Nové zistenia vedcov o koronavíruse: na koži vydrží až 9 hodín, o komplikáciách rozhoduje aj spánok

O ochorení COVID-19, spôsobenom koronavírusom SARS-CoV-2 vieme stále málo. Novo publikované štúdie môžu pomôcť porozumieť tomu, ako sa šíri a čo od koronavírusu ešte môžeme čakať.
nové  zistenia a koronavíruse SARS-CoV-2

Zdroj: Flickr.com

Spôsobuje koronavírus poškodenie mozgu?

Prvá štúdia objavuje spojitosť medzi nákazou koronavírusom a poškodením mozgu.

Odborníci, ktorí sledovali od marca dlhodobý priebeh choroby COVID-19 u 509 hospitalizovaných pacientov, zaznamenali, že u tretiny z nich boli pozorovateľné zmeny vo fungovaní mozgu, pacienti mali "neurologické príznaky".

U časti sa dokonca prejavili dlhodobé zdravotné problémy po prepustení z nemocnice, píše denník The New York Times.

Dysfunkcia mozgu sa môžu týkať bežných problémov typu: ťažkosti so sústredením či krátkodobou pamäťou.

Zároveň ale môže ísť aj o vážnejšie neurologické poruchy, ako sú závraty, zhoršené vedomie, záchvaty, nevedomé stavy podobné kóme a podobne.

Množstvo týchto prejavov zaznamenali odborníci u tretiny hospitalizovaných s ochorením COVID-19.

Lekári zdôrazňujú, že výskum neprináša priame dôkazy o útoku vírusu na mozog infikovaných koronavírusom.

Štúdia ale s istotou ukazuje, že mentálne zmeny môžu byť upozornením na to, že u pacienta môže dôjsť k ťažšiemu priebehu ochorenia a dlhodobejším problémom aj po vyliečení.

Koronavírus vydrží na koži až 9 hodín

V oblasti vedeckého výskumu došlo v poslednej dobe aj k ďalším novým zisteniam ohľadom nového koronavírusu, informovala agentúra Reuters.

Japonskí vedci napríklad zistili, že koronavírus SARS-CoV-2 vydrží za ideálnych podmienok na ľudskej koži viac ako deväť hodín.

Pre porovnanie, chrípkový vírus typu A vydrží na pokožke menej ako dve hodiny. Oba vírusy boli zneškodnené dezinfekciou s minimálne 80% obsahom alkoholu za 15 sekúnd.

Rúško neobmedzuje prísun kyslíka

Americkí výskumníci zase preukázali, že rúško síce môže byť nepohodlné na nosenie, neobmedzuje však tok kyslíka do pľúc, a to ani u osôb s ťažkými pľúcnymi chorobami.

Vedci podrobili testu 15 zdravých lekárov a 15 veteránov so silne poškodenými pľúcami šesťminútovej chôdzi po tvrdom povrchu.

Výsledkom bolo, že ani jedna skupina nevykazovala významné zmeny vo výmene telových plynov, a to ani hneď po teste, ani 30 minút potom.

Vedci teda ponúkajú iné vysvetlenie: ochrana úst a nosa spôsobuje nepríjemný pocit dráždením citlivých tvárových nervov, ohrievaním vdychovaného vzduchu či vyvolávaním pocitu klaustrofóbie.

Koronavírus a spánkové apnoe

Fínski vedci zistili, že ľudia trpiaci syndrómom obštrukčnej spánkovej apnoe, ktorý sa v noci prejavuje chrápaním a zástavami dychu a cez deň zvýšenú spavosťou a mikrospánkom, mali päťkrát vyššiu šancu prejsť si ťažkým priebehom cochorenia COVID-19.

Syndróm je často spájaný s ďalšími zdravotnými problémami, ako je obezita, vysoký krvný tlak, srdcové choroby či cukrovka, čo sú ďalšie choroby, ktoré zvyšujú zdravotné riziká pri infekcii koronavírusom SARS-CoV-2.


Prečítajte si aj:

Pandémiu koronavírusu prakticky nebolo možné zastaviť, tvrdia epidemiológovia

Koronavírus môže podľa vedcov blokovať signály bolesti! Človek potom nepociťuje príznaky, vírus však šíri ďalej


Textová Inzercia

Kniha Uzemneni
VIDEJKO ako sa ZBAVIŤ VÍROV a BAKTÉRIÍ

MUDr. Andrea Steinerová - frekvenčná terapia - Liečba budúcnosti

Kniha Uzemneni
NAJLEPŠIE VIDEJKO AKO SI ZLEPŠIT ZDRAVIE

UZEMNENIE - zdraviu prospešný objav všetkých dôb. NAČERPEJTE ENERIGIU A SILU ZEME.

Najčítanejšie články