Tento drobný hmyz máva hrdzavú až čiernu farbu a jeho veľkosť sa pohybuje okolo 1,5 - 3,5 cm. Hoci nie sú prenášačmi infekčných ochorení, ich výskyt v domoch či panelákoch vie poriadne znepríjemniť život. Ako sa ich zbaviť?
1. decembra sme si opätovne pripomenuli Svetový deň AIDS. Ide o celosvetový problém týkajúci sa všetkých štátov a občanov, vrátane Slovenskej republiky. Aký je trend výskytu HIV na Slovensku? Máme sa čoho obávať?
Voľné radikály, ktoré sa nachádzajú v ovzduší sa stali strašiakom modernej doby. Všade o nich počuť a nikto nevie, čo sa za týmto slovným spojením skrýva.
„Keby sa význam choroby meral počtom obetí, ktoré si vyžiada, zostali by všetky, aj tie najobávanejšie infekčné choroby ako mor a cholera, ďaleko za tuberkulózou.“ Charakterizuje následky tuberkulózy, ktorej svetový deň si pripomíname 24. marca, Robert Koch, objaviteľ jej pôvodcu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa predpokladá, že 32 % (1,86 miliardy ľudí) svetovej populácie je infikovaných tuberkulózou. Ročne sa eviduje 8 miliónov nových prípadov, z toho 3,52 milióna je mikroskopicky pozitívnych. Až 2,8 milióna ľudí ročne zomrie na choroby priamo alebo nepriamo súvisiace s tuberkulózou.
Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) pripravuje Národný program prevencie nadváhy a obezity. Ten by mal podľa riaditeľa ÚVZ Ivana Rovného v priebehu štyroch až piatich rokov vyriešiť súčasnú nepriaznivú situáciu – potlačiť a zvrátiť súčasný trend zvyšujúcej sa hmotnosti obyvateľstva, najmä detí. V rámci národného programu by sa mali urobiť opatrenia na zníženie marketingového tlaku, predovšetkým na deti, zlepšenie dostupnosti zdravších potravín, znižovanie tukov, voľných cukrov a solí vo vyrábaných produktoch a mnohé ďalšie opatrenia. „Cieľom je zmeniť náš životný štýl – viac sa pohybovať a správne sa stravovať,“ zdôraznil I. Rovný.
Obezita sa stáva vo svete pandémiou. Za posledné dve desaťročia sa výskyt obezity strojnásobil. Nadváhou trpí v Európe polovica dospelých a každé tretie dieťa, pričom obezitu má až tretina.
Hepatitídu spôsobuje vírus, ktorý napadá pečeň a spôsobuje zápal pečene. Existuje množstvo vírusov – niektoré sú potenciálne smrteľné, iné spôsobujú len ľahšie formy hepatitídy. Spoločnou vlastnosťou vírusov hepatitídy je, že ich jediným hostiteľom v prírode je človek. Existuje päť najčastejších hepatitíd A, B, C, D a E. Typy D + E sa prenášajú rovnako ako hepatitídy B a C, preto hovoríme len o hepatitídach typu A, B, C. Proti hepatitíde A, B sa možno dať zaočkovať, proti hepatitíde typu C, ktorej sa hovorí tichý zabijak, vakcína neexistuje.
Podľa údajov Národného referenčného centra pre chrípku Úradu verejného zdravotníctva SR z jednotlivých krajov hlásili v minulom týždni 70 844 akútnych respiračných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom to je o 4 660 akútnych respiračných ochorení viac. Najvyššia chorobnosť je u detí predškolského veku a u školákov. V Národnom referenčnom laboratóriu pre chrípku minulý týždeň izolovali prvé kmene vírusu chrípky na Slovensku.
Na Slovensku sa už po štvrtý raz organizuje pri príležitosti Svetového dňa diabetu podujatie DIA DAY. Cieľom DIA DAY, ktorý sa koná v sobotu 11. novembra v Bratislavskom kultúrnom a informačnom stredisku (bývalé PKO), je poskytnúť čo najviac dôležitých informácií ľuďom, ktorým záleží na vlastnom zdraví a zdraví ich blízkych. Víkendový termín dáva príležitosť prísť na DIA DAY aj mimobratislavským záujemcom. „Podujatie nie je určené výlučne diabetikom – samotný <strong>DIA DAY sa totiž zameriava aj na prevenciu pred civilizačnými ochoreniami</strong>. Diabetikom poskytneme na DIA DAY užitočné informácie a rady odborníkov ako cukrovku liečiť a predchádzať komplikáciám, ostatní sa dozvedia, ako ochoreniu predísť, eliminovať možné riziká a ako viesť zdravý, alebo aspoň zdravší život,“ zdôrazňuje význam podujatia riaditeľ DIA DAY Ing. Ladislav Biath.