Gastroenterológ: Po detoxoch a drastických diétach hrozí rýchle znovunadobudnutie stratenej hmotnosti, čo obvykle vedie k sklamaniu a k strate sebadôvery

Hladovky, rýchle chudnutie či prísne odtučňovacie kúry sa po vianočných sviatkoch stali už akýmsi trendom. Môžu za to aj senzačné reklamy, ktoré sľubujú zázraky na počkanie. Gastroenterológ doc. MUDr. Peter Minárik, PhD. , MSc. upozorňuje, že drastické redukčné diéty nikdy nefungovali a fungovať ani nebudú, lebo nevedú k dlhodobo udržateľným pozitívnym výsledkom.
gastroenterológ o detoxe a diétach

Zdroj: Freepik.com

Drastické diéty nefungujú

Aj pred očistnými diétami a hladovkami po Vianociach sa vieme úspešne chrániť prevenciou. Ak by sme sa totiž počas Vianoc a v sviatočnom období neprejedali, nehľadali by sme následne útechu v detoxikačných diétach a hladovkách.

Napriek lákavým obalom rôznych kúr, či neuveriteľným reklamným sľubom majú detoxikačné diéty jednu podstatnú chybu: k dlhodobému zníženiu nadváhy zaručene nevedú.

Rýchly pokles hmotnosti je viac dôsledkom straty telesných tekutín a zásobných sacharidov, než telesného tuku. Po takýchto detoxoch a drastických diétach hrozí rýchle znovunadobudnutie stratenej hmotnosti, čo obvykle vedie k následnému sklamaniu a k strate sebadôvery,“ vysvetľuje doc. MUDr. Peter Minárik, PhD, MSc., gastroenterológ, internista a odborník na výživu zo Slovenskej obezitologickej asociácie a z Biomedicínskeho centra SAV.

Pozor na nadmerné užívanie niektorých liekov

Krátkodobé hladovanie a prísna reštrikcia príjmu živín a energie sa môžu spájať so zdravotnými rizikami – stres, žlčové kamene, nerovnováha minerálnych látok.

S mnohými detoxikačnými kúrami a hladovaním sa spája aj hrozba predávkovania niektorými liekmi, medzi ktoré patria napríklad laxatíva (látky podporujúce vyprázdňovanie čriev) alebo diuretiká (látky podporujúce vylučovanie vody z tela)“, hovorí doc. MUDr. Peter Minárik.

Prejedanie sa škodí rovnako

Ochorení, ktoré môžu vzniknúť ako dôsledok drastických diét a detoxov, je nespočetne veľa. Rovnako toxické však môže byť pre telo aj nekontrolované prejedanie sa a obezita.

Obezita je komplexné metabolické ochorenie, ktorému spravidla predchádza viac alebo menej dlhé obdobie kontinuálneho alebo etapovitého priberania na hmotnosti. Je veľa faktorov, ktoré zapríčiňujú obezitu.

Patria medzi ne jednak dedičné vplyvy, ale predovšetkým nevhodná stravovacia a pohybová životospráva, ako aj mnohé ďalšie zlozvyky v správaní a v životnom štýle ľudí.

Medzi ne môžeme zaradiť aj systematické prejedanie. Prejedanie môže byť aktívne, pri ktorom konzumujeme príliš veľké porcie jedla, ako aj pasívne, keď prijímame potraviny s veľmi vysokým obsahom energie, tukov či cukrov.

Prejedať sa dá aj bez prirodzeného pocitu hladu, pričom existuje mnoho spúšťačov takéhoto nadmerného a zbytočného jedenia. Veľmi častým fenoménom je maškrtenie energeticky bohatých potravín vo večerných či nočných hodinách.

Pravidelné a časté večerné a nočné prejedanie môže spôsobiť zdravotné problémy, ktoré nevyhnutne vedú k obezite a k tukovej chorobe pečene. Neskoršími následkami môže byť cukrovka, vysoký krvný tlak, ateroskleróza, prípadne niektoré druhy zhubných nádorov,“ uvádza doc. Minárik.

Ako po sviatkoch naštartovať trávenie

Pokiaľ sa dá, odborníci odporúčajú vyhýbať sa nadmernej konzumácii jedla. Vyvarujeme sa tak mnohým zdravotným problémom, najmä však môžeme zatarasiť cestu možného vzniku nadhmotnosti a obezity.

Po spomínaných vianočných sviatkoch sú z dlhodobého hľadiska účinnejšie zásady zdravého životného štýlu, než rýchle očistné diéty. Základom je konzumácia zeleniny, ovocia, vody, sladkovodných i morských rýb, chudého hydinového mäsa. Odporúča sa obmedziť konzumáciu údenín, červeného mäsa, masla, smotany, tučných syrov, sladkostí.

Doc. MUDr. Peter Minárik odporúča pre efektívnu úpravu hmotnosti používať aj metódu tzv. „zdravého taniera“.

Takýto tanier obsahuje 50% zeleniny, 25% chudej bielkoviny, 25% škrobovej prílohy. Je dôležité jesť pomalšie, mať dostatočný pitný režim v podobe nekalorických nápojov, nevynechávať žiadne denné jedlo. Pri znižovaní nadmernej telesnej hmotnosti si tak treba v redukčnej fáze, ako aj vo fáze udržiavania nižšej hmotnosti, pravidelne kontrolovať svoju telesnú hmotnosť. Užitočným pomocníkom je vedenie stravovacieho denníka. Obézni jedinci, ktorí sú ochotní tak robiť v počiatočných fázach znižovania hmotnosti, chudnú lepšie, rýchlejšie a efekt je dlhodobejší,“ dodáva odborník.


Prečítajte si tiež:

Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako sa zbaviť nafukovania, či bolesti brucha