Inkontinencia súvisí najmä s oslabením svalov panvového dna, k čomu dochádza vplyvom tehotenstva, ale aj po chirurgických zákrokoch a pri opakovaných zápaloch a infekciách močových ciest. Významný vplyv má aj obezita, sedavé zamestnanie, u mužov problémy s prostatou.
Pandémia COVID-19, ktorá zasiahla aj Slovensko, ukázala väčšiu potrebu starostlivosti o najzraniteľnejších členov spoločnosti, vrátane pacientov s inkontinenciou, starých ľudí a dlhodobo chorých. OZ InkoFórum pri príležitosti Týždňa kontinencie (22-28. jún 2020) upozorňuje, že bez dobre zadefinovaných štandardov a odporúčaní sa nezlepší ani kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti, a to nielen v prípade očakávanej druhej vlny pandémie.
Lekári Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava majú za sebou unikátny operačný zákrok. 5. augusta 2019 pacientovi s únikom moču implantovali špeciálnu pásku Atoms - Adjustable Transobturator Male System, pričom na Slovensku bola použitá prvý raz.
Močový mechúr je tvorený svalovinou, ktorá slúži na vylučovanie moču z organizmu. Pri naplnení močového mechúra sa v ňom zvyšuje tlak a dostaví sa nutkanie na močenie, ktoré každý z nás už určite zažil.
Inkontinenciu moču možno vo všeobecnosti definovať ako stratu schopnosti vedome udržať moč, a tak určovať okamih vyprázdnenia. Ide teda o nechcený mimovoľný únik moču, spôsobený stratou schopnosti vôľovo zadržiavať moč. Aké sú možnosti liečby?
Pacienti postihnutí chronickými ranami a hlavne ležiaci pacienti, trpia problémami vyprázdňovania moča a stolice. Trpia častými zápchami, inkontinenciou moča a stolice.
Inkontinencia moča je neschopnosť udržať moč.