Dovolenka v exotike znamená aj nápor na imunitu

Exotické krajiny nás lákajú, pretože sú iné. Inak voňajú, inak chutia, žijú v nich iné zvery, kvitnú tam iné kvety... Dovolenka v takejto destinácii je zvyčajne zárukou dobrého počasia a nevšedných zážitkov. No aby sa naozaj vydarila, je treba myslieť na niekoľko vecí vopred.

Pár týždňov pred odchodom na dovolenku intenzívne rozmýšľame, čo všetko potrebujeme, čo treba dokúpiť, na čo nezabudnúť pri balení... Píšeme si zoznamy, preverujeme predpovede počasia, bezpečnostnú situáciu a to, na čo myslíme najmenej, je naše zdravie. Ideme k moru, a tak si myslíme, že zdraviu pomôžeme. Budeme sa kúpať v slanej vode a dýchať vzduch obohatený o výpary z mora, takže pomôžeme koži, dýchaniu, alergiám. To všetko je pravda. Ale čo exotické choroby, ktoré na nás v cudzine číhajú? Ako si s nimi poradíme? A čo v prípade, že máme oslabenú imunitu, čo nemusí byť len prípad detí alebo seniorov, ale aj ľudí vyčerpaných z práce?

Samoochrana

Posilniť sebaobranu organizmu sa oplatí ešte pred dovolenkou a probiotiká či ďalšie látky podporujúce imunitu si zbaľte aj do cestovnej batožiny. Imunitu môžeme definovať ako schopnosť organizmu brániť sa proti čomukoľvek, čo by mohlo spôsobiť poškodenie zdravia, dokonca i smrť. Je to obranný systém, ktorého orgány, tkanivá a bunky sú rozložené po celom organizme,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologickej spoločnosti Natures.

Stačí, aby bola imunita narušená na jednom mieste, nepríjemný efekt sa prejaví na celom tele.

Jedným zo silných a dobre preskúmaných podporovateľov obranného systému organizmu je beta glucan, ktorý sa nachádza napríklad v hlive ustricovej. „Zjednodušene môžeme povedať, že imunite pomáha tak, že v tele aktivizuje imunitné bunky nazývané makrofágy, ktoré pohlcujú cudzorodé objekty – baktérie a vírusy - zodpovedné za ochorenia, a okrem toho rozpoznávajú a ničia poškodené bunky,“ vysvetľuje Adrián Doboly, odborník na imunitu.


Prečítajte si tiež:

Povinná výbava na dovolenku


Bezpečnosť na prvom mieste

Ďalším spôsobom, ako si pred dovolenkou v exotike posilníme imunitu, je očkovanie. Nie je vždy nevyhnutné, no o tom, aké choroby aktuálne hrozia v destinácii, kam sa chystáte, vedia najlepšie v ambulanciách exotických chorôb. Spojte sa buď so svojím lekárom, alebo s niektorou zo spomínaných špecializovaných ambulancií, ktoré majú vždy vďaka Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) aktualizované informácie o potenciálnych hrozbách. Treba tak urobiť šesť až osem týždňov pred cestou.

Cestovateľským základom je očkovanie proti žltačke A a B.

Žltačkou A sa človek môže nakaziť z držadla v dopravnom prostriedku či na nákupnom vozíku alebo z bankoviek, ktorých sa predtým dotkol nakazený človek. Vírus na povrchu prežíva až dva týždne. Žltačka B sa prenáša krvou, napríklad pri tetovaní, ale aj pri zubnom ošetrení a lekárskych zákrokoch v krajinách s nižšou úrovňou hygieny. Viaceré výskumy dokázali, že účinok očkovania sa zvyšuje popri súbežnom užívaní beta glucanu.

Ihly a repelenty

V Stredomorí, ktoré pre nás nie je až také exotické, ale cestujeme tam najčastejšie, sa bežne vyskytujú choroby spôsobené vírusmi, ako už spomínaná žltačka, ale aj baktériami, ako sú meningokoky či pneumokok. Aj proti nim chráni očkovanie. Lekári však v týchto oblastiach zaznamenali aj menej známe choroby, proti ktorým vakcína nie je – rôzne typy horúčok (stredomorská, západonílska, krymsko-konžská). Nákazu prenáša hmyz a jediným účinným ochranným prostriedkom je repelent. Ten by mali neustále používať najmä deti, starší ľudia, tehotné ženy a ľudia s oslabenou imunitou.

V južnej Európe sa vyskytuje aj kliešťová encefalitída a besnota, proti nim sa očkovať dá.

Cestovateľská hnačka

Okrem vážnych chorôb nám pri pobyte v exotických krajinách hrozia tráviace ťažkosti. Podľa štatistík potrápia 60 až 80 % cestovateľov. A nemusí to byť len preto, že ste mali v drinku ľad vyrobený z miestnej vody alebo ste si raz zabudli vydezinfikovať ruky. Problém je skôr vo výskyte odlišných mikroorganizmov v tamojšom mikrosvete. Jeden z druhov baktérie E. coli, ktorý najčastejšie vyvoláva hnačku cestovateľov, je takmer všade. Siahnuť však hneď po liekoch na hnačku nie je najlepší nápad. Lekári upozorňujú, že hnačka je vlastne obrannou reakciou organizmu, ktorou chce z tela vylúčiť nebezpečnú baktériu. Lieky proti hnačke síce uľavia kŕčom, ale zároveň spomalia peristaltiku čriev, čo môže trvanie hnačky výrazne predĺžiť.

Odporúča sa užívať lieky proti hnačke uvážlivo, s mierou a kombinovať ich s preparátmi na báze beta glucanu na podporu imunity a podporu množenia dobrých baktérií.

Dvojnásobne zraniteľné

Pri ceste do exotiky sú dvojnásobne zraniteľné deti. Ich imunitný systém ešte nie je celkom zrelý a v nových krajinách sa môže stretnúť s výzvami, ktoré ešte nepozná a ktorým nečelil. Treba si preveriť, či dieťa bolo zaočkované proti chorobám, ktoré sa u nás vďaka niekoľko desaťročí trvajúcemu systematickému očkovaniu už nevyskytujú, ale v cudzine môžu byť bežné. Problematické býva aj preventívne očkovanie proti chorobám, ktoré sú z nášho pohľadu exotické.

Aj preto sa neodporúča cestovať s úplne malými deťmi do vyslovene exotických krajín. Za každých okolností však treba ich imunite pomáhať zvonka. Spomínaný beta glucan, výťažok z hlivy ustricovej, je vhodný aj pre tých najmenších.


Prečítajte si aj tento článok:

Aké nákazy na nás číhajú na dovolenke?