Prečo jesť sezónne a lokálne potraviny? Tieto potraviny preferujte počas zimy!

Dnes si môžeme pohodlne dopriať akékoľvek ovocie a zeleninu bez ohľadu na ročné obdobie, či krajinu pôvodu. Jahody alebo čučoriedky na pultoch obchodov v zimných mesiacoch nie sú ničím zvláštnym. Napriek tomu je mnoho ľudí presýtených tovarom, ktorý vyzerá krásne a je na dosah ruky. Neprirodzená chuť, vzhľad, umelá čerstvosť a fakt, že, mnoho dovážaných potravín prakticky dozrieva v kamiónoch, nás núti zamyslieť sa.
aké potraviny jesť počas zimy

Zdroj: Pexels.com

Vývojom sa prispôsobujeme oblasti, v ktorej žijeme

Vedci dlhodobo upozorňujú na základný fakt: celým dlhým vývojom sa prispôsobujeme práve oblasti, v ktorej žijeme. Vytvára sa symbióza medzi našim zdravotným stavom a produktami, ktoré tu rastú.

Lokálne a sezónne potraviny sú pre nás prirodzenou stravou a naše telá sú dlhou genézou na ne navyknuté. V skratke to znamená, že kyslá kapusta, chren s cviklou, cesnak a domáca cibuľa nám môžu pomôcť pri prevencii ochorení, aj pri zdravotných problémoch omnoho viac ako citrusové šťavy alebo iné málo známe, pre nás neprirodzené plody.

Zároveň je úplne logické, že telo môže na geograficky vzdialené potraviny zareagovať prehnanou reakciou imunitného systémualergiou.

Nemôžeme sa sťažovať, že by u nás počas roka rástlo málo chutných plodín. Každé ročné obdobie nám poskytne niečo, čo je pre náš organizmus dôležité, a vôbec sa nemusíme báť jednotvárnosti.

Konzumovať domáce sezónne produkty má však mnoho iných výhod, ak si odmyslíme tie prvoradé – zdravotné, ktoré sú pre našu imunitu mimoriadne dôležité.

Pri domácich sezónnych produktoch máme vždy záruku, že sú čerstvé, a tým pádom aj chutné, že cesta, ktorú prešli zo záhrady či farmy k nám bola podstatne kratšia, ako zo vzdialených krajín.

Navyše, ich kúpou podporujeme prácu Slovákov, a teda aj domácu ekonomiku.

8 plusov lokálnych a sezónnych potravín:

  • čerstvosť
  • chuť
  • vôňa
  • prirodzenosť
  • kvalita
  • bez chemických úprav a prídavných látok
  • primeraná cena
  • známy pôvod

Čo jesť počas zimy?

Telo nestačí zohrievať zvonku, vždy musíme začať zvnútra. A keďže potraviny majú z termostatického hľadiska buď ochladzujúcu alebo zohrievajúcu energiu, treba si v každom ročnom období vyberať tie správne.

Strukoviny

V období zimy trpia z našich orgánov najviac obličky a slezina, nemajú radi chlad. Nie je náhoda, že nám obličky svojim tvarom pripomínajú fazuľu.Najlepšou výživou pre ne sú totiž strukoviny.

Na výber už dnes máme z mnohých druhov – šošovica červená, hnedá, zelená, cicer, hrach zelený či žltý, no najmä rôzne druhy fazúľ. Stavte na strukovinové polievky, prívarky, ale aj placky či karbonátky.

Zeleninové vývary

Ideálnym jedlom v období zimy sú dlho varené zeleninové vývary. Čím dlhšie budete polievku variť, tým väčšie teplo do tela dostanete.

Postačí vám cibuľa, 2-3 druhy koreňovej zeleniny, ktoré zalejte čo najväčším množstvom vody a nechajte variť na najmenšom ohni.Už po prvých hodinách vývar získa prirodzene sladkú chuť zo zeleniny. Počas dňa si môžete z vývaru aj popíjať!

Kyslá kapusta

Jednou zo základných zložiek kyslej kapusty je kyselina mliečna, vďaka ktorej sa v kapuste produkujú probiotické baktérie mliečneho kvasenia.

Tieto baktérie zabraňujú množeniu škodlivých mikroorganizmov v tele, posiňujú imunitný systém, zabraňujú hnačke a spolu so skupinou vitamínov B obnovujú poškodenú črevnú sliznicu.

Tu nájdete recept, ako si pripraviť kyslú kapustu aj bez suda!


Mohlo by vás zaujímať:

Zahlienenie organizmu, oslabená imunita či žalúdočné ťažkosti? Pomôcť môžu tradičné medicíny

6 jedál proti chrípke a prechladnutiu