Každý tretí Slovák trpí nadváhou, každý šiesty obezitou

Podľa posledných štatistík 37 percent Slovákov trpí nadváhou, 16 percent slovenských žien a mužov obezitou. Môže sa zdať, že Slováci na svoju váhu rezignovali. Tak to však to nie je.

Podľa výskumov značky KetoMix a spoločnosti Stem Mark, ktorý prebehol v auguste 2019, držalo vo svojom živote diétu takmer 64 percent žien a 43 percent mužov. Bežné diéty však majú veľmi nízku úspešnosť.

Podľa prieskumu si permanentne udržalo novú váhu iba 30,4 percent žien. U mužov sú výsledky lepšie, trvalo schudnúť sa podarilo 39,2 percentám opýtaných.

Aký je prístup Slovákov ku diétam?

Česká značka KetoMix sa zameriava na vývoj, výrobu a predaj proteínovej diéty a nízkosacharidových jedál. V spolupráci s agentúrou Stem Mark pripravila rozsiahly výskum, ktorý odhaľuje prístup Slovákov k diétam. „Podľa dlhodobých štatistík by sa mohlo zdať, že Slováci neriešia, čo a koľko toho zjedia. Že im je jedno, či majú nadváhu alebo dokonca obezitu. Výskum však ukázal opak. Je zarážajúce, že až 63,2 percenta opýtaných žien a 45,9 percenta opýtaných mužov nie je spokojných so svojou postavou z hľadiska váhy. Rozhodne preto neplatí, že by sme sa cítili vo svojich telách dobre. Len možno nevieme, ako na to,“ uvádza Eva Sroka, marketingová riaditeľka značky KetoMix.

Lekár odporučil diétu 31,8 percentám opýtaných žien a 37,5 percentám mužov. Spôsob či metódu chudnutia lekár však odporučil iba 13,3 percentám žien a 16,7 percentám mužov. „Zdá sa nám alarmujúce, že lekári radia svojim pacientom schudnúť, zároveň im však neponúkajú žiadny spôsob, ako na to. Z ordinácií vychádzajú ľudia, ktorí nevedia, ako chudnúť. Pokúšajú sa o to sami a dostávajú sa do začarovaného kruhu hladovania, jojo efektu a straty motivácie,“ hovorí Sroka.

Následky nadváhy a obezity pritom bývajú fatálne a lekári samotní na tieto následky upozorňujú. Kombinácia vysokého tlaku, zvýšeného cholesterolu a nadváhy je podľa odborníkov mnohonásobne nebezpečnejšia ako jednotlivo. Spoločne tak častejšie vedú k cukrovke 2. typu, infarktom a mrtviciam. Obéznym ľuďom hrozia vo zvýšenej miere choroby obličiek, ktoré sú z hľadiska vylučovacej sústavy najdôležitejšom orgánom v tele. Majú veľký význam pre čistenie krvi od odpadových, toxických a škodlivých látok, rovnako tak sú dôležité aj pre krvný tlak. Okrem jasných zdravotných rizík, spôsobených obezitou, je tu taktiež veľký problém so psychikou týchto osôb vo forme nastavených sociálnych noriem, s ktorými sa títo ľudia stretávajú všade okolo seba.

Je nutné podotknúť, že 49 percent opýtaných žien a 40,9 opýtaných mužov sa stretáva vo svojom živote s pohŕdavými prejavmi správania sa okolia v súvislosti s ich postavou.


Pozrite si tiež:

10 psychologických trikov, ktoré vám pomôžu schudnúť!


Aký vplyv má nadváha na milostný život?

Slováci s diétami začínajú pomerne skoro, už pred trinástym rokom života. Rapídny nárast v držaní diét však nastáva po dvadsiatom roku života. Dokonca 42,1 percenta žien a 20,4 percenta mužov uviedlo, že sa kvôli svojej postave hanbia pred svojim partnerom či partnerkou. Uvedeným 13,8 percentám žien 13,3 percentám mužov ich postava dokonca negatívne ovplyvňuje vlastný sexuálny život.

Aj keď je pre chudnúceho človeka veľmi dôležitá podpora okolia a rodiny – (61,9 percent opýtaných žien, 62,7 percent mužov) stretávajú sa často s negatívnymi reakciami ostatných na držanie diéty (31,5 percenta opýtaných žien a 25,5 percent opýtaných mužov).

Ide to i bez pohybu?

Zo štúdie značky KetoMix vyplýva, že Slováci sú národom, ktorý sa nerád hýbe. Niekoľkokrát týždenne športuje iba 13,8 percenta žien a 16,7 percenta mužov. Naopak celých 45,2 percenta žien a 32,9 percent opýtaných mužov nešportuje vôbec. O tom, že šport súvisí so zdravím, niet pochýb. Napriek tomu v oblasti chudnutia nie je prekvapivo až taký dôležitý. „Ak chcete schudnúť, je samozrejme veľmi dôležité sa hýbať. Existujú však ľudia, ktorí športovať nemôžu. Či už je to kvôli vysokému stupňu obezity, zdravotným problémom alebo nedostatku času. A práve týchto ľudí je potrebné oboznámiť s tým, že pohyb pre chudnutie nie je nevyhnutný. Omnoho dôležitejší ako pohyb je správne zostavenie jedálnička. Z mojich skúseností je to v pomere zhruba 70 % pre jedlo a 30 % pre pohyb. Práve pre ľudí s pohybovým obmedzením je veľmi vhodná nízkosacharidová diéta, vďaka ktorej telo chudne predovšetkým tuk a nie svaly, ako je to pri klasických redukčných diétach,“ dodáva Zbyňek Ceradský, dvojnásobný majster Európy v kulturistike, tréner a výživový poradca.

Strava pri ketogénnej diéte

KetoMix.sk | Zdroj: súkr.archív

Nie je prekvapujúce, že pre 70,8 percent žien a 56,9 percent mužov je dôležité pri diéte nehladovať. Z 34,5 opýtaných žien a celých 26,5 percenta mužov sa navyše pri diéte nechce hýbať. Práve pre tieto osoby je vhodným riešením nízkosacharidová diéta (často označovaná taktiež ako ketónová či proteínová diéta). Tá je založená na princípe obmedzeného prísunu sacharidov a zvýšenom príjme proteínov. Ak znížite prijímané sacharidy pod 50 gramov denne, v tele nastane prirodzená biochemická reakcia, kedy začne telo chýbajúce cukry nahrádzať ketónmi. Látkami, ktoré si telo samo vytvorí z uloženého telesného tuku.

To znamená – obmedzíte cukry, a pokiaľ máte zásoby tuku, telo ketóny využije náhradný zdroj energie za chýbajúce cukry. Tým pádom chudnete len tuk, nie svaly. Stav nazývaný ketóza nastáva v tele veľmi rýchlo.


Pozrite si tiež:

Čo je to ketóza, ako ju dosiahnuť a pomôcť si pri chudnutí?