Depresia je častá a závažná psychická porucha, ktorá sa prejavuje poruchou nálady, chorobným smútkom a znížením prežívaním pozitívnych pocitov.
Kto som? Ako byť spokojný? Ako sa mať rád? Podobné otázky si z času na čas kladie každý človek, niekedy pokojne a meditačne, inokedy v ukrutnej neistote až zúfalstve. Ako teda dosiahnuť životnú spokojnosť?
Serotonín alebo hormón šťastia je neuromediator a tvorí sa v tráviacom trakte a centrálnom nervovom systéme v epifýze. Nachádza v centrálnom nervovom systéme, krvných doštičkách, žírnych bunkách a v bunkách tráviaceho systému.
Duševná bolesť je často krát horšia, než tá telesná. Neexistuje žiadna čarovná náplasť, ktorá by akoby švihnutím prútika vyriešila ťažkosti, ktoré nás trápia. Utrpenie je niekedy neznesiteľné, a sami sa s ním jednoducho nedokážeme vyrovnať. Tiché volanie o pomoc naše okolie nepočuje a to hlasné sa bojíme vysloviť.
Cítite sa v poslednom období nie vo svojej koži a radi by ste zistili, či vás postihla depresia alebo ste len viac melancholický? Spoznajte rozdiel medzi týmito dvoma pojmami.
Depresia je psychická porucha, postihujúca viac žien ako mužov.
Doc. MVDr. Tatiana Kimáková, PhD. (odborný prispievateľ Zdravie.sk) - Hladovka je dobrovoľné odmietnutie akejkoľvek stravy, teda i štiav. Dobrovoľné hladovanie má pozitívny účinok na ľudský organizmus. Môže pôsobiť preventívne i priamo pri liečení rôznych chorôb. Je však samozrejme potrebné vnímať rozdiel medzi núteným a dobrovoľným hladovaním.
Reči niektorých ľudí o tom, ako majú v zime zlú náladu, netreba brať na ľahkú váhu. Vôbec nemusí ísť iba o otravné sťažovanie si, ale o sezónnu depresiu, ktorú by dokonca v niektorých prípadoch mali riešiť odborníci.
Všetko na svete vytvára vibrácie. Stolička, na ktorej sedíte, zem, na ktorej stojíte, nie sú pevné. Sú zložené z molekúl, ktoré vibrujú na rôznych frekvenciách v závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Tieto vibrácie meriame v Hertzoch (Hz). Ľudské ucho je schopné rozoznávať vibrácie na frekvenciách 20 - 22000 Hz. Vibrácie väčšiny predmetov okolo nás zaznamenávame na o veľa vyšších alebo nižších frekvenciách, takže ich náš sluchový orgán nemôže zachytiť a rozoznať.
S rôznymi „formami jesenného splínu“ sa stretol snáď každý z nás. Smutné nálady, pocity vyčerpanosti, či nedostatok energie, ktoré pociťujeme od začiatku októbra prakticky až do Vianoc, majú na svedomí predovšetkým vrtochy jesenného počasia. Svoje urobia aj skracujúce sa dni a s nimi spojený nedostatok svetla.