Tvárová gymnastika

Robia sa vám vrásky? Máte kruhy pod očami? Dvojitú bradu? Chcete vyzerať mladšie? Skúste omladnúť bez drastických chirurgických zásahov. Zacvičte si tvárovú gymnastiku.

Tvárová gymnastika Zdroj foto: Shutterstock.com

Súbor veľmi jednoduchých a cielených cvikov tvárových svalov vám zaručí vytúžený status nestarnúcej bohyne krásy.

Vedeli ste, že môžete omladnúť aj bez drastických chirurgických zásahov? Najlepšie ošetrenie zrelej pleti alebo ako prevencia starnutia, bez toho, aby sa narušila pokožka, je tvárové cvičenie známe ako tvárová gymnastika. Výsledkom cvičenia presne určených a cielených cvikov získate krásnu tvár.

Čo sa dá dosiahnuť tvárovou gymnastikou?

Ponukám estetickej chirurgie môžete dať navždy zbohom. Tvárová gymnastika ponúka všetky výhody plastických metód skrášľovania bez rizika (neskoršej) deformácie tváre. Predstavte si pohľad do zrkadla, v ktorom sa neodrážajú žiadne známky starnutia na vašej pleti rok čo rok. Vďaka veľmi jednoduchým súborom cvikov, ktoré zahŕňajú cielené pohyby tvárových svalov, je výsledok zastavenia procesov starnutia dosiahnuteľný. Pravidelným precvičovaním tvárových svalov viditeľne omladnete, spevní sa vám pleť, zmiznú kruhy a opuchy v očnom okolí.

Pôvod tvárovej gymnastiky pochádza z rehabilitačných cvikov, ktoré sa praktizujú u pacientov s ochrnutím svalov tváre. Vďaka prekvapivým výsledkom to bol už len krok k tomu, aby sa cviky prispôsobili a upravili pre prirodzené omladenie tváre. Ľudská tvár sa skladá z kostí, svalov a kože. Tvar a tvorba kostných tkanív je geneticky určená, ale kvalita svalov a kože sa dá ovplyvniť.

„Iba aktívna fyzická činnosť prinúti sval, aby si zachoval tvar a určité napätie. Pokiaľ sú svaly na tvári napäté, pleť vyzerá mlado a sviežo.“


Prečítajte si tiež:

Poznáme 9 krokov, s ktorými zaručene omladnete

Čo rozumieme pod tvárovou gymnastikou?

Ide o cielené sťahovanie a uvoľňovanie tvárových svalov. Naše svaly sa napínajú a uvoľňujú aj pri bežnej mimike, kde dochádza k jednostranným pohybom, keďže väčšinou sa mračíme (vrásky medzi obočím) alebo smejeme (noso-perová ryha) rovnakým spôsobom. Preto sa na určitých miestach začnú tvoriť vrásky.

Týmito cvikmi sa zapoja a precvičia všetky tvárové svaly. Vďaka cvičeniu sa dostane do svalových buniek a buniek pokožky vyšší príjem kyslíka, živín a dokonale sa prekrví celá tvár, zrýchli sa metabolizmus a odbúravanie odpadových látok. Zahriatím sa zaktivizuje tvorba nových buniek, a tým aj tvorba chemických reakcií potrebných pre regeneráciu všetkých vrstiev kože.

Vysoké percento podielu na pružnosti (elasticite) svalového tkaniva majú kolagénové vlákna, ktoré starnutím strácajú na svojom objeme a obnove. Starnutie je ovplyvnené množstvom faktorov – dedičné predispozície, životný štýl, zlozvyky a zvyky. Cieleným cvičením tvárovej gymnastiky sa svaly prekrvia. Výsledkom je rýchla regenerácia a zvýšená cirkulácia toku lymfy v oblasti tváre a krku.

Na mimike tváre sa zapája 51 šijových svalov a 21 tvárových svalov. Avšak pri bežnej mimike (smiech, zamračenie, ...) využívame len niektoré z nich. Tieto nečinné svaly následne strácajú svoju pružnosť a pevnosť, s ktorým je spojené aj ochabovanie pokožky.

Gymnastika tváre je aj podľa mnohých lekárov a kozmetičiek najlepšou prirodzenou metódou ako navrátiť tvári mladosť a pevnosť.

