Rakytník – vitamínová bomba nielen do nečasu

Už jedna oranžová bobuľka zásobí naše telo dennou dávkou vitamínu C. Okrem plodov z neho využijeme aj konáriky, kôru, lístky či dokonca aj korene. Ani kúsok teda nevyjde nazmar.

Rakytník Zdroj foto: Shutterstock.com

Rakytník rešetliakový (Hippophaerhamnoides L.) je tŕnistý ker s dlhými podzemnými výhonkami. Hoci sa najviac účinných látok nachádza v plodoch (oranžovočervené sfarbenie je podmienené obsahom karotenoidov s vysokým antioxidačným účinkom), zdraviu prospešné látky obsahujú tiež vetvičky, stonky, semená, kôra, a dokonca aj koreň.

V odbornej literatúre sa o rakytníku píše ako o naozaj zázračnom zdroji dôležitých antioxidantov a jedného z najsilnejších antioxidantov vôbec – vitamínu C. Dostupná literatúra uvádza, že v 100 g jeho plodov môžeme nájsť od 114 do neuveriteľných 1 500 mg „céčka“. Ak vezmeme do úvahy len priemer, teda necelých 700 mg, je to asi 18-krát viac ako má dobrý zdroj tohto účinného antioxidantu – kivi.


Prečítajte si aj:

Zdroje antioxidantov

Okrem ďalšieho silného antioxidantu, akým je vitamín E (rakytník spomedzi všetkých plodových rastlín má najvyšší obsah tohto vitamínu), a okrem niektorých vitamínov skupiny B, sa v súvislosti s rakytníkom hovorí najmä o kyseline palmitolejovej a o celom rade ďalších, zdraviu prospešných, nenasýtených mastných kyselín. Predovšetkým takých dôležitých omega-3, -6 a -7 nenasýtených mastných kyselín, označovaných laicky ako zdravé tuky, ktoré dokážu ochrániť bunky pred deštrukciou a poškodením.

Z rakytníka sa pripravuje rakytníková masť, čaj i olej. Bobule sa jedia buď surové, alebo sa používajú na prípravu šťavy, vína, marmelád a džemov.

Účinky na naše zdravie

Rakytník patrí medzi najcennejšie potraviny, aké vôbec poznáme. Vďaka jeho biostimulačným účinkom podporuje imunitný systém, čo je vítané najmä pri virózach, chrípke či angíne. Pomáha v rýchlej rekonvalescencii po rôznych ochoreniach, čistí telo od toxínov a dokonca nás chráni voči stresu. 

Svoje využitie má aj v prípade tráviacich ťažkostí, prekyslení organizmu, žalúdočných vredoch či pálení záhy. Obnovuje žalúdočnú sliznicu, podporuje tvorbu žlče a tráviacich enzýmov a ničí baktérie spôsobujúce vredy. Okrem toho zabraňuje skleróze ciev, zvyšuje ich pružnosť, reguluje krvný obeh a povzbudzuje činnosť pečene i pľúc. Olej vyrobený z rakytníka slúži ako analgetikum proti bolesti.

Krásna pokožka vďaka rakytníkovému oleju

Olej z malých oranžových bobuliek je mimoriadne účinný najmä pri regenerácií tkanív, na základe čoho sa z neho vyrábajú rôzne masti či olejčeky na popáleniny. Zlepšuje kvalitu pokožky, obnovuje jej pružnosť a rast poškodených tkanív. Chráni ju tiež pred nebezpečným ultrafialovým žiarením, pomáha obnovovať vrásky ale aj hojiť rany a nepekné jazvy.

"Citrónovník severu" je doslova zázrakom prírody. Zlepšuje celkový zdravotný stav, tlmí bolesť, lieči reumu, podporuje trávenie a upokojuje žalúdok, dokonca reguluje krvný obeh. Tlmí zápaly, urýchľuje hojenie, pomáha znižovať hladinu cholesterolu a tiež pomáha v liečbe mnoho ďalších problémov.


Prečítajte si aj tento článok:

Zdroje antioxidantov

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.