Zdravé jedlá do batohu

Či už sa chystáte na turistiku alebo na výlet do susedného mesta, nie vždy máte čas, chuť, alebo príležitosť stravovať sa v reštauráciách. Mnohí si radi zbalia nejaký ten chlebík či sladkosť pre čas núdze do batohu. Zobrať si niečo zdravé pod zub je vždy lepšia možnosť, ako sa zastaviť vo fastfoode, alebo dokonca hladovať. Čo odporúča na cesty výživová poradkyňa?

Jedlá, ktoré zasýtia na dlhší čas

Ak máte viac času na prípravu, uvarte si zdravé jedlo. Na cesty sú obľúbené napríklad rôzne plnené tortilly alebo cestovinové šaláty, ktoré sú výborným zdrojom energie, a hoci sú ľahko stráviteľné, mali by sme byť pri ich výbere opatrní, najmä ak sa snažíme udržať si štíhlosť. „Bežné cestoviny neobsahujú žiadne bielkoviny a sú vyrobené len z vody a múky. Určite ste si aj vy všimli, že po nich rýchlo dostanete hlad a zvyšujú vám hladinu krvného cukru,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Martina Dvořáková. „Odporúčam preto siahnuť po takých cestovinách, ktoré obsahujú aj bielkoviny. Práve vďaka nim majú takéto cestoviny optimálne sýtiace vlastnosti a vzhľadom na to, že obsahujú iba rastlinné bielkoviny, sú skvelou alternatívou pre všetkých, ktorá sa rozhodli zo svojej stravy vyradiť mäso,“ dodáva odborníčka.

Vhodnou náhradou za tortillu je zase proteínová omeleta, ktorá vás opäť svojím zložením zasýti zdravším spôsobom. Hravo do nej zabalíte zeleninu a k jej konzumácii nepotrebujete žiadny príbor, len čisté ruky.

Plnené tortilly a zelenina

KetoDiet | Zdroj: súkr.archív

Niečo aj pre chlebíčkarov

Aj vy si radšej zbalíte do tašky nejaký obložený chlebík? Natrite si naň avokádo! Táto superpotravina sa stala hitom mnohých domácností a určite patrí aj do zdravého jedálnička. „Avokádo nie je zelenina, ale radí sa medzi ovocie s najnižším podielom vody a najvyšším podielom zdravých tukov. Obsahuje ich až 80 % a ich výhodou je, že sa neukladajú do tých našich telesných, ale naopak, pomáhajú pri ich spaľovaní,“ odporúča výživová špecialistka. Okrem zdravých tukov obsahuje avokádo aj železo, magnézium, meď alebo draslík a viacero vitamínov. Jeho chuť nie je výrazná, čo vám umožňuje pripraviť si ho na viacero spôsobov, ktoré nikdy neomrzia.

Myslite na prvú pomoc

Sú chvíle, kedy jednoducho nemáme možnosť vytiahnuť z batohu svoju obedovú krabičku s pripraveným jedlom, ale hlad sa už hlási o slovo. Ak v takej chvíli zvyknete siahnuť po sladkostiach, zvoľte radšej zdravšie varianty, napríklad proteínovú tyčinku. Pri jej výbere sa pozrite na to, aby obsahovala minimum cukru, ale zato dostatok kvalitných bielkovín, ktoré sa intenzívne podieľajú na vašom rýchlom a najmä dlhodobom pocite sýtosti. Na výber máte z množstva príchutí.

Ak k vašej vysokohorskej túre neodmysliteľne patria arašidové napolitánky, vyskúšajte malú zmenu v podobe proteínovej tyčinky s arašidovou príchuťou. Uvidíte, že sa z nich rýchlo stanú parťáci do hôr.

Arašidové tyčinky

KetoDiet | Zdroj: súkr.archív

Nezabúdajte na čistú vodu

Vo vašom batohu by určite nemala chýbať fľaša vody. Na výber máte z množstva balených pitných vôd, pramenitých alebo minerálnych vôd a určite vás veľmi dobre osvieži aj len obyčajná pitná voda z kohútika. „Vo veľmi teplom počasí odporúčam siahnuť po minerálkach s obsahom sodíka (Na) a chloridových (Cl) iontov, aby sme doplnili soľ, ktorú telo pri vysokých teplotách veľmi rýchlo stráca,“ hovorí Martina Dvořáková. Ak sa snažíte chudnúť alebo sa zdravo stravovať, pozor si dávajte aj na sladené nápoje. „Nápoj s umelým sladidlom môže byť občasným spestrením pitného režimu v období redukcie hmotnosti, nemal by ale tvoriť celý pitný režim,“ vysvetľuje špecialistka na zdravú výživu.


Prečítajte si tiež:

Ľahko navariť, ľahko zabaliť!