne vyššie riziko vzniku karcinómu prostaty majú aj muži po vazektómii či muži s opakovanými zápalmi prostaty,“ uzatvára MUDr. Petronela Lalíková.

November v zdravotníctve už tradične patrí iniciatíve MOVEMBER, ktorá pripomína dôležitosť prevencie pri diagnostike rakoviny prostaty a vyjadruje spolupatričnosť so všetkými, ktorí s touto diagnózou žijú.


Viac k téme:

Rakovinu prostaty má na Slovensku okolo 9 000 mužov, väčšina nechodí na preventívne prehliadky, preto zbytočne zomrie

Nový test moču môže zlepšiť diagnostiku rakoviny prostaty