Možno, že vy máte to šťastie, tešíte sa dobrému zdraviu aj psychickej pohode. Avšak práve ľudská myseľ dnes skutočne trpí, a to nielen u dospelých, ale aj detí.
Psychika, duša alebo duševné zdravie, nech si to už pomenujeme akokoľvek sa významným spôsobom podieľa na množstve telesných funkcií. Imunita je jednou z nich. Často hlavne ľudia s diagnostikovanou depresiou majú problém s imunitou a zníženou tvorbou melatonínu.
Psychika je veľmi zaujímavým nástrojom, ktorý má v sebe zabudovaný každý z nás. Ide o mocný prostriedok, vďaka ktorému vieme dosiahnuť takmer čokoľvek. Aspoň tak sa o psychike vyjadrujú mnohí úspešní ľudia. Často počúvame frázy ako ,,všetko je to v hlave“, ,,dôležité je ako je človek nastavený“ a ,,všetko je to o psychike“.
Oslabená imunita sa prejavuje rôznymi spôsobmi. U niekoho sú to opakujúce sa prechladnutia, infekcie či rôzne kožné ochorenia, u iného chronická únava. Sám človek vie, že niečo nie je v poriadku.
Takmer pol milióna ľudí na Slovensku trpí psychickými problémami. Približne 5-tisíc ľudí sa počas minulého roku pokúsilo o samovraždu a viac ako 500 ju dokonalo. Vyplýva to zo štatistík o duševnom zdraví za minulý rok.
Človek v ťažkej životnej situácii sa musí vedieť vzchopiť a prekonať. Nedá sa to vždy a často to nie je ľahké. Ale dokázať sa prekonať pomáha najmä húževnatosť (pevná vôľa) a schopnosť (majstrovstvo). Možno pre niekoho netradične uchopiteľné know-how. Pomáha však človeku v náročných chvíľach a využíva sa aj pri podpore zdravia.
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, akú dôležitú úlohu pri chudnutí zohráva psychika? Ako hľadať motiváciu alebo zapracovať na pevnej vôli? Viac nám o tom povie Martina Dvořáková, výživová poradkyňa KetoDiet, ktorá sa dlhoročne venuje zdravému životnému štýlu a už mnohým pomohla dosiahnuť vysnívanú postavu. Medzi jej spokojných klientov patria aj slovenské a české celebrity.
Radi ste sa v detstve hrali vonku, chodili do lesa či na výlety do prírody? Ponechajte si v sebe kúsok dieťaťa aj v dospelosti. Nedávna štúdia totiž dokazuje, že aj minimálny čas strávený vonku pomôže fyzickému i psychickému zdraviu.
Na Slovensku trpí schizofréniou približne 50-tisíc ľudí. Dlhodobo o nej koluje množstvo mýtov. Napríklad, že takíto jedinci sú agresívni, nebezpeční a majú rozdvojenú osobnosť. Aj preto vznikla z iniciatívy farmaceutickej spoločnosti Janssen v spolupráci so Slovenskou psychiatrickou spoločnosťou kampaň "Neprežívaj. Ži.", ktorá sa ich snaží odbúrať a upozorňovať na význam vhodnej liečby.
Domáce násilie môže mať stovky foriem a prejavov. Dôležité je však vedieť, že toto správanie sa deje za zatvorenými dverami v súkromí rodinných domov či bytov, eskaluje s postupujúcim vzťahom a samo o sebe nikdy neskončí. Naviac sú také psychické rany, ktoré obetiam ostávajú aj po vystúpení z kruhu domáceho násilia.