Nová štúdia dokázala súvislosť medzi odolnosťou voči ochorením COVID-19 a cvičením. Vedci zistili, že fyzická aktivita môže znížiť riziko úmrtia na COVID-19 až o 42 %.
Okrem bezprostredného ohrozenia života, ktoré predstavuje ochorenie COVID-19, vyvolala pandémia a s ňou súvisiace lockdowny, výrazný pokles fyzickej aktivity v populácii.
Prudký pokles záujmu o cvičenie nie je dobrou správou ani pre systémy zdravotnej starostlivosti, na ktoré sa ľudia spoliehajú.
Fyzická aktivita má preukázateľne pozitívny vplyv na zdravie človeka. Pravidelné cvičenie prospieva imunitnému systému tým, že znižuje zápal, mobilizuje biele krvinky na boj s infekciou, zlepšuje schopnosť tela rozpoznať škodlivé patogény, ktoré spôsobujú choroby, a čo je dôležité, zmierňuje psychický stres.
Cvičenie zachraňuje životy
Začiatkom februára bola publikovaná štúdia v British Journal of Sports Medicine (BJSM), ktorá potvrdila ochranné benefity cvičenia na základe priamo meraných údajov o fyzickej aktivite.
Štúdia s názvom „Small Steps, Strong Shield“ – vypracovaná spoločnosťou Vitality v spolupráci s univerzitami Witwatersrand a Western Ontario – dokázala, že akákoľvek forma pravidelnej fyzickej aktivity, dokonca menej ako dve a pol hodiny týždenne, môže chrániť pred závažnými následkami ochorenia COVID-19.
Prelomová štúdia vyhodnotila skúsenosti 65 000 ľudí z Juhoafrickej republiky, ktorí sa nakazili COVID-19, a porovnali ich s históriou ich fyzickej aktivity, ktorú zachytili inteligentné zariadenia, počas dvoch rokov.
Štúdia zistila, že v porovnaní s osobami s nízkou úrovňou aktivity bola vysoká miera fyzickej aktivity spojená s o 34 % nižším rizikom hospitalizácie, o 41 % nižším rizikom prijatia na JIS, o 45 % nižším rizikom potreby umelej pľúcnej ventilácie a o 42 % nižším riziko smrti na COVID-19.
Dokonca aj pacienti so strednou aktivitou mali o 13 % nižšie riziko hospitalizácie, o 20 % nižšie riziko prijatia na JIS, o 27 % nižšie riziko umelej pľúcnej ventilácie a o 21 % nižšie riziko úmrtia v porovnaní so skupinou s nízkou fyzickou aktivitou.
Štúdia tiež odhalila, že starší muži s diagnózou hypertenzie alebo cukrovky 2. typu majú vyššiu pravdepodobnosť ťažšieho priebehu COVID-19. Uvádza však, že pre týchto ľudí môže mať cvičenie viac ako 150 minút týždenne výraznejší pozitívny účinok ako u zdravých jedincov.
Podpora fyzickej aktivity v súlade s očkovacími kampaňami a ďalšími preventívnymi opatreniami sú potrebné na ochranu ľudí v celej spoločnosti, najmä tých najzraniteľnejších, pri akejkoľvek budúcej pandémii, keď prekonáme tú súčasnú.
Mohlo by vás zaujímať:
Ako dáva pandémia zabrať našej psychike?
Skoré ranné cvičenie môže znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka a prostaty, zistili vedci v novej štúdii