Menisky sú väzivové chrupavky vo vnútri kolenného kĺbu. Nachádza sa v mieste spojenia stehnovej a holennej kosti – píšťaly. Menisky tlmia nárazy, prenášajú hmotnosť tela z trupu a stehna ďalej do dolnej končatiny, tiež chránia kolenné chrupavky proti oderu. Najčastejšími dôvodmi vzniku zranení sú rizikové športy,napríklad kontaktné, adrenalínové alebo kolektívne.
Bc. Martin Drha, tréner atletiky a gymnastiky
Hyperurikémia vzniká nadprodukciou alebo zníženým vylučovaním kyseliny močovej. Považuje sa za rizikový faktor kardiovaskulárnych chorôb, vysokého krvného tlaku a krvácania do centrálneho nervového systému. Jej najčastejším prejavom je akútny zápal kĺbov, najčastejšie palca nohy.
MUDr. Nina Paššáková, absolventla LFUK v odbore všeobecné lekárstvo
Preskakovanie čeluste sprevádzané bolesťou si vyžaduje stomatologické vyšetrenie na posúdenie správnosti zhryzu a pohyblivosti kĺbu. Liečba prebieha zväčša vo forme tabletiek alebo prostredníctvom operácie.
MUDr. Nina Paššáková, absolventla LFUK v odbore všeobecné lekárstvo
Reumatická horúčka je zápalové ochorenie, ktoré vzniká po bakteriálnej streptokokovej infekcii. Najčastejšie sa s reumatickou horúčkou stretávame po streptokokovej angíne.
MUDr. Jana Husarčeková, otorinolaryngológ
Degeneratívne ochorenia kĺbov predstavujú chorobné zmeny, ktoré sú charakterizované „opotrebovaním“ kĺbovej chrupavky, zahustením a zmenou kostnej štruktúry pod kĺbovou chrupavkou a zúžením kĺbovej štrbiny. Tieto zmeny spôsobujú deformáciu, nerovnosť kĺbových plôch, a tým nerovnomerné zaťaženie, t.j. nerovnomerné rozdelenie síl pôsobiacich na kĺbové plochy.
MUDr. Eva Hajdúová, ortopéd, liečebná rehabilitácia
Asi ťažko sa nájde človek, ktorý by počas svojho života nemal problémy s kĺbmi. Ľudí s palicou, barlou alebo krívajúcich pribúda a s vekom táto nepríjemná istota rastie. Preto by sme nemali zabúdať na včasnú prevenciu najmä formou pohybu a cvičení.
Ing. Marcela Cichá, MBA
Chronické ochorenie dna sa prejavuje zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi, čo vedie k tvorbe a ukladaniu jej solí do kĺbov a do podkožia. Vplyvom toho dochádza ku trvalým zmenám v kĺboch.
MUDr. Jozef Klinovský, všeobecný lekár
Pyogénna artritída je hnisavý zápal kĺbu, pričom najčastejšie je postihnutý kolenný, bedrový a ramenný kĺb. Pôvodcom býva Staphylococcus aureus, ako aj streptokoky a gramnegatívne baktérie (Pseudomonas, Proteus). U detí medzi 1.-14. rokom taktiež Haemophilus influenzae. Polovica pacientov je mladšia ako 2 roky, ďalšou veľkou skupinou pacientov sú starší ľudia.
MUDr. Eva Hajdúová, ortopéd, liečebná rehabilitácia
Dvanásty október je už tradične pripomienkou toho, že medzi nami žijú ľudia s reumatickými ochoreniami. Nejde len o ľudí vo vyššom veku. Reuma neobchádza ani mladých a deti. Tým, pre ktorých je každý krok víťazstvom nad bolesťou, pomáha už viac ako 24 rokov Liga proti reumatizmu. Pôsobí v štrnástich mestách a dvoch kluboch po Slovensku.
Lenka Juríčeková
Vybočený palec je deformita kĺbu palca na nohe, ktorá spôsobuje jeho vybočenie k vonkajšej (malíčkovej) strane.
MUDr. Martina Frištáková , detský ortopéd