Pôrod počas pandémie koronavírusu: bez epidurálky a prítomnosti otecka? Ombudsmanka upozornila ministra zdravotníctva na obmedzovanie práv rodičiek

Niektoré zdravotnícke zariadenia na Slovensku sa svojvoľne rozhodli pre obmedzenie práva rodičiek na sprevádzajúcu osobu počas pandémie COVID-19 , bez plošného odporúčania zo strany ministra zdravotníctva Mareka Krajčího alebo hlavného hygienika SR Jána Mikasa.
pôrod počas pandémie COVID-19

Zdroj: Pexels.com

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa obrátila na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího v súvislosti s obmedzovaním práv slovenských rodičiek počas pandémie nového koronavírusu.

Z medializovaných informácii, aj zo správ od mimovládnych organizácií vyplýva, že niektoré pôrodnice na Slovensku obmedzili právo rodičiek na sprevádzajúcu osobu pri pôrode v čase pandémie koronavírusu.

Zároveň niektoré zdravotnícke zariadenia odopierajú ženám možnosť adekvátneho tíšenia bolesti prostredníctvom epidurálnej analgézie, prípadne nariaďujú vykonávanie cisárskych rezov, kliešťových pôrodov, či oddeľovanie žien od novorodencov bez riadnej medicínskej indikácie.

"Považujem za nevyhnutné, aby zdravotnícke zariadenia pri poskytovaní pôrodnej starostlivosti počas pandémie COVID-19 uplatňovali jednotné štandardy a postupy vychádzajúce z najnovších vedeckých, a lekárskych poznatkov, garantujúcich rešpektovanie základných ľudských práv a slobôd," uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Ombudsmanka poukázala na rozpor s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá vo svojom stanovisku k pôrodníckej starostlivosti v čase pandémie uvádza, že všetky tehotné ženy, vrátane žien s pozitívnym testom alebo podozrením na COVID-19, majú právo na kvalitnú zdravotnú starostlivosť pred pôrodom, počas neho a po ňom.

Toto právo zahŕňa aj prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas pôrodu podľa výberu ženy.

V súvislosti s odopieraním epidurálnej analgézy poukázala na tvrdenie osobitného spravodajcu OSN pre násilie a iné kruté, neľudské a ponižujúce zaobchádzanie alebo trest, že nezabezpečenie prístupu k medikamentom na úľavu od bolesti ohrozuje základné právo na zdravie a ochranu pred krutým, neľudským a ponižujúcim zaobchádzaním.

Ombudsmanka preto ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu odporučila, aby prijal adekvátne opatrenia, ktoré zabezpečia všetkým ženám právo na kvalitnú zdravotnú starostlivosť rešpektujúcu základné práva a slobody.

Medzi ne patria aj práva rodičky na sprevádzajúcu osobu počas pôrodu vo všetkých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku, ktoré poskytujú pôrodnú starostlivosť počas pandémie COVID-19.


Prečítajte si aj:

Koronavírus a tehotenstvo: Ako vplýva vírus na tehotné ženy a môže sa ochorenie COVID-19 preniesť z matky na plod?

Slnkom a vitamínom D proti koronavírusu? Slnečný vitamín nájdete aj v týchto potravinách!