Minimálna výška preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie pre samoplatiteľov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) sa od januára zvýšila.
Premýšľate nad zmenou zdravotnej poisťovne? Na rozhodnutie vám ostávajú presne dva mesiace. Ľudia môžu prestúpiť do inej zdravotnej poisťovne len raz za rok a vlani tak urobilo 152-tisíc Slovákov.
Ak si chcete dopomôcť k zdravému spánku, mali by ste sa zameriavať nielen na aktivity, ktoré robíte pred spaním, ale na celkový režim vášho dňa. Spánok ovplyvňuje životospráva a rovnako aj psychické nastavanie. Spánok nám dokáže pokaziť psychické vypätie, ale rovnako aj nedostatočná tma alebo nadbytok energie. Aký má spánok vplyv na naše zdravie a čo s tým má spoločné vaše zdravotné poistenie?
Posledný septembrový deň, je zároveň aj posledným dňom v tomto roku, kedy môžete zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu. Poisťovne neustále rozširujú okruh benefitov, ktoré ponúkajú svojim poistencom. Oplatí sa zmena zdravotnej poisťovne?
Združenie zdravotných poisťovní SR považuje návrh na likvidáciu a znárodnenie majetku súkromných zdravotných poisťovní za zlú správu pre pacientov, ako aj pre celé slovenské zdravotníctvo. Uvádza sa v stanovisku Združenia zdravotných poisťovní (ZZP), ktorým reaguje na správu ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, ktorú predloží na zajtrajšie rokovanie vlády. Samotnú správu považuje ZZP za zmes poloprávd a zavádzajúcich tvrdení. Dôkazom je podľa ZZP aj tvrdenie, že súkromné zdravotné poisťovne dosiahli modelovaním lepší poistný kmeň než štátne.
Ak chcete, aby za vás zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie za rok 2006, musíte ho o to požiadať do 15. mája a zároveň mu k tomu dodať všetky potrebné doklady (napr. doklad o výške príjmu a preddavkoch od iného zamestnávateľa). Zamestnávateľ je povinný v takom prípade ročné zúčtovanie urobiť. Ak termín nedodržíte, resp. nedodáte všetky potrebné doklady, musíte si ho urobiť sami. Odovzdať ho zdravotnej poisťovni je potrebné do 30. júna 2007.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič odmieta akúkoľvek diskusiu s odbornou verejnosťou, ignoruje Ústavu SR, medzinárodné zmluvy aj platný právny systém. Svojou účasťou v inzercii štátnej zdravotnej poisťovne porušuje dokonca aj dobré mravy. Uviedol výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP) Eduard Kováč. Minister sa podľa ZZP stále spolieha na politickú podporu premiéra a vlády SR. „Výsledkom však je, že za desať mesiacov vo vláde, sa mu nepodarilo dosiahnuť žiaden z relevantných cieľov, ktoré by stabilizovali systém a zlepšili situáciu v slovenskom zdravotníctve,“ konštatuje E. Kováč.
Rozhodnutie Legislatívnej rady vlády SR, ktorá prerušila rokovanie o dvoch návrhoch zákonov Ministerstva zdravotníctva SR, ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča neprekvapilo a dalo sa podľa neho očakávať. Legislatívna rada vlády vyčítala návrhu zákona o verejnoprávnych poisťovniach aj novele zákona o zdravotnom poistení protiústavnosť. MZ už dalo k návrhom vypracovať legislatívny posudok a minister dúfa, že ešte v apríli oba návrhy prerokuje vláda. Uviedol to v relácii Sobotné dialógy v Slovenskom rozhlase.
Na poslednom rokovaní Výboru NR SR pre zdravotníctvo mali poslanci výboru diskutovať so zástupcami komôr a ostatných zdravotníckych organizácií o pripravovaných legislatívnych zmenách v zdravotníctve. Čakala sa diskusia najmä o pripravovanom návrhu novely zákona o zdravotnom poistení (zákon č. 580/2004 Z.z.), ktorý okrem iného ráta s prepoistením tzv. poistencov štátu do Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Diskutovalo sa však len o návrhu novely zákona o zdravotníckych pracovníkoch.
„Ak zdravotné poisťovne vytvorili zisk, použijú ho na zlepšenie služieb pre poistencov a žiadne dividendy sa nechystajú vyplácať,“ zdôraznil pre ZDRAVIE.sk výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč. Reagoval tak na slová ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča v nedeľňajšej relácii O päť minút 12. V obmedzení zisku zdravotných poisťovní, ktoré navrhuje ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o zdravotnom poistení, vidí totiž I. Valentovič možné zdroje financií, ktoré chýbajú v systéme zdravotníctva.