Horúca exotika v zime

Tlačová správa
A je to tu. Slnečné lúče už dávno nezohrievajú, len sem tam vykúkajú spoza sivých mrakov. Na opaľovanie môžete zabudnúť, kúpanie si užijete iba v aquaparkoch. Ak však patríte k tým, čo ich tento druh relaxu nijako neláka a túžite po pravom letnom osviežení pri mori aj v zime, vôbec nemusíte zúfať. Nič nie je nemožné. Aj v decembri sa môžete vyvaľovať na pláži a predstavovať si, ako kolegovia doma odhadzujú sneh...

A je to tu. Slnečné lúče už dávno nezohrievajú, len sem tam vykúkajú spoza sivých mrakov. Na opaľovanie môžete zabudnúť, kúpanie si užijete iba v aquaparkoch. Ak však patríte k tým, čo ich tento druh relaxu nijako neláka a túžite po pravom letnom osviežení pri mori aj v zime, vôbec nemusíte zúfať. Nič nie je nemožné. Aj v decembri sa môžete vyvaľovať na pláži a predstavovať si, ako kolegovia doma odhadzujú sneh...

Čoraz viac Slovákov sa rozhoduje pre zimný oddych pri mori. Podľa aktuálnych štatistík percento ľudí, ktorí cestujú v čase Vianoc za exotikou, dokonca narastá. Stačí sa rozhodnúť pre správnu destináciu. Pri výbere krajiny, kde budete tráviť zimno-letnú dovolenku, je vhodné overiť si momentálne počasie. Internet, prípadne samotný meteorologický ústav vám poskytne dostatok informácií či varovania pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Vo všeobecnosti sú v ponuke cestovných kancelárií zájazdy do tropických oblastí, ako sú Karibské ostrovy, Bali, ďalej Thajsko, Egypt, Dominikánska republika či Kuba. Všade nájdete letné radovánky. A čo vás poteší rovnako ako slnečné lúče je fakt, že strediská nie sú natoľko preplnené ako v letných mesiacoch. Aby ste si však dovolenku skutočne užili podľa svojich predstáv, ešte pred cestou by ste mali dbať na niekoľko dôležitých detailov.

Na čo nesmiete zabudnúť

Samozrejme, bez platného cestovného pasu sa mimo Európsku úniu zrejme nedostanete. Pre prípad straty odporúčame mať so sebou aj fotokópiu dokladu, jednoznačne si ho však uložte na iné miesto ako pas. Zabudnúť by ste nemali ani na cestovné poistenie, ktoré si dnes vybavíte už aj online cez internet či formou SMS správy. A ako sa u našich českých susedov hovorí, bez peněz do hospody nelez! O zahraničnej dovolenke to platí dvojnásobne. Stačí vám malá hotovosť, praktickejšia bude platobná karta. A čo je rovnako dôležité, pribaľte si so sebou aj lieky, ktoré užívate. Pred plánovanou cestou je zároveň dobré kontaktovať odborné pracoviská, ktoré vám dajú dostatok informácií aj o aktuálnych rizikách infekcií v exotických krajinách. V závislosti od oblasti, ktorú chcete navštíviť, dĺžky pobytu, ročného obdobia, vášho veku a zdravotného stavu vám ich pracovníci zároveň odporučia aj vhodné očkovania.

A balíme kufre...

Ešte predtým, ako budete vyberať dovolenkovú garderóbu, by ste si mali zvážiť, akú batožinu si so sebou vezmete. Myslite na to, že pre každý druh dopravy sa hodí iná. My sa vzhľadom na ďalekú exotiku zameriame na tú leteckú. Kvôli lepšej manipulácii, bezpečnosti a obmedzenej hmotnosti, sa odporúča použiť pevné, no zároveň ľahké kufre na kolieskach. Ako príručnú batožinu si cez plece prehoďte praktickú kabelku či tašku, ktorá vám na dovolenke poslúži aj na výletoch. Apropo, kufor! Ak nie ste práve obchodný cestujúci, či nepracujete pre medzinárodnú spoločnosť, kde sú pracovné cesty častejšie ako porady, spravidla máte svoj kufor dobre odložený na mieste, kde prinajmenšom zapadá prachom. V tom horšom prípade v čase, keď sa už- už chcete zbaliť na vytúženú dovolenku, zistíte, že kufor si pamätá ešte cestovanie vašej starej mamy a podľa toho aj vyzerá.

Alebo ešte lepšie, že sa pri „odbornej“ manipulácii pri nakladaní do lietadla úplne rozpadne. Pri tejto myšlienke vybehnete do ulíc a rozhodnete sa radšej pre kúpu novej batožiny. A tu prichádza veľké ALE! Nie je totiž kufor ako kufor. Ani náhodou nie je ťažké nechať sa ovplyvniť super akciovou cenou a kúpiť si parádny nepodarok. Jeho kúpou by ste však mohli dopadnúť rovnako ako s tým polorozpadnutým, ktorý máte doma, a ktorý ste sa práve rozhodli vymeniť. Takže, pozor! Pri kúpe kufra obzvlášť platí, že si všetko dvakrát zvážte. Plánujete ho totiž zveriť do rúk leteckých nakladačov, ktorí sa s ním maznať určite nebudú.

Kvalita, funkčnosť, štýl

Nenechajte sa v obchodoch zlákať nízkou cenou, neobvyklým dizajnom či peknou prackou. Hľadajte kvalitu a funkčnosť! Overte si pevnosť materiálu či koliesok, spôsob uzamykania. Neváhajte sa predávajúceho opýtať na záruky a prípadnú výmenu koliesok. Uistite sa, že batožina, ktorú si vyberiete, je vyrobená z vode odolného materiálu.