Najčastejšie ochorenia penisu

Nie vždy sú to len pohlavne prenosné choroby, ktoré môžu spôsobiť problémy s penisom. Niekedy sa vyskytujú aj zväčšené mazové žliazky, vyrážky, trhlinky na predkožke či zápaly. Kde hľadať príčinu? A ako tieto ťažkosti liečiť?

penis_ochorenia_13-12_2015

Zdroj foto: Shutterstock.com

1. Čo všetko sa môže ukázať na penise a v okolí pohlavných orgánov muža?

Na penise sa môžu vyskytovať zväčšené mazové žliazky. Buď ako biele - väčšie, či menšie bodky na koži penisu, alebo ako malé biele výrastky na žaludi, hlavne po obvode žaluďa. Muži si ich často mýlia s pohlavne prenosnými vírusovými kondylomami. Okrem toho tam môžu byť alergie - na prezervatív, na vaginálne tabletky partnerky, alebo na farbivá a prášky v spodnom prádle, ktoré sa môžu prejavovať svrbením a malými vyrážkami.

Koža predkožky môže byť zúžená, môžu byť na nej trhlinky, ktoré vznikajú vtedy, keď sa zúžené miesto pri erekcii pretiahne cez žaluď. Pacient môže mať aj bolesti v podbrušku, pálenie v močovej rúre a iné problémy s močením, ktoré nie sú spôsobené pohlavne prenosnými ochoreniami, ale súvisia s chronickým zápalom prostaty.


Prečítajte si tiež:

Tieto veci ste o penise (ne)vedeli

2. Aké sú príznaky a subjektívne pocity?

Príznaky nemusia byť žiadne - napríklad pri zväčšených mazových žliazkach ide iba o kozmetický problém, ktorý niektorým mužom vadí. Pri alergiách a ekzémoch ide o svrbenie a drobné vyrážky, niekedy až o opuch kože penisu. Zúžená predkožka a jej trhlinky robia väčšinou problémy pri pohlavnom styku, trhlinky niekedy bolia. Chronický zápal prostaty sa prejavuje rôznymi bolestivými pocitmi v podbrušku, rozkroku, pálení pri močení, častým nutkaním na močenie, slabým prúdom moču a pod.

3. Kde hľadať vinníkov, ktorí tieto problémy spôsobujú?

Pri mazových žliazkach ide väčšinou o vrodenú záležitosť. Alergie a ekzémy sú zapríčinené precitlivenosťou imunitného systému na niektorý vyvolávajúci faktor. Zúžená predkožka môže byť vrodená, alebo k jej zúženiu môže dojsť v dôsledku prekonaného zápalu, pri ktorom je predkožka nepružná, pri erekcii na nej vznikajú trhlinky, ktoré pri hojení zužujú predkožku. Chronický zápal prostaty môže súvisieť s prechladnutím, sedením na studenom, pohlavnou abstinenciou a pod.

4. Kde majú pacienti hľadať pomoc, u akého lekára? Ako sa volí liečba?

Pomoc treba hľadať u urológa, alebo kožného lekára. Zväčšené mazové žliazky liečiť netreba. Ekzémy a alergie sú doménou kožných lekárov, zúžená predkožka zase urológov, ktorí ju väčšinou obriezkou odstraňujú. Podobne aj chronický zápal prostaty patrí do rúk urológa, jeho liečba je však často zložitá a trvá aj niekoľko rokov. urolog_muz_13-12-2015

Zdroj foto: Shutterstock.com


Prečítajte si aj tento článok:

Tieto veci ste o penise (ne)vedeli