Tvárová gymnastika nie je žiadna zázračná liečba. Cviky tváre dokážu obmedziť prehĺbenie vrások alebo zamedziť vznik nových vrások vznikajúcich bežnou mimikou, ale nezabránia úplne ich tvorbe, tie k starnutiu patria.

Začíname s tvárovou gymnastikou

Cvikov je veľa. Sú zostavené tak, aby posilňovali svaly čela, líc, pier, brady a krku. Záleží na tom, či si vyberiete cviky, ktoré pôsobia len na miesta, kde vás vrásky trápia najviac, alebo sa rozhodnete pre celotvárovú gymnastiku, ktorá vám zaručí mladistvú pleť. Najlepšie je obrátiť sa s celotvárovou gymnastikou na odbornú kozmetičku alebo lekára, ktorý sa touto formou omladzovania zaoberá a je špecializovaný.

Pri tvárovej gymnastike je dôležité vytrvať a cviky vykonávať pravidelne. Sami viete, že ak cvičíte v posilňovni pravidelne, svaly sa vám formujú a spevňujú. A ak prestanete, svaly ochabujú. To isté platí i pri tvárovom cvičení. Okrem toho, že sa tvárové svaly spevnia, začnete si viac uvedomovať a kontrolovať vašu mimiku pri rozprávaní. Nebudete zbytočne krčiť čelo, a tým zvýrazňovať zbytočné mimické vrásky. Podľa vedeckých zistení strečingové cvičenie odbúrava stres a napätie, dokonca aj trému pred vystúpením.

Najlepšie je začať prevádzať cviky pred zrkadlom, aby ste mohli sledovať svoju mimiku a kontrolovať ju. Séria jednoduchých cvikov pripomínajúcich grimasy spevní svaly, tvár nadobudne pevné kontúry a vďaka zvýšenej tvorbe kolagénu ju urobí žiarivou. Cvičiť môžete kedykoľvek a kdekoľvek v priebehu dňa, dokonca aj počas obedňajšej prestávky.

Vyskúšajte niektoré z nenáročných cvikov na omladenie pokožky

Čelo

Vrásky na čele sú tvorené pri bežnej mimike, ale pomocou cvikov môžeme zabojovať proti ich prehlbovaniu. Prsty rúk priložíme na vrch čela presne medzi obočie a vlasovú časť. Jemným tlakom ťaháme svaly čela smerom nahor, pričom pohľad smeruje dole. Napnutie čelových svalov opakujte minimálne osemkrát. Tento cvik napomáha uvoľniť svaly, modelovať čelo a zjemniť priečne vrásky. Pomôže lepšie korigovať a uvedomovať si mimiku, menej budete krčiť čelo.

Líca

Samohlásky A,E, I, O, U

Vyslovovanie samohlások napína svaly a tým zlepšuje celkové artikulovanie. Dôležitosť treba klásť na prevádzanie každého cviku (A, E, I, O, U) pri napnutí i uvoľňovaní cviku. Dávajte pozor, aby sa netvorili vrásky v okolí úst. Každý cvik opakujte aspoň päťkrát. Cvičením týchto cvikov sa vám spevnia svaly v okolí úst, pier a líc.

Nafúknuté líca

Líca sú dominantné, na nich je ochabnutie svalov a pokožky najrýchlejšie viditeľné. Cviky prevádzajte čo najväčším nafúknutím líc. Vyfúknuť nahromadený vzduch si pomôžte nie veľmi silným prítlakom/poklepom na líca. Opakujte päťkrát. Tento cvik napomáha uvoľniť svaly v oblasti líc a ich spevnenie.

Vtiahnutie líc dovnútra

Uvoľnite pery a líca vtiahnite do vnútra, usmievajte sa pri tom. Napína sa vrchná časť líc. Opakujte päťkrát. Tento cvik je protikladom predchádzajúceho cviku (nafúknuté líca). Cvik pôsobí proti ochabovaniu lícnych svalov v oblasti lícnych kostí.

