Mávate bolesti hlavy? Príčinou môže byť zhoršený zrak

Zistiť správnu príčinu bolesti hlavy nie je vždy jednoduché, no jednou z nich môžu byť aj problémy so zrakom. Ani v tejto oblasti však nie je diagnostika vždy úplne jednoduchá. Pozrite sa, aké zákerné ochorenia sa môžu skrývať za navonok nenápadnou bolesťou hlavy.

Bolesti hlavy sú spolu s bolesťami krížov a kĺbov najčastejšími dlhodobými bolesťami u dospelých ľudí. Podľa rôznych štatistík trpí bolesťami hlavy aspoň občas 70 – 85 % dospelej populácie. Dôležitejšie ale je, že pomerne často alebo skôr po mnoho rokov na bolesti hlavy trpí viac než l/3 dospelých.

Podľa Czech Headache Society trpia bolesťami hlavy aspoň občas až tri štvrtiny dospelej populácie. A často či po mnoho rokov trápia bolesti hlavy až tretinu dospelých. Bolesť hlavy čoraz častejšie postihuje už aj mladšie vekové skupiny a v súčasnosti ju môžeme radiť medzi civilizačné ochorenia.

Najväčšiu skupinu, čo je asi 75 %, tvoria takzvané primárne bolesti hlavy, čiže migréna alebo bolesti hlavy z nadmerného psychického napätia. A potom sú tu aj sekundárne bolesti hlavy, ktoré sprevádzajú rôzne ochorenia. Zistiť teda správnu príčinu bolesti hlavy nie je vždy jednoduché.

Jednou z príčin môžu byť aj problémy so zrakom, no ani v tejto oblasti nie je diagnostika vždy úplne jednoduchá. Bolesť hlavy môžu spôsobovať rôzne zápalové procesy v očiach, úrazy, tumory, glaukóm, ale aj rôzne refrakčné chyby.

Refrakčné chyby

Čo sa týka refrakčných chýb, bolesť hlavy sa spája často s astigmatizmom, pri ktorom je nerovnomerne zakrivená šošovka. Ide o vrodené ochorenie, pre ktoré je charakteristické neostré videnie a škúlenie. Problém môžu pomôcť skorigovať tórické šošovky a vyriešiť ho možno aj operáciou očí, ktorej vhodnosť vám počas konzultácie potvrdí očná klinika.

Ďalšou refrakčnou chybou, ktorú sprevádza bolesť hlavy, je aj presbyopia. Ľudovo známa je aj ako starecká vetchozrakosť, no postihuje ľudí už krátko po štyridsiatke. Ak sa k tomu pridá ešte aj krátkozrakosť, pri ktorej zle vidno vzdialené predmety, pacient môže naozaj pociťovať veľké bolesti hlavy. Aj tieto problémy možno odstrániť chirurgicky, no pomôcť môžu aj multifokálne šošovky, vďaka ktorým dokážete pohodlne sledovať predmety blízke aj vzdialené.

Zákerný zelený zákal

Najčastejšou príčinou bolestí hlavy v oftalmológii je glaukóm, čiže zelený zákal. Faktorov, ktoré vznik ochorenia ovplyvňujú, je viacero, no hlavným spúšťačom je najmä vysoký vnútroočný tlak. Ten pri neliečení môže postupne poškodzovať zrakový nerv, čo môže vyústiť do ochorenia v podobe zeleného zákalu a následne až k strate zraku.

Problémom však je, že zelený zákal je väčšinou bezpríznakové ochorenie, ktoré nebolí a nespôsobuje ani žiadne problémy. Zdravotné komplikácie sa zväčša objavia naozaj až vtedy, keď je nerv nezvratne poškodený. Riziko vzniku glaukómu je tak jedným z hlavných dôvodov, prečo sa oplatí navštíviť očnú ambulanciu, lebo iba pravidelné preventívne prehliadky dokážu včas odhaliť toto zákerné očné ochorenie.


Súvisiace články:

Refrakčné chyby oka - ďalekozrakosť, krátkozrakosť, astigmatizmus

Aký obklad zvoliť na bolesti hlavy? Je lepší teplý alebo studený?