Do akej miery je klimatizácia výhodou a kedy nám škodí?

Horúčavy, neznesiteľné teploty v bytoch i prehriatych automobiloch pomáha hlavne v dnešnej dobe riešiť klimatizácia. No to, aký vplyv na náš organizmus vlastne má, je podľa poznatkov odborníkov veľmi diskutabilná otázka.

vplyv klimatizácie

Zdroj foto: Shutterstock.com

“Nie všetky klimatizačné systémy majú filter, niektoré vzduch iba ochladzujú a iné dokonalejšie menia kvalitu vzduchu ionizáciou, čistia, upravujú teplotu a vlhkosť vzduchu. Klíma má jednoznačne výhody v tom, že si s jej pomocou vieme upraviť najmä teplotu a vlhkosť vzduchu. A práve tu vznikajú prvé problémy s využívaním klimatizácie najmä na pracovisku, ale aj v domácom prostredí, pretože každý má rozdielne potreby - vyhovujúca teplota pre jedného môže pre druhého znamenať teplotný diskomfort a zdravotné problémy,” uvádza k téme MUDr. Katarína Slotová, vedúca Národného referenčného centra pre hodnotenie vplyvu voľného ovzdušia a ovzdušia vnútorných priestorov nevýrobného charakteru na zdravie populácie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).

Na toto si treba dávať pozor

Zdravotné problémy môže vyvolať nevhodne umiestnená klimatizácia tým, že chladenie nesmeruje do priestoru, ale na človeka, spôsobuje prievan, vysoký hluk, či príliš vysoký rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Za mimoriadne dôležité považujú odborníci udržiavanie čistoty v klimatizačných zariadeniach. Inak sa stávajú zásobárňou prachu, plesní, alergénov a rôznych mikroorganizmov, ktoré sa dostávajú do ovzdušia, a môžu tak spôsobovať najrôznejšie zdravotné problémy. Aby klimatizácia fungovala efektívne a komfortne, musí sa venovať dostatok času jej údržbe - hlavne filtrom, patričná pozornosť, a to presne podľa odporúčania výrobcu, minimálne však aspoň raz za rok. V priestoroch s celoročným, alebo intenzívnym používaním klimatizačných zariadení sa odporúča častejšia kontrola, dvakrát alebo aj štyrikrát ročne. V opačnom prípade hrozí opačný efekt ako sme pri jej využívaní očakávali, t.j. reálne riziko poškodenia zdravia.


Prečítajte si tiež:

Prečo používať klimatizáciu s mierou?

Aké ochorenia hrozia v dôsledku nesprávneho používania klimatizácie?

“Žiaľ prvými príznakmi môže byť až poškodenie zdravia vírusovými, alebo bakteriálnymi infekciami najmä horných a dolných dýchacích ciest. Zdôrazňujem, že poškodenie zdravia nespôsobuje len neudržiavaná klimatizácia, ale aj nevhodne využívaná a nastavená klimatizácia. Pri nesprávnom nastavení aj vyčistenej klimatizácie hrozia ochorenia dýchacích ciest, opuchy slizníc nosa, prínosných dutín, strata hlasu, astmatické záchvaty, môže sa zhoršiť stav kardiologických pacientov a pacientov s chladovými alergiami. Klimatizácia vplýva aj na pohybovú sústavu a svalstvo, ktoré sa môže podchladiť, a tým môžu vznikať bolesti kĺbov, stav “seknutej chrbtice” a pod. Značným nebezpečenstvom sú aj patogénne baktérie a rôzne spóry, ktoré za zachytia hlavne na filtroch, ale prežívajú aj v celom systéme klimatizácie,“ zdôrazňuje MUDr. Slotová.

Jednou z najznámejších je legionela - potenciálne patogénna baktéria, ktorá môže vyvolávať infekcie hrudnej dutiny vo forme atypických zápalov priedušiek a pľúc, ale v rozvinutej forme môžu napádať aj ostatné orgány, napr. obličky, slezinu, pečeň, srdce a mozog. Najčastejšie ich vyvoláva druh Legionella pneumophila, ale známe sú aj ďalšie druhy legionel, ktoré môžu byť tiež patogénne. Vyskytujú sa v prírodnom prostredí, predovšetkým vo vodách a v pôde. Vstupnou bránou infekcie legionelami sú sliznice dýchacích ciest. Pre včasnú a správnu diagnostiku ochorenia by mal človek pri symptómoch podobných ochoreniam vyvolaným legionelami upozorniť lekára na možný kontakt s kontaminovaným prostredím. Pri ľahšej forme ochorenia sú to podobné príznaky ako chrípka a chrípke podobné ochorenia, ktoré môžu pominúť pri aplikácii bežných liečebných postupov, používaných pri akútnych ochoreniach horných a dolných dýchacích ciest. Ťažšia forma ochorenia sa prejavuje systémovými príznakmi - bolesťami hlavy, únavou, suchým kašľom, zimnicou, vysokými teplotami a ťažkým zápalom pľúc.

Klimatizácia môže byť príčinou aj ďalších ochorení vyvolaných rôznymi druhmi baktérií a vírusov, ktoré sa v prostredí s klimatizáciou nachádzajú, na filtroch sa môžu rozmnožovať a potom sa vo väčších koncentráciách dostávajú späť do ovzdušia. Vznik ochorenia ale nezapríčiňuje len prítomnosť baktérie, alebo vírusy v ovzduší, ich koncentrácia a virulencia, ale aj infekčná dávka, doba expozície, celkový zdravotný stav, stav imunitného systému, prítomnosť chronického ochorenia, vyčerpanosť organizmu. Rizikovými skupinami sú deti, starí ľudia, jedinci s oslabenou imunitou, fajčiari, alkoholici, osoby v rekonvalescencii.

Aké zásady dodržiavať?

Odborníci odporúčajú, aby teplotný rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nebol väčší ako 10 stupňov, aby ľudia dodržiavali pitný režim, pred odchodom z budov do horúčavy odporúčajú aklimatizáciu v teplejšom vestibule, mať v klimatizovanej budove prichystané aj teplejšie oblečenie (sveter a ponožky, pančuchy). Upozorňujú tiež na vetranie klimatizovaných miestností aspoň 2-krát denne, pretože inak dýchate vlastne ten istý vzduch. Tiež  je potrebné udržiavať čistotu v klimatizačnom zariadení podľa odporúčaní výrobcu, prístroj na chladenie smerovať do priestoru a umiestnený by mal byť vo výške minimálne jeden a pol metra a samozrejme nezanedbávať pitný režim, keďže klimatizácia vysušuje sliznice.


Prečítajte si aj tento článok:

Prečo používať klimatizáciu s mierou?