Oči

Číňan

Jemne privreté oči prstami rúk jemným prítlakom napnite do vonkajších strán tváre. Vytrvajte päť sekúnd, povoľte a opäť cvik opakujte aspoň desaťkrát. Napätie svalov postupne stupňujte. Vynikajúco tento cvik pôsobí na spevnenie kruhových svalov očného okolia. Zabraňuje vzniku opuchom očných viečok a zvädnutej pokožke v danej oblasti. Dokonale sa vám oblasť prekrví, čím sa vytratia aj tmavé kruhy, ktoré sú práve z nedostatočného prekrvovania. Jemná pokožka očného okolia bude pružná so sviežim vzhľadom.

Mrkanie

Oči sú zrkadlom duše. Žiarivý pohľad je tromfom, ako zapôsobiť. Cvik zavretých a otvorených očí prevádzajte takto. Oči otvorte čo najviac, pozerajte pri tom rovno. Vytrvajte tri sekundy. Následne oči zavrite, čo najviac. Pozor nežmúrte (nesmú sa vytvoriť vrásky)! So zavretými očami vytrvajte tri sekundy. Opäť roztvorte oči naširoko. Takto striedavo cviky opakujte aspoň desaťkrát. Očné partie sa dokonale prekrvia, zostanú pevné a pružné. Vďaka tomuto cviku nebudete mať ovísajúce očné viečka. Prospešne pôsobí aj na ostrosť videnia. Posilňujú sa aj očné svaly.

Pery

Bozky

Napnite svaly v okolí úst, našpúľte pery. Vytrvajte po dobu päť sekúnd. Uvoľnite pery. Cviky bozkov môžete striedať s fázou širokého úsmevu ako protikladný cvik na pôsobenie svalov v okolí úst. Pri úsmeve musia kútiky úst smerovať hore. Týmto cvikom sa aktivizuje viac ako 40 tvárových svalov. Cvik dokonale pôsobí na získanie vzhľadu plných, pevných a zvodných pier.

Ústa na kľúč

Vtiahnite pery dovnútra, snažte sa aby kontúry pier boli viditeľné čo najmenej. Napínajte svalstvo a následne uvoľnite vypustením pier. V napnutom stavy vytrvajte aspoň päť sekúnd a v stave uvoľnenia tri sekundy v opakovaniach po päťkrát. Tento cvik dokonale pôsobí na všetky vrásky v okolí úst. Napína a uvoľňuje i bradu, ktorá sa pri tom formuje. Tým, že sa napínajú vrchné časti líc, sa oblasť lícnych kostí formuje.

Brada a krk

Zívanie

Zívanie je jednoduchý cvik, ale pri to veľmi účinný. Cvik treba prevádzať čo najintenzívnejšie ako viete, najmä fázu širokého otvorenia úst. Celý cvik treba vykonávať pomaly. Vo fáze napnutia (otvorenia úst) vytrvajte desať sekúnd (celkové trvanie fázy otvorenia by malo trvať desať sekúnd) a vo fáze privierania úst vytrvajte päť sekúnd. Cvik napomáha celkovému spevneniu tvárových svalov a krku. Formuje sa sánka.

Napnutý krk

Vyrovnane a pohodlne si sadnite, oprite sa. Sánku mierne vytlačte vpred, pohľad smerujte nahor. Vypnite krk a hlavu jemne zakloňte, ramená tlačte čo najviac nadol, napnutie krčných, ramenných svalov musíte cítiť. Ako protikladný cvik (uvoľňujúci) je predklonenie hlavy vpred (bradu tlačte smerom k hrudníku), ucítite napnutie krčných svalov zozadu. Cviky opakujte pätnásť až dvadsaťkrát. Cviky pôsobia na spevnenie krčných svalov. Celkovo sa zaktivizuje regenerácia pokožky, spriepustní sa lymfatický systém.

Preč s dvojitou bradou

Chrbtom ruky si podložte bradu. Pevne držte ruku pod bradou, prítlak na ruky vytvoríte pootvorením úst. Sánkou pritlačte na chrbát ruky. Cvik opakujte aspoň desaťkrát. V napnutej fáze prítlaku vytrvajte aspoň tri sekundy. Cviky zabraňujú tvorbe druhej brady. Zaručuje dokonalé tvary tváre.


Foto modelka: Andrea Vargová


Prečítajte si aj tento článok:

Poznáme 9 krokov, s ktorými zaručene omladnete