Na Slovensku trpí migrénou zhruba pol milióna ľudí. Rozprávali sme sa s primárom Neurologického oddelenia Nemocnice sv. Michala v Bratislave - MUDr. Františkom Jurčagom o tom, ako správne diagnostikovať toto ochorenie i o rizikových faktoroch.
Mgr. Monika Kusendová, redaktor
Srdce je jeden z najdôležitejších orgánov nášho tela. Ak sa niekedy vyskytnú s týmto neúnavným maratóncom zdravotné problémy, býva už zvyčajne neskoro. Preto by sme sa o svoje srdce mali starať.
prevzatý článok - informácia komerčného charakteru
Základným predpokladom toho, aby sme žili spokojný a šťastný život je zdravie. Všetci dobre vieme, ako dramaticky dokáže znížiť kvalitu nášho života aj malá bolesť zubov alebo nepríjemné kŕče. Bolesť a fyzická nepohoda pritom nemusí byť nutne následkom nejakej choroby. Často ide len o to, že nám v tele vplyvom výživy alebo zlého životného štýlu chýba niečo dôležité.
prevzatý článok - informácia komerčného charakteru
Migréna je chronické záchvatovité ochorenie, ktoré sa prejavuje pulzujúcou bolesťou hlavy a je zväčša sprevádzané aj vracaním a potením. Ako ho možno liečiť?
MUDr. Jozef Klinovský, všeobecný lekár
Bolesti hlavy sa môžu objaviť v rôznych častiach, od krku až po vlasovú pokožku. V závislosti od typu bolesti hlavy, rozlišujeme od miernej až po ťažké, ktoré môžu byť sprevádzané vracaním, napätím vo svaloch, bolesťou očí alebo inými príznakmi.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Horčík je nenahraditeľný pri prenose nervových impulzov, tvorbe zubov, kostí a svalových sťahoch. Je potrebný pre správny metabolizmus. Zdrojom sú najmä orechy, obilniny a listová zelenina. Nedostatok môže viesť k neuromuskulárnej disfunkcii.
Redakcia ZDRAVIE.sk
V marci tohto roku sme pre vás spustili unikátny projekt 1. internetovej kliniky www.klik-klinik.sk. Napriek jej krátkej existencii zaznamenávame množstvo pozitívnych ohlasov od ľudí, ktorí túto službu už vyskúšali.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Elektroliečba patrí k fyzikálnej terapii, pri ktorej je využívaný liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie. Elektroliečba v prevažnej miere využíva svoje analgetické účinky, často zlepšuje krvnú cirkuláciu a výživu tkanív, tlmí zápalovú aktivitu a uľahčuje tak ľahšiu úpravu pohybových funkcií.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Bolesť hlavy môže vznikať z rôznych dôvodov. Primárne bolesti hlavy ako napr. migréna sú spôsobené neurochemickými zmenami v mozgu. Sekundárne bolesti hlavy vznikajú následkom iného ochorenia ako sú úrazy hlavy, nádory mozgu, zmeny intrakraniálneho tlaku, infekcie, lieky,...
MUDr. Jozef Klinovský, všeobecný lekár