Len málo vecí vyvolá tak príjemný pocit, ako keď sa zobudíte oddýchnutý a plný energie po dobrom spánku. Avšak pre mnohých ľudí je pokojný nočný spánok ťažko dosiahnuteľný – a môže to mať súvis aj s tým, čo jedia počas dňa.
Zamýšľate sa nad otázkou, ako udržať hlad na uzde, aby ste zbytočne nepriberali? Skvelým prostriedkom na udržanie hladu pod kontrolou sú bielkoviny, vláknina a potraviny s vysokým obsahom vody.
Naučiť sa ovládať hlad je pravdepodobne tou najťažšou úlohou, keď sa snažíte schudnúť. Je to zároveň aj jedna z vecí, na ktorú sa ľudia často sťažujú. Samozrejme, niektorí šomrú nad rátaním kalórií, iní majú problém s vedením stravovacieho denníka, ďalší s tým, že si musia vyčleniť čas na cvičenie.
Rozhodli ste sa zhodiť pár kíl pre lepšie zdravie alebo štíhlu postavu? Máte k dispozícii hneď niekoľko možností, ale nie všetky z nich vám prinesú očakávaný výsledok. Viete, ako schudnúť bez toho, aby vás to stálo zdravie?
Cukrov v ovocí, zelenine a produktoch s prirodzeným obsahom tukov a cukrov nie je dôvod sa obávať. Naopak je to v prípade produktov s umelo dodávaným, rafinovaným cukrom. Jeho konzumácia je jednou z hlavných príčin vzniku chronických chorôb, preto by mal tvoriť denne najviac 10% energetického príjmu (1).
Koniec roka sa spája aj s bilancovaním, a v rámci neho spoločnosť Google zverejnila výsledky vyhľadávania najobľúbenejších diét roku 2019. Niektoré možno poznáte, niektoré vás možno inšpirujú, ak sa chystáte začať s chudnutím v novom roku 2020. Tu sú najviac vyhľadávané diéty uplynulého roku.
Jednou zo skrytých hrozieb jedálnička sú takzvané ryžové chlebíčky. Na obaloch týchto ryžových chlebíčkoch vždy vidíme spokojných a štíhlych ľudí, tak prečo by sme ich potom nemohli konzumovať?
Ketóza je prirodzený stav metabolizmu, keď organizmus vyrába ketolátky z tuku, ktoré potom používa ako zdroj energie namiesto sacharidov. Môže to byť výhodné nielen pri snahe schudnúť, ale i pri liečbe ochorení ako je epilepsie, rakovina, diabetes druhého typu, Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
Väčšina komerčných diét má jeden jediný základ. Rátajú s našou nevedomosťou, ponúkajú nám skreslený pohľad na výživu a po skončení väčšiny z nich nastupuje ten istý problém - jojo efekt. Naším cieľom nie je odsúdenie diét, ale upriamenie vašej pozornosť na to, čo sa skrýva za ich "pozlátkom". Názor je už samozrejme na vás. Na konci sa dočítate, čo naozaj funguje.
Mnohí športujúci ľudia sa snažia cukru všemožne vyhýbať. Naozaj je taký škodlivý, alebo to vôbec nie je také čiernobiele?