Fytosteroly: účinné zbrane na cholesterol

Naše telo nás v skorú jar upozorní, že nastal čas na regeneráciu. Cez zimu prijímame menej čerstvej zeleniny a ovocia a uprednostňujeme ťažšie jedlá, výsledkom býva vyššia hmotnosť, viac tuku v tele a zvyšujúca sa hladina cholesterolu. Udržať jeho hladinu na správnej úrovni môžete aj fytosterolmi, látkami, ktoré cholesterol do žíl nepustia.
Užitočné fytosteroly nájdeme **v rastlinných tukoch a olejoch,** ktoré sú ľahšie stráviteľné a obsahujú **esenciálne mastné kyseliny**. Tie si naše telo nevie vyprodukovať a pritom ich potrebuje. Fytosteroly regulujú hladinu cholesterolu tak, že mu zabraňujú dostať sa do krvného obehu.

Nie je sterol ako sterol

Z chemického hľadiska sú steroly látky, ktoré sa nachádzajú v tukovej zložke tkaniva. Nájdeme ich v bunkových stenách, v hormónoch či žlči. „Najznámejší je cholesterol, ktorý sa bežne nachádza v tele, prijímame ho potravou, alebo si ho organizmus sám produkuje v pečeni. Ak jeho množstvo stúpa, stáva sa nebezpečný, pretože nadbytočný sa ukladá do cievnej steny, spôsobuje tzv. kôrnatenie, horšiu priechodnosť a následkom je vznik vysokého tlaku, infarktu, či mozgovej porážky,“ upozorňuje doc. MUDr. Iveta Vaverková.

Steroly ako zložka tukov sa nachádzajú aj v rastlinách. Nazývame ich fytosteroly a nájdeme ich predovšetkým tam, kde sa nachádzajú rastlinné oleje – teda v semenách, orechoch, sóji, olivách. „Ich užitočnou vlastnosťou je, že dokážu znížiť hladinu svojho príbuzného – cholesterolu,“ vysvetľuje doktorka Vaverková. „Cholesterol sa dostáva do krvi cez steny tenkého čreva naviazaný na tzv. micely. Fytosteroly, ktoré majú podobnú štruktúru ako cholesterol, sa dokážu naviazať na micely skôr a zabránia mu prejsť z tenkého čreva do krvného obehu, takže cholesterol sa z tela vyplaví.“


Prečítajte si tiež: Kde hľadať zdroje antioxidantov?

Máte veľa cholesterolu? Jedzte správne

Fytosteroly získavame prirodzene z rastlinnej potravy - rastlinných tukov a olejov. „Fytosteroly pôsobia ako antioxidanty a odbúravajú cholesterol, ale len do určitej miery. Nemali by sme ich prijímať zbytočne veľa a hlavne ich zdrojom by mali byť potraviny rastlinného pôvodu,“ odporúča lekárka. „Existujú aj funkčné potraviny s navýšeným množstvom fytosterolov, napríklad rastlinné tukové nátierky.“

Fytosteroly v prirodzenej podobe nájdeme aj **v zelenine a ovocí,** avšak v malom množstve. Na to, aby sme prijali odporúčané denné množstvo, čo sú 2 gramy, by sme museli zjesť napríklad 425 paradajok, 210 mrkiev alebo 150 jabĺk. Funkčné potraviny obohatené o rastlinné steroly sú preto účinnejšie.

„Najlepším spôsobom, ako si upravíte a udržíte zdravú hladinu cholesterolu je pestrá a vyvážená strava. Lieky by mali prísť na rad až vtedy, keď úprava stravovania a pravidelný pohyb nestačia,“ prízvukuje MUDr. Iveta Vaverková.


Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.