Ako sa donútiť cvičiť aj v zime?

Ľudia beh buď milujú, alebo ho nenávidia. Napriek tomu sa táto športová aktivita dlhodobo teší veľkej obľube vo svete i na Slovensku. Príčin je hneď niekoľko; beh je nielenže perfektným spôsobom aktívneho relaxu, ale je aj skvelou cestou, ako si otestovať vlastné limity.

Ľudia beh buď milujú, alebo ho nenávidia. Napriek tomu sa táto športová aktivita dlhodobo teší veľkej obľube vo svete i na Slovensku. Príčin je hneď niekoľko: beh je nielenže perfektným spôsobom aktívneho relaxu, ale je aj skvelou cestou, ako si otestovať vlastné limity.

Pozitív, ktoré beh predstavuje pre fyzické i psychické zdravie človeka je mnoho. Jednou z množstva výhod behania je aj jeho realizovateľnosť v priebehu sezóny, s čím by istotne súhlasili mnohí rekreační i aktívni bežci.

Zarytí milovníci tohto športu dokonca tvrdia, že zlé počasie pre beh neexistuje, existuje len nevhodné oblečenie. Napriek všetkému, s blížiacou sa zimou a citeľne kratšími dňami odhodlanie ísť behať u niektorých klesá. Ako prekonať rannú či poobedňajšiu nechuť zašportovať si v tme a zime?

Zjednodušenie je cesta

Zápchy, nehody, kalamita. Tomu všetkému je dobré sa vyhnúť. Nielen z pohľadu bezpečnosti, ale najmä preto, že pokiaľ chce človek prekonať nechuť športovať cez krátke a ponuré zimné dni, musí odstrániť všetky faktory, ktoré by preňho mohli byť potenciálnou výhovorkou.

Rôzne stránky určené športovcom preto radia: chodievajte behať čo najbližšie k vášmu domu. Je jednoduchšie navliecť sa do športového oblečenia a hneď sa rozbehnúť, ako cestovať pol hodinu autom alebo hromadnou dopravou a dopustiť, aby naše nadšenie opadlo.

Behajte s priateľom

Hovorí sa, že beh osamote je behom na rýchlosť, ten s bežeckým partnerom zas na dlhé trate. Dvojnásobne to platí pri behaní v zime. Výhovorky sa jednoznačne hľadajú ťažšie v prípade, že by ste po vynechaní tréningu mali výčitky zo sklamania vášho priateľa alebo priateľky, ktorí sa na vás tešili.

Navyše, chlad a vietor sa stanú o čosi znesiteľnejšími, ak sa budete môcť s niekým porozprávať. Ste „pšíčkarom"? Behajte so štvornohým priateľom. Tešiť sa na známu tvár je jednoducho motiváciou, aj keď sa ortuť teplomera drží pri nule.

Osobný tréner v telefóne

Doba moderných technológií má okrem negatív aj svoje pozitíva. Kľúčom k tomu, ako z nich vydolovať to najlepšie, je využiť ich tak, aby oni slúžili vám, nie naopak. Pre bežcov môže byť motivačným faktorom práve mobilný telefón.

Ťažšie je to v prípade majiteľov starších modelov, no smartfóny zimný beh jednoznačne uľahčia, a to najmä vďaka aj bezplatným mobilným aplikáciám. Aplikácie zmerajú čas, priemernú rýchlosť i vzdialenosť, takže môžete stavať na istom základe a mať pod kontrolou každý tréning.

Vybehať si lepší čas vám napríklad pomôže aj mužský alebo ženský hlas „osobného trénera", ktorý presne oznamuje už odbehnuté kilometre, dosiahnuté výsledky aj ostávajúci čas.

Zmena tréningu prospeje

Stereotyp je veľmi zradná vec a nikto zrejme netúži po tom, aby sa mu beh zunoval. Preto aj v zime platí, že je lepšie tréningy striedať, a nezáleží na tom, či ste aktívnym, alebo rekreačným bežcom.

Intervalový tréning je výborný spôsob, ako zrýchliť metabolizmus v prípade, že beháte, aby ste schudli, ale pre kondičných bežcov je prínosom v rámci výkonnosti a rýchlosti. Pomalšie tempo zas poslúži na úspešné zdolanie dlhých tratí. Aj vaša myseľ v zime istotne ocení, že sa bude môcť tešiť na zmenu, ktorá môže spočívať aj vo voľbe celkom novej trasy.

Počúvajte hlas svojho tela

Okrem zmienených tipov je množstvo ďalších spôsobov, ako prekonať predsudky a beh neodkladať. Každý bežec pozná triky, ktoré naňho platia najlepšie. Predovšetkým je dôležité si ich uvedomiť a počúvať, čo nám naše telo hovorí.

Autosugescia je snáď najlepším spôsobom, ako vyhrať boj s lenivým „Ja". Niektoré internetové stránky radia bežcom motivovať sa prostredníctvom obrázkov zavesených na viditeľnom mieste, iné odporúčajú nastaviť si budík s melódiou, ktorá človeka zaručene prebudí a zlepší mu náladu. Tak či onak, existuje viacero spôsobov, no tie účinné sa zaručené začínajú v hlave každého bežca.

Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.