Potravinami sme posadnutí, tvrdia odborníci. Naša výživa je bojom medzi dvoma extrémami!

Vyznávači zdravého životného štýlu, fitness fanatici, milovníci behu, alergici- z rôznych dôvodov sme takmer všetci posadnutí jedlom. A napriek tomu sa svetom šíri obezita. Z mnohých dôvodov, životných skúseností a vonkajších faktorov, ktoré nás ovplyvňujú, už jedlo pre nás nemá neutrálnu hodnotu.
Potravinami sme posadnutí

Zdroj: Unsplash.com

Niektorými potravinami, sme podľa odborníkov posadnutí, nech už ich konzumujeme príliš veľa, alebo sa im vyhýbame, ako by boli jedom.

Ani snaha vyhľadávať jedlá, ktoré prospievajú nášmu zdraviu, nemusí byť vždy "zdravá".

"Máme jednoduchý prístup k lacnému jedlu, ktoré je vysoko energetické. Je mnoho pokrmov, ktoré zvádzajú hriešnika, ktorý je v každom z nás. Telo má snahu ukladať tuk, pretože sa obáva obdobia nedostatku, ktorý už dnes v západnom svete neexistuje, "hovorí Stefano Erzegovesi, psychiater a nutričný poradca z Centra pre liečbu porúch príjmu potravy kliniky San Raffaele v Miláne.

Svetová populáciu však stále viac trápi obezita. Podľa štúdie Global Burden of Disease bolo v roku 2017 najmenej 11 miliónov úmrtí nepriamo spôsobené nevyváženou stravou, ktorá viedla okrem iného k srdcovým chorobám, rakovine a cukrovke.

"Západná výživa sa stala neustálym bojom medzi dvoma extrémami: na jednej strane príliš veľa soli, cukru a tuku, na strane druhej snahy týchto potravín sa vzdať. Tak jedlo nad nami získava moc, "dodáva psychiater.

Naše telo zabudlo, čo jesť

Problém môže byť aj v tom, že žijeme v prostredí vyvolávajúcim obezitu podporovanú marketingom a reklamou, ktorá nás bombarduje neustálou stimuláciou k jedlu.

Tomu je skutočne ťažké sa vyhnúť. Potraviny sa tiež používajú ako regulátory nálady. Skutočne telo vie, čo jesť, a my ho musíme len počúvať?

"Telo by to vedelo, ale rodinné faktory, vzory štíhlosti v médiách alebo široká dostupnosť potravín na trhu spôsobujú, že to telo zabudlo. Bolo by potrebné, aby sme mali širší prístup k zdravej a prirodzenej potrave, a mali aj konkrétne príklady na nakupovanie a varenie, " hovorí psychiater Erzegovesi.

Psychiater tiež spomína techniku mindfulness, ktorú nutriční poradcovia používajú u obéznych ľudí.

Podľa jeho slov je jedným zo spôsobov, ako sa vymaniť zo špirály jojo efektov, kedy sa po diéte váha vracia späť, a ako si znovu zvyknúť jesť jednoducho a zdravo.


Mohlo by vás zaujímať:

Spoznajte rozdiel medzi nadváhou a obezitou

Emočné jedenie: zajedáte stres, smútok a iné negatívne pocity?

Nerdle

Nerdle, the mathematical marvel of a game! A delight for the brainy bunch who like to flex their mental muscles while having a jolly good time. This charming game involves solving a plethora of mathematical puzzles to guide our little Nerdle through a maze of obstacles. Nerdle Game is the perfect amalgamation of fun and learning, and will leave you feeling satisfied and smarter than ever before. So why not give it a go and see if you can conquer the mathematical marvel that isNerdle

tcasur

Happiness is a subjective emotion that is unique to every individual. It is the feeling of contentment, satisfaction, and joy that arises from a sense of fulfillment and purpose in life. Happiness can come from a variety of sources such as personal relationships, achievements, material possessions, and experiences. However, true happiness is not dependent on external factors but rather on one's inner state of being. It is a state of mind that can be cultivated through positive thoughts, self-reflection, and gratitude. Ultimately, the pursuit of happiness is a universal desire that transcends culture, religion, and geography.
www.smartcasualarticlesandblogs.com