Joga nie je len špeciálna gymnastika. Je to vysoko rozvinutá metóda udržiavajúca v kondícii telo, myseľ a dušu. Toto cvičenie vám pomôže získať telesnú i duševnú rovnováhu.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Keďže sa od seba dosť líšime, nadaním, telesnou stavbou a životnými návykmi, existuje množstvo jogových cvikov, aby si každý mohol nájsť to, čo mu vyhovuje telesne aj duševne.
Ak máte sklony byť skôr nervózni a neustále cítite nutkanie pohybovať sa, potom je pre vás lepšie zotrvať v jogových pozíciách ako robiť dynamické cviky.
Ak vám robí problémy uviesť sa do pohybu, mali by ste cvičiť veľmi živo, napríklad dynamické cviky.
Ak pravidelne športujete a potrebujete posilniť niektoré časti tela, zameriavajte sa na náročnejšie pozície. A navyše, takto si zlepšíte aj celkovú trpezlivosť a vôľu, ktorú potom využijete pri iných športoch a aj v živote.
Ak máte problém upokojiť sa, ste stále vystresovaní a nedokážete večer zaspať, joga vám môže veľmi pomôcť. Na základe nej zistíte, že keď chcete, ovládate každú časť svojho tela. Je to symbióza psychiky a tela.
Kde? Kedy? Ako?
Nájdite si vo svojom byte, v lese, alebo na terase miesto, ktoré bude teplé, kde nie je prievan, pretože sa určite zapotíte a následné ochorenie vám nestojí za to.
Začínate s cvičením a potrebujete poradiť? Zájdite do našej poradne a svoje otázky môžete klásť odborníčke v sekcii cvičenie a fitness.
Čo potrebujete?
- Teplú mäkkú podložku na cvičenie na chrbte a na bruchu
- Nešmykľavú gumovú podložku na pozície stojmo a na dynamické cviky
- Ak máte veľmi citlivé, alebo krehké zápästia, potom si obstarajte pomôcky, ktoré vám ich spevnia.
- Oblečenie, ktoré vám nezavadzia (najlepšie obtiahnuté tielko alebo športovú podprsenku a priliehavé trojštvrťové legíny alebo šortky)
- Cvičte podľa možnosti bosí.
Kedy je najlepšie cvičiť?
- Vždy cvičte s prázdnym žalúdkom, posledné jedlo zjedzte najmenej dve hodiny pred cvičením, pol hodiny pred cvičením je vhodné niečo malé na občerstvenie.
-
Vyhnite sa nadmernému pitiu, pri väčšine cvikov vám môže mohutne žblnkať v žalúdku.
- Zvoľte si na cvičenie nejaký pevný termín. Ak ste ráno mrzutí, budete mať úžitok z toho, ak si po prebudení zacvičíte. Síce vás to spočiatku bude stáť veľa premáhania, ale neskôr vo vás vzrastie pocit fyzickej pohody a svoj deň začnete oveľa spokojnejší a plní činorodosti. Taktiež je veľmi dobré zacvičiť si podvečer, po namáhavom dni, človek sa odreaguje a upokojí.
- Ak máte nízky krvný tlak, zistíte že vám pohyb prospieva viac ako káva.
- Ak sa vraciate z práce často unavení, môžete si pomocou energetickej jogy dodať elán a osviežení vkročiť do večerných hodín.
- Môžete cvičiť 30 minút bez prerušenia, alebo si cvičenie rozdeliť na 15 minút ráno a 15 minút večer.
Ako často cvičiť?
- Cvičte najviac štyrikrát, najmenej dvakrát týždenne po tridsať minút, podľa možností každý druhý deň. Jednodňová prestávka zabezpečí, že svaly sa po spočiatku nezvyčajnej námahe zotavia a dokážu si zvyknúť
Kedy je potrebná opatrnosť?
Aj keď jogou možno veľa vyliečiť, nie je cvičenie vždy vhodné. Dajte si od lekára vysvetliť, akého charakteru sú vaše ťažkosti a dodržiavajte nasledovné pokyny
Vôbec necvičte:
- pri trvalých bolestiach chrbtice a problémoch s platničkami
- po ťažšom úraze
- pri zápaloch každého druhu (cvičením sa môžu zhoršiť)
- pri značne zvýšenom krvnom tlaku (energetické cvičenia ho ešte viac zvýšia)
- krátko po operácii (aby sa neotvorili jazvy)
- v pokročilom tehotenstve
V tehotenstve skúste radšej tieto cviky:
VIDEO: Cvičenie pre tehotné ženy
Začnite pozvoľna, ak:
- ste mali dlhšiu prestávku
- ste boli skutočne chorí (napr. chrípka, najmä ak ste užívali antibiotiká)
- ste značne vyčerpaní (priveľa ste pracovali, málo spali, alebo cestovali)
Všetky svaly sa najľahšie pretiahnu a posilnia, keď im s mierou doprajete podnety na pretiahnutie a posilnenie. Nikdy nechoďte až na úplnú hranicu!
Pohyblivosť a sila sa budujú pomaly a plynulo. Len tak všetko k čomu ste sa dopracovali dlho vydrží. Nezabudnite, že trpezlivosť ruže prináša!
STIAHNITE SI ZÁKLADNÉ JÓGOVÉ POZÍCIE