Unikátny operačný zákrok na Slovensku: takmer úplné zastavenie inkontinencie pomocou pásky

Lekári Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava majú za sebou unikátny operačný zákrok. 5. augusta 2019 pacientovi s únikom moču implantovali špeciálnu pásku Atoms - Adjustable Transobturator Male System, pričom na Slovensku bola použitá prvý raz.

Čím bola operácia špeciálna?

Jedinečnosť metódy spočíva v tom, že je minimálne invazívna a je možné ju korigovať podľa potreby pacienta. "Počas operácie je pacient v spinálnej alebo celkovej anestéze. V spodnej časti lonovej kosti sa vytvorí tunel, kde sa obojstranne prevlečie implantát. Pacienti s inkontinenciou udávajú zlepšenie až o 90 percent, či takmer 70-percentné dosiahnutie úplnej kontinencie," uviedol primár urologického oddelenia kliniky Marián Cvik.

Na priebeh prvého zákroku v polovici júla dohliadal renomovaný urológ Roman Zachoval z Thomayerovej nemocnice v Prahe. "Trnavský tím je výborne vyškolený a má množstvo skúseností. Ja im dávam už len drobné rady a tipy. Tento druh zákroku môže byť pre pacientov skutočne prínosný a v mnohých prípadoch dokáže problém inkontinencie úplne odstrániť," uviedol Zachoval.

Urologická klinika vo Fakultnej nemocnici Trnava

Pracuje už od roku 1958 a v súčasnosti poskytuje široké spektrum výkonov. "Z tohto prvenstva mám obrovskú radosť, je dôkazom, že lekári v našej nemocnici chcú robiť špičkovú medicínu, ktorá pacientom dokáže skvalitniť život. Snahou vedenia je podporovať tieto aktivity a vytvárať priestor a vhodné podmienky, ktoré robia našu nemocnicu jedinečnou," povedal generálny riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan


Pozrite si tiež:

Všívanie elektród do mozgu by mohlo pomôcť ochrnutým i slepým