5 tipov od obezitológa, ako si spestriť jedálny lístok a dať telu, čo potrebuje

Zdravé stravovanie je veľmi obšírna téma. Často je človek veľmi zmätený z toho, čo má jesť a čomu sa má naopak vyhnúť. Zdravé stravovanie je preto jedna z najzákladnejších tém, ktoré potrebujeme pochopiť, aby sme sa naučili správne starať o naše telo.
tipy do jedálnička od obezitológa

Zdroj: Pexels.com

Za zdravú stravu sa považuje strava s primeraným množstvom zdravých cukrov, tukov a bielkovín. Zároveň tá, ktorá obsahuje dostatočné množstvo vitamínov a minerálov.

Podľa kardiológa a obezitológa MUDr. Ivana Majerčáka by mala byť strava pestrá, ideálne pripravená doma a nemala by pozostávať z polotovarov. V rámci zdravého stravovania je veľmi dôležitý aj dostatočný pitný režim.

Zdravou stravou vieme prechádzať aj chronickým ochoreniam či si dokonca udržať zdravú hladinu cholesterolu v tele.

Tip 1: Hrsť orechov denne

Mnohí ľudia, ktorí držia diétu, sa vyhýbajú orieškom kvôli vysokému obsahu kalórií a tukov. Štúdie však ukazujú, že zjedením hrste orechov denne môžete predchádzať srdcovým chorobám.

V konečnom dôsledku vám pomôžu zhodiť kilá, pretože vás zasýtia a zabránia vám v zbytočnom maškrtení. Odborník upresňuje, že z orechov je najzdravšia voľba náš slovenský vlašský orech.

Ten je totiž plný zdravých tukov a aj tryptofánu, aminokyseliny, ktorú telo potrebuje na vytvorenie skvelého chemického serotonínu (prirodzeného regulátora nálady). Mandle sú naopak zdrojom mononenasýtených tukov a vlákniny.

Výhodou orechov je, že ich naše telo pomaly trávi. To prispieva k stabilite nálady a môže nám pomôcť tolerovať stres.

Tip 2: Dostatočný príjem tekutín

Dodržiavanie pitného režimu je dôležitou súčasťou fungovania organizmu. Okrem dostatočného príjmu tekutín v kombinácii čistej a minerálnej vody, môžete samozrejme piť aj iné nápoje, ktoré vedia pomôcť znižovať cholesterol alebo minimálne kontrolovať jeho hladinu.

Patrí sem zelený čaj, ktorý obsahuje katechíny a antioxidanty. Tie pomáhajú znižovať „zlý“ LDL cholesterol.

Odborníci tiež odporúčajú vymeniť mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku za nízkotučné, prípadne za ich sójové alternatívy či rastlinné mlieka, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.

Zdraviu prospešná je aj** kvalitná paradajková šťava, ktorá je bohatá na zlúčeninu lykopén a vlákninu**. Podľa kardiológa by ste mali ideálne vylúčiť, alebo aspoň obmedziť príjem sladených nápojov a ďalších výrobkov obsahujúcich kukuričný sirup (HFCS), ktorý je v zloženiach často uvádzaný ako glukózofruktózový sirup.

Vyvarujte sa aj zvýšenej spotrebe nápojov sladených náhradnými sladidlami. Vyhnúť by ste sa mali tiež kokosovým nápojom či mliečnym a smotanovým drinkom, ktoré naopak hladiny cholesterolu v tele zvyšujú.

Tip 3: Menej živočíšnych tukov a vyprážaných jedál

Zabudnite na červené mäso ako bravčové či hovädzie a zvoľte radšej tzv. chudé, ideálne morčacie, kuracie, jahňacie mäso a ryby.

Nezabúdajte, že veľké množstvo tukov sa skrýva taktiež v údeninách, masle, či mliečnych výrobkoch s vyšším obsahom tuku. Rastlinné oleje prirodzene neobsahujú cholesterol.

Vyprážaným jedlám by ste sa mali podľa kardiológa oblúkom vyhýbať. Pri vyprážaní dochádza totižto k znehodnocovaniu tukov a tie následne zanášajú artérie.

Tip 4: Zdravé maškrtenie

Možno sa to zdá až príliš dobré na to, aby to bola pravda, ale výskumy potvrdili, že kvalitná horká čokoláda a kakao môžu znižovať LDL cholesterol, ktorý pre naše telo nie je vhodný.

Tieto sladké potraviny tiež chránia „zlý“ cholesterol v krvi pred oxidáciou, ktorá je častou príčinou srdcových chorôb. Obyčajná čokoláda má často vysoký obsah pridaného cukru, čo negatívne ovplyvňuje zdravie srdca.

Preto by sme pri výbere čokolády mali siahať po produktoch s vysokým obsahom kakaa (75 – 85 % alebo vyšším). Kardiológ tiež radí nahradiť konzumáciu rafinovaného cukru medom a upozorňuje, že by sa ľudia nemali nechať pomýliť, že je hnedý cukor zdravší. Ten má rovnako zlý glykemický index ako biely cukor.

Nepríjemnou pravdou je, že k životu „čistý biely ani hnedý cukor„ vôbec nepotrebujeme.

Tip 5: Lesné plody ako skvelý antioxidant

Lesné plody sú zvyčajne skvelým zdrojom vlákniny, vitamínu C či antioxidantov. Začlenením bobúľ do stravy viete znižovať príznaky mnohých chronických chorôb.

Napríklad čučoriedky sú často označované za druh superpotraviny. Štúdie ukázali, že pomáhajú vo všetkom, od boja proti rakovine až po zníženie hladiny cholesterolu. Antioxidanty obsahujú všetky bobule, vrátane malín, jahôd či černíc.

Odborník upozorňuje, že denná dávka ovocia a zeleniny je dôležitá nielen pri hypolipemickej diéte. A dodáva, že ľudia zvyknú počas chrípkového obdobia dopĺňať viac vitamínu C v tabletách, ale aj ten funguje v tele oveľa lepšie, ak zjeme denne porciu ovocia alebo zeleniny.

Ak vás odrádza vysoká cena čerstvého ovocia, využite jeho mrazenú verziu. Tú viete ideálne skombinovať so špenátom, ktorý je skvelým zdrojom železa a vytvoriť si tak super zdravé smoothie.


Prečítajte si aj:

Kardiológ: Pohár vína nám život nepredĺži. Radšej však pohár denne, ako celú týždennú dávku dobehnúť v piatok večer