Týmito jedlami nakŕmite svoj mozog

To, čo zjete, sa odrazí aj na vašom rozmýšľaní, nálade, pamäti či koncentrácii. Viete ktoré jedlá zabezpečia, aby váš mozog pracoval naplno, vďaka čomu môžete prežiť svoj deň efektívnejšie a hlavne radostnejšie?
#### Špargľa

Špargľa má v sebe veľké množstvo kyseliny listovej, ktorej nedostatok môže spôsobovať depresiu. Tiež dokáže pomôcť pri ‘opici’. Ako ukázal výskum kórejských vedcov z roku 2009, výťažok zo špargle v tele zvýšil hladinu dôležitých enzýmov, ktoré potláčajú nepríjemné účinku alkoholu.

Lesné plody a hrozienka

Čo sa týka lesných plodov, tajomstvo je v ich semiačkach. Práve tie v sebe skrývajú fytochemikálie zvané elagitaníny, ktoré z tela dostanú toxíny. V čučoriedkach zas nájdete množstvo antioxidantov prospešných pre mozog.

Hrozienka obsahujú veľa bóru, ktorý, ako ukázali výskumy, zlepšuje pozornosť i pamäť. Ak si kúpite bio hrozienka, vyhnete sa rôznym zvyškom toxických pesticídov. Bór nájdete aj v jablkách.

Tmavá čokoláda

Tmavá čokoláda je mimoriadne zdravá, stačí kúsok a bude sa vám lepšie sústrediť, keďže do mozgu začne prúdiť viac krvi. Pamätajte si však, že čím tmavšia, tým lepšie.

Omega 3-mastné kyseliny

Ančovičky obsahujú desaťkrát viac omega-3 mastných kyselín ako napríklad mimoriadne zdravý tuniak, čo je pre mozog veľmi prospešné. Zároveň v nich nenájdete veľa nebezpečnej ortute, ktorá sa často nachádza vo väčších rybách. Práve s konzumáciou omega-3 mastných kyselín počas tehotenstva a detstva sa spája vyššie IQ. Ančovičky sú tiež zdrojom vitamínu D, ktorý okrem iného zlepšuje náladu. Vyberajte si ančovičky v sklenenej nádobe namiesto konzervy, v ktorej je množstvo chemikálií.

Vajíčka sú jedným z najlepších zdrojov cholínu, ktorý pomôže vašej pamäti. Podporuje totiž vylučovanie acetylcholínu, teda neurotransmiteru (chemická látka, ktorá v nervovej sústave slúži na prenášanie vzruchov), ktorý mozgu pomáha s ukladaním informácií a ich následným ‘lovením’ z pamäte. Samozrejme, najviac živín nájdete vo vajíčkach od sliepok, ktoré žijú vo voľnom výbehu. Práve v nich je omnoho viac omega-3 mastných kyselín či vitamínu E.


Prečítajte si tiež:

Zdravé tuky prospievajú vášmu mozgu

Vajíčka sú zdravé, výživné a neškodné

Kakao a čokoláda sú plné antioxidantov


Niektoré druhy rýb, predovšetkým losos a tuniak, sú výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú pre fungovanie mozgu tou najväčšou pomocou. Je však rozdiel medzi rybami chovanými na farme a voľne žijúcimi rybami, takže ak môžete, zaobstarajte si tie druhé.

V avokáde nájdete veľa vitamínu E, ktorý mozog ochraňuje napríklad pred Alzheimerovou chorobou. Výskum ukázal, že ľudia, ktorí ho prijímali priamo z potravy, toto neurodegeneratívne ochorenie riskujú o 67 percent menej. A ak chcete dokonalé raňajky pre svoj mozog, ktoré sú zároveň sýte, doprajte si vajíčka s avokádom.

Olivový olej má v sebe množstvo zdravých tukov a polyfenolov a bojuje proti zápalom v tele, ktoré vám môžu brániť v sústredení sa, prípadne vedú dokonca k migréne. Najzdravšia kombinácia je so šalátom, no môžete ho použiť aj pri varení na nižších teplotách.

Ovsené vločky

Ovsené vločky sú výnimočnou potravinou, ktorá napriek vysokému obsahu sacharidov zasýti a energia z nej sa do tela uvoľňuje postupne – a to aj do mozgu. Prospievajú i pamäti a koncentrácii. Skvele sa k nim hodí škorica, o ktorej zdravotných benefitoch sa dočítate TU.

#### Semienka a oriešky

Chutné tekvicové semienka sú zdrojom aminokyseliny tryptofánu, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie spomínaných neurotransmiterov. Skúste si ich upražiť doma s korením podľa vlastného výberu a použite rozumné množstvo soli.

Nemôžu chýbať ani vlašské orechy, potravina, ktorá sa už len pre svoj výzor so správnym fungovaním mozgu spája najčastejšie. Nájdete v nich zinok a horčík, ktoré ovplyvňujú vašu náladu, a tiež vitamín E a antioxidanty. Stačí hrsť denne (keďže sú dosť kalorické) a môžete očakávať pozitívne účinky na svoje pamäť.

Kari korenie

Karí korenie zabraňuje zápalom a štúdie na zvieratách naznačujú, že kurkumín, ktorý sa v tomto korení nachádza, dokáže bojovať s amyloidnými plakmi, ktoré sa hromadia v mozgu a spôsobujú Alzheimerovu chorobu. Takže karí pridávajte k cestovinám, do dressingov, omáčok, šošovicovej polievky či hummusu.


To, čo zjete, sa skutočne odrazí na vašom fungovaní počas dňa. Občas však treba zahnať aj mlsnú. Napr. aj také hamburgery nemusia byť len symbolom fastfoodovej stravy a nezdravého životného štýlu. Môžete si ich spraviť doma z kvalitných surovín alebo zájsť do reštaurácie, kde hamburger dostanete ako plnohodnotné jedlo. Pozrite si TOP 5 reštaurácií v Bratislave, kde sa oplatí ochutnať hamburger.


Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.

Zdroj: rodale.com