Psychologička: Naša psychika je hlboko prepojená s našim trávením

Stres a iné negatívne emócie, aj ako dôsledok aktuálnej pandemickej situácie, pôsobia na naše trávenie, to sa dostane do nerovnováhy a vnáša ju do celého tela.
emócie a trávenie

TS Divino | Zdroj: Flickr.com

Mať silný žalúdok

Stresové podnety ovplyvňujú naše trávenie pomocou nervových zakončení, ktoré sa nazývajú aj os mozog-črevo. Toto prepojenie je obojsmerné, čo znamená, že nielen stres vnímaný našimi zmyslami ovplyvní naše trávenie, ale aj nerovnováha našich črevných baktérií (dysbióza) negatívne vplýva na náš život a jeho kvalitu,“ vysvetľuje gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček.

Spúšťa sa tak nekonečný kruh reakcií. Je to prirodzené, veď sami máme v bežnom slovníku tvrdenia ako „Cítila som motýliky v bruchu“ alebo „Na toto treba mať silný žalúdok“.

Nie je náhoda, že tieto známe a často používané vety odkazujú na vzťah našich emócií k tráviacemu ústrojenstvu. Stačí malý podnet, negatívny alebo pozitívny a naše trávenie ho pocíti takmer okamžite.

Ak k tomu pridáte nesprávnu životosprávu, môžete si vytvoriť základ pre nepríjemné zdravotné problémy.

Pri chronickom strese sa môžeme nesprávnym stravovaním dopracovať k nedostatku cukrov, tukov aj bielkovín, minerálnych látok aj vitamínov, lebo pri dlhodobom chronickom strese dochádza k chronickému nedostatočnému príjmu živín,“ upozorňuje gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán

Najviac dôkazov máme o nedostatku zinku, vápnika či železa. Minerály a vitamíny musia spolupracovať, aby bol výsledok efektívny.

V kombinácii s vyváženou stravou sa vyhneme vyčerpaniu, únave či dokonca riziku prerastania menších, často zanedbaných, problémov do depresie či chronického stresu.

Stres prichádza bez vyzvania. Typickým prejavom sú bolesti žalúdka či hlavy, nevoľnosť alebo dokonca krátke bezvedomie zo stresu po porade, záchvaty vracania. Ak týmto stavom nevenujeme pozornosť, stávajú sa častejšími a dokonca chronickými a to znamená, že si už vlastnými silami nedokážeme poradiť,“ varuje psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Zdravé telo aj myseľ

Pre telo je stresujúce dlhodobé nadmerné pôsobenie emocionálnych vzruchov (úzkosť, smútok, strach, a pod.), no aj nesprávna výživa je stresový faktor, ktorý narúša potravinový reťazec a tým poskytuje priestor pre prienik telu neprospešných a škodlivých látok do organizmu.

Tie potom môžu výrazne ohroziť fyzické, emocionálne alebo psychické zdravie človeka. MUDr. Radovan Juríček vysvetľuje:

Psychicky podmienené poruchy trávenia sa súhrnne označujú ako tzv. funkčné poruchy. Sú to stavy, kedy pacientovi štandardnými vyšetreniami nenájdeme žiadnu poruchu trávenia, ale pacienti pociťujú počas dlhšieho obdobia (aspoň 3 mesiace) opakované stavy zhoršeného trávenia alebo vyprázdňovania. Najznámejšou a v populácii najviac rozšírenou funkčnou poruchou trávenia je práve syndróm dráždivého čreva.“

Veľmi časté tráviace problémy, ktoré prináša stres z rôznych zdrojov, sú poruchy apetítu - anorexia, bulímia, ale aj žalúdočná dyspepsia, črevná dyspepsia (syndróm dráždivého čreva, ktorý sa spája s psychosomatikou), hnačky.

Podľa psychologičky je naša psychika hlboko prepojená s naším trávením, a preto sa zdravotné problémy nemusia týkať len nášho tela.

Už spomínaná mentálna anorexia, bulímia, odmietanie jedla či prejedanie sú problémy, ktoré často trvajú celý život. No aj obezita je dnes považovaná nielen za zdravotný problém, ale jej vznik často súvisí so sebaobrazom, narušenými vzťahmi. Aj obézny rodič má väčší sklon vychovávať dieťa závislé na jedle a tým mu predikuje, že aj ono bude obézne v dospelosti. Všetky klasické ochorenia tráviaceho traktu (napríklad syndróm dráždivého čreva, hnačky, Crohnova choroba) sa viditeľne a bolestivo zhoršia v strese. Základná taktika, ktorú vám lekár poradí je, aby ste sa nestresovali. K svojmu zdraviu sa často nesprávame dobre, zanedbávame ho, nedodržiavame opatrenia, ktoré máme a nedávame si pozor na prepojenie nášho tela s psychickou pohodou,“ upozorňuje psychologička.

Aby sme sa cítili dobre, potrebujeme rovnováhu. Tú získame tak, že telu v prvom rade dodáme všetky potrebné živiny. Psychická pohoda je následne prirodzeným a žiadaným dôsledkom.


Prečítajte si aj:

Rozhýbte lenivé trávenie jogou, správnym dýchaním alebo prechádzkou

Trávenie potravín: ako dlho im to trvá?


KatKirt

Je to pravda. Začala Som sa dávať dokopy, pravidelne jesť mape som prišla že konzumujem malo vláknina, začala sim vráť optifibre, to len tak po mimo. Ale trávenie sa zlepšilo keď sa zlepšila psychika, veľkú rolu zohrala pri tom aj vláknina. Veľa sa dozvieš pokiaľ zascnes vnímať sám seba