Očná lekárka: Chemické látky, prach a ultrafialové žiarenie sú len niektoré z faktorov, ktoré ohrozujú naše oči

Oči potrebujeme a život so zdravým zrakom je rozhodne krajší a ľahší. Napriek tomu sa často o zrak dostatočne nestaráme. Potvrdzujú to štatistiky, ktoré sú alarmujúce.

Zdroj: Freepik.com

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Americké oftalmologické združenie sa zhodujú, že rastie počet ľudí s ochoreniami očí. Celosvetovo má podľa WHO zhoršené videnie až 2,2 miliardy ľudí. V takmer polovici prípadov sa pritom tomu dalo predísť.

Naše staré mamy verili, že mrkva zlepšuje zrak. Dnes už vieme, že len jedením mrkvy zrak nezlepšíme.

V súčasnosti je oko vystavené mnohým rizikám z prostredia okolo nás. Chemické látky, prach, ultrafialové žiarenie a rôzne poranenia sú len niektoré z faktorov, ktoré ohrozujú tento dôležitý orgán,“ varuje oftalomologička MUDr. Ingrid Dvorská.

Všetky tieto škodlivé vplyvy môžu prispieť k zhoršeniu zraku a rozvoju ochorenia očí.

Medzi najčastejšie choroby patria vekom podmienená degenerácia makuly (AMD), glaukóm a sivý zákal. Ak nie sú zachytené včas, môžu viesť k strate zraku.

Prevencia je lepšia ako liečba. Už malé opatrenia každodennej starostlivosti môžu mať veľký vplyv na dlhodobé zdravie očí,“ hovorí lekárka.

5 tipov pre zdravé oči

  1. Zdravá a vyvážená strava je kľúčový faktor pre udržanie zdravia očí. Pridajte do svojho jedálnička potraviny bohaté na antioxidanty – látky, ktoré chránia bunky pred škodlivým účinkom voľných radikálov. Napr. špenát, mrkva, brokolica, červené ovocie alebo aj citrusové plody sú nielen výborným zdrojom antioxidantov, ale i vitamínov A, C a E, beta-karoténu, luteínu a zeaxantínu. Práve luteín a zeaxantín sú živiny prítomné v sietnici, ktoré ju chránia pred poškodením spôsobeným napríklad slnečným žiarením.

  2. Často podceňovanou oblasťou je práve ochrana očí pred slnečným žiarením kvalitnými slnečnými okuliarmi. Pri výbere slnečných okuliarov by ste mali dať prednosť tým, ktoré poskytujú 100 % ochranu pred UV žiarením s označením UV400. Ideálnou voľbou sú okuliare s polarizačným filtrom. Vhodná ochrana očí znižuje riziko vzniku sivého zákalu, degenerácie sietnice a iných ochorení.

  3. Ak pracujete s počítačom alebo inými digitálnymi zariadeniami, pamätajte na** pravidelné prestávky a doprajte očiam potrebný oddych**. Každých 20 minút sa venujte čas i zmene perspektívy. Zamerajte svoj pohľad na 20 sekúnd na vzdialený bod, aby ste uvoľnili napätie v očných svaloch. Rovnako dôležité je správne držanie tela zvolením vhodnej stoličky a polohy monitora a dostatočné osvetlenie.

  4. Alkohol a fajčenie sú zlozvyky, ktoré majú negatívny vplyv nielen na celkové zdravie, ale aj na oči. Riziko vzniku makulárnej degenerácie je u fajčiarov až štyrikrát vyššie v porovnaní s nefajčiarmi. U ľudí s AMD sa postupne stráca centrálne videnie a vedie k úplnej strate zraku. Je spôsobené toxickými zlúčeninami v tabakovom dyme. Tieto zlúčeniny poškodzujú cievy v sietnici a vedú k degenerácii buniek makuly. Fajčenie tiež zvyšuje riziko ďalších očných ochorení, ako je katarakta. Tá spôsobuje zahmlievanie šošovky a glaukóm, ktorý je charakterizovaný poškodením optického nervu a stratou zrakového poľa. Fajčenie prispieva i k syndrómu suchého oka.

  5. Pravidelná fyzická aktivita má priaznivý vplyv aj na stav zraku. Cvičenie podporuje správnu cirkuláciu krvi, čo znamená lepšiu dodávku živín a kyslíka do všetkých častí tela vrátane očí. Správne prúdenie krvi je nevyhnutné pre udržanie zdravého fungovania očných tkanív a optimalizáciu zrakového systému.


Viac k téme:

Optik: Veľa ľudí je stále ovplyvnených mylnou predstavou, že oko nosením okuliarov "zlenivie"

3 príznaky, ktoré môžu skrývať sivý zákal