Jedzte huby, predídete chorobám!

Z hľadiska výživy majú huby veľa výhod, no aj zopár mínusov. Treba si dávať pozor na to, ako ich skladujeme, zbierame a konzumujeme. Ak si na týchto troch faktoroch dáte záležať, môže vám ich konzumácia priniesť veľké zdravotné benefity.
huby v košíku
Zdroj foto: Shutterstock.com

Huby sa nepokladajú za klasické rastliny. Ich existencia a spôsob, akým spracovávajú živiny funguje na úplne inej báze než u rastlín. Údajne je vo svete známych až 100 000 druhov húb. Na Slovensku je podľa odborných informácií známych viac ako 5000 druhov, z nich je 300 až 400 jedlých.

Nie všetky nejedlé huby sú automaticky jedovaté. Potenciálne riziko otravy hubami (aj s možnými smrteľnými následkami) pokladáme za najväčšie mínus, čo sa ich konzumácie týka. Pri zachovaní bezpečnej konzumácie výlučne známych, prípadne pestovaných jedlých húb, sú hríby bezpečnou potravou a do popredia vystupujú ich pozitívne nutričné vlastnosti a výborná chuť.

Vedeli ste?

Aj jedlé huby sa môžu zmeniť v nebezpečnú surovinu! Pri ich zaparení alebo hnití sa totiž aj v inak jedlých hubách môžu objaviť toxické látky, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Preto je dôležité venovať dostatočnú pozornosť aj spracovaniu húb a ich uskladneniu.

Základné nutričné informácie

Huby obsahujú bielkoviny (2% t.j. 2g/100g)  i sacharidy (3,5% t.j. 3,5g/100g). Tuky sú však zastúpené iba minimálne v stopách (pod 1%). Naopak vyšší podiel vody má za následok nízku energetickú (kalorickú) hodnotu (25 kcal/105 kJ v 100g). Huby nie sú teda žiadnou „kalorickou bombou“, samozrejme za predpokladu, že ich nevypražíme. Sú bohaté na vitamíny skupiny B (B1, B2, kyselina listová, niacín) ako aj na viacero minerálnych i stopových látok (draslík, železo, horčík, fosfor, zinok).


Využite huby v kuchyni napríklad aj takto:

Hubovo-mäsová špecialita

Bojujú proti chorobám

Vitamínu C je v nich pomenej a takmer žiadny vitamín A ani E. Zato však obsahujú veľa ďalších látok, ktorým sa pripisujú protirakovinové účinky. Pre nízky obsah sacharidov, nízky glykemický index, vyšší obsah bielkovín ako aj hodne  vitamínov skupiny B sú huby vítanými potravinami pre ľudí s cukrovkou, obezitoumetabolickým syndrómom.

Veľmi dôležitým vitamínom pre diabetikov je najmä tiamín (vitamín B1), ktorý pomáha pri prevencii i liečbe diabetických komplikácií. Predovšetkým v niektorých cudzokrajných hubách z Ázie sa dokázali látky (polysacharidovej povahy) s protirakovinovými vlastnosťami, navyše podporujúce imunitu. Aj  pri hubách, ktoré sú bežné u nás (napríklad šampiňóny, dubáky alebo hlivy) sa študuje obsah výživných a zdraviu prospešných látok.

Gastronomické pochúťky a spôsob skladovania a prípravy

Je veľa výborných jedlých húb a skvelých hríbových receptov. Výhodou dlhodobého bezpečného skladovania hríbov je možnosť ich sušenia. Sušené huby majú podobné chuťové aj výživné vlastnosti ako ich čerstvé „sestry“ a dajú sa použiť všade ako ich náhrada. Huby sú dobrým bezmäsitým doplnkom v gastronómii, sú nielen chutné, ale aj výživné a zdravé. Vzhľadom na možnosť otravy jedovatými hubami je na mieste zvýšená opatrnosť pri ich zbere, ako aj pri kúpe z nedôveryhodných zdrojov.


Pripravte si z húb túto pochúťku:

Hubovo-mäsová špecialita

hlivalivia

z jedlych zdravych hub odporucam hlivu ustricovu, jej ucinky su blahodarne na tlak imunitu zenske ustrojenstvo, sem tam si navarit nieco z cerstvej pripadne ja aj uzivam vitaminy hliva imunit hlavne v zime

mariangela

a preto jem kazdy rok aspon po dobu 3 mesiacov pripravok hliva imunit z lekarne, velmi mi pomaha na posilnenie imunity, byvam minimalne chora

pedag

Áno, hlivy už rastú. Aj divočákov som už stretol, pokrochkali, pochopil som, pokarhal som ich za vulgarizmy a potom smutne odišli.

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.