Lekár: Pri ochoreniach prenášaných kliešťami sa ako prvé objavia chrípkové príznaky, horúčka, bolesť hlavy a svalov či nevoľnosť

V mesiacoch máj a jún každoročne zaznamenávame najvyššiu aktivitu kliešťov, a teda aj najvyšší počet problémov spojených s chorobami, ktoré tieto nenápadné, ale potencionálne nebezpečné živočíchy prenášajú. Pre človeka môžu byť niektoré z chorôb veľmi nebezpečné najmä z pohľadu možných komplikácií či trvalých následkov po prekonaní infekcie.

Zdroj: Canva

Najznámejšie a zároveň aj najčastejšie kliešťami prenášané ochorenia sú lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Ich prejavy môžu mať mnoho podôb.

Najčastejšie sa ako prvé objavia najmä chrípkové príznaky – horúčka, bolesť hlavy a svalov, nevoľnosť, nechutenstvo, či iné nešpecifické prejavy. V prípade encefalitídy po pár dňoch príznaky pominú a môžu sa vrátiť v druhej fáze v podobe silnej bolesti hlavy, nevoľnosti, závratov až zápalu mozgu, “ hovorí lekár handlovskej nemocnice MUDr. Dalibor Pružinec.

Približne tretina pacientov infikovaných vírusom kliešťovej encefalitídy zostáva bez príznakov, tretina má len prvú fázu a tretina vstupuje aj do druhej fázy ochorenia.

Príznaky boreliózy sú takmer totožné ako prvá fáza kliešťovej encefalitídy, sú podobné prejavom chrípky.

Pri borelióze sa na tele objaví začervenanie, ktoré má tvar kruhu a biely stred. V tejto súvislosti si pacienti často myslia, že začervenanie sa objaví len v mieste prisatia kliešťa, čo je síce veľmi častý výskyt, ale spomenutý červený kruh sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele a aj migrovať,“ doplnil lekár.

Kliešte sa najčastejšie prisajú do oblasti slabín a podpazušia, za uši, do podkolennej jamky a na intímne miesta. Podľa odporúčaní lekára je najbezpečnejším spôsobom, ako kliešťa vybrať, návšteva ambulancie, kde to lekár urobí odborne.

V rámci prevencie lekár odporúča vyhýbať sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, ako sú okraje lesov, vysoké porasty tráv či krovie, nosiť vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšiu plochu tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom je parazit skôr viditeľný.

Dobre poslúžia aj repelenty vo forme sprejov alebo mliek, ktoré sa aplikujú buď na odev, alebo priamo na pokožku a napokon, po každej vychádzke v prírode je potrebné poriadne sa skontrolovať a poumývať.

Keďže kliešte sú dosť vyberavé a vhodné miesto na prisatie si hľadajú aj niekoľko hodín, je celkom pravdepodobné, že sa ešte nestihli poriadne prisať. Vďaka horúcemu kúpeľu by sa mali jednoducho z pokožky uvoľniť. V rámci prevencie odporúčam doplniť aj B-Komplex forte, jednu tabletku denne po hlavnom jedle a repelentný účinok majú tiež potraviny ako čerstvý cesnak či cibuľa, preto po ich zvýšenej konzumácii človek kliešťom jednoducho nevonia, “ dodáva MUDr. Pružinec.

Kliešť obyčajný vyhľadáva svoje obete najmä v čase rozmnožovania, teda od apríla až do mája.


Prečítajte si aj:

Úrad verejného zdravotníctva: Kliešťovou encefalitídou sa dá nakaziť aj z nepasterizovaných mliečnych výrobkov

Ako postupovať, ak sa chcete dať zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde?