Nedostatok liekov Slovensko zasiahol v čase, keď počet chorých na chrípku a iné respiračné ochorenia rastie.
Aj vďaka ereceptu je možné sledovať dlhodobí trend regulácie a znižovania počtu pacientov v ambulanciách, a tak šetriť čas každému, kto by si inak potreboval ísť k lekárovi len pre recept.
Elektronický recept bol do praxe zavedený v roku 2018 ako prvá funkcionalita elektronického zdravotníctva, teda systému ezdravie. Okrem toho, že pacient nemusí nosiť papierové recepty so sebou, spočíva výhoda aj v úspore, keďže erecept je bezplatný.
Táto služba umožňuje ľuďom zavolať svojmu lekárovi z domu a nemusia ho navštíviť v ambulancii. Elektronické predpisovanie a vydávanie liekov aj takýmto spôsobom prispieva k zvýšeniu bezpečnosti v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom SARS-CoV-2.
Slovenská lekárnícka komora odporúča nechodiť k lekárovi osobne, ak to nie je nutné a využívať predpisovanie liekov cez e-recept.
Lekárnička údajne pacientke hovorila, že liek škodí jej zdraviu, spôsobuje trombózu a iné závažné ochorenia.
Pohotovosti a lekárne budú otvorené aj počas vianočných sviatkov. Časy vás však môžu prekvapiť.
Chrípková sezóna je v plnom prúde a hoci je známe, že najlepšou prevenciou je očkovanie, momentálne nie je čím očkovať. Dostupnosť štvorvalentných vakcín, ktoré účinkujú proti štyrom vírusom chrípky, je stále slabá.
Aj keď na internete v dnešnej dobe zoženiete takmer všetko, pri liekoch by ste mali byť zvlášť opatrní. Na Slovensku je povolený internetový predaj len voľnopredajných liekov s platnou registráciou. Takýto predaj navyše môže vykonávať len schválená internetová lekáreň.
Po uplynutí doby použiteľnosti môžu nastať v lieku chemické procesy a začať sa tvoriť a uvoľňovať rozkladné látky. Ktorým kategóriám liekov je potrebné venovať špeciálnu pozornosť?