Zápal jazyka môže byť rozlišná zmena povrchu jazyka, a to i taká, pri ktorej nejde o klasický zápalový proces. Len zriedka ide o samostatné ochorenie. Najčastejšie sa vyskytuje pri chorobných procesoch tráviaceho traktu, ale i pri mnohých infekčných chorobách. Zmeny povrchy jazyka sú pri niektorých chorobách typické a pomáhajú pri určení diagnózy.
Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty, a predsa to nemá nič spoločné s väčšou hmotnosťou. Príčinou je nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknuté, opuchnuté. Napuchnuté je celé telo, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy či oči, najmä ráno po prebudení.
Štatistické údaje hovoria, že až 50% populácie nad 30 rokov má hemoroidy v rôznom klinickom štádiu od asymptomatických (bezpríznakových) až po pokročilé formy. Ako vznikajú, liečia sa a ako im možno predchádzať?
Dyspepsia je odvodená od gréckych slov dys a pepteín, čo znamená zlé trávenie. Ide o súbor tráviacich ťažkostí, ktoré môžu byť prejavom rôznych chorôb najmä gastrointestinálneho traktu (tráviacej sústavy). Prejavuje sa bolesťami brucha, pocitmi plnosti či nafukovaním.
Pankreas (podžalúdková žľaza) je druhým najväčším žľazovým orgánom tráviacej sústavy človeka. Tvar pankreasu pripomína ležaté písmeno J a jeho hmotnosť sa pohybuje od 60g do 90g. Je uložený v zadnej časti brušnej dutiny a siaha od dvanástnika až k slezine. Skladá sa z dvoch výrazne odlišných typov buniek, ktoré predurčujú i jeho funkciu.