Najčastejšie ochorenia penisu

Nie vždy sú to len pohlavne prenosné choroby, ktoré môžu spôsobiť problémy s penisom. Niekedy sa vyskytujú aj zväčšené mazové žliazky, vyrážky, trhlinky na predkožke či zápaly. Kde hľadať príčinu? A ako tieto ťažkosti liečiť?

penis_ochorenia_13-12_2015

Zdroj foto: Shutterstock.com

1. Čo všetko sa môže ukázať na penise a v okolí pohlavných orgánov muža?

Na penise sa môžu vyskytovať zväčšené mazové žliazky. Buď ako biele - väčšie, či menšie bodky na koži penisu, alebo ako malé biele výrastky na žaludi, hlavne po obvode žaluďa. Muži si ich často mýlia s pohlavne prenosnými vírusovými kondylomami. Okrem toho tam môžu byť alergie - na prezervatív, na vaginálne tabletky partnerky, alebo na farbivá a prášky v spodnom prádle, ktoré sa môžu prejavovať svrbením a malými vyrážkami.

Koža predkožky môže byť zúžená, môžu byť na nej trhlinky, ktoré vznikajú vtedy, keď sa zúžené miesto pri erekcii pretiahne cez žaluď. Pacient môže mať aj bolesti v podbrušku, pálenie v močovej rúre a iné problémy s močením, ktoré nie sú spôsobené pohlavne prenosnými ochoreniami, ale súvisia s chronickým zápalom prostaty.


Prečítajte si tiež:

Tieto veci ste o penise (ne)vedeli

2. Aké sú príznaky a subjektívne pocity?

Príznaky nemusia byť žiadne - napríklad pri zväčšených mazových žliazkach ide iba o kozmetický problém, ktorý niektorým mužom vadí. Pri alergiách a ekzémoch ide o svrbenie a drobné vyrážky, niekedy až o opuch kože penisu. Zúžená predkožka a jej trhlinky robia väčšinou problémy pri pohlavnom styku, trhlinky niekedy bolia. Chronický zápal prostaty sa prejavuje rôznymi bolestivými pocitmi v podbrušku, rozkroku, pálení pri močení, častým nutkaním na močenie, slabým prúdom moču a pod.

3. Kde hľadať vinníkov, ktorí tieto problémy spôsobujú?

Pri mazových žliazkach ide väčšinou o vrodenú záležitosť. Alergie a ekzémy sú zapríčinené precitlivenosťou imunitného systému na niektorý vyvolávajúci faktor. Zúžená predkožka môže byť vrodená, alebo k jej zúženiu môže dojsť v dôsledku prekonaného zápalu, pri ktorom je predkožka nepružná, pri erekcii na nej vznikajú trhlinky, ktoré pri hojení zužujú predkožku. Chronický zápal prostaty môže súvisieť s prechladnutím, sedením na studenom, pohlavnou abstinenciou a pod.

4. Kde majú pacienti hľadať pomoc, u akého lekára? Ako sa volí liečba?

Pomoc treba hľadať u urológa, alebo kožného lekára. Zväčšené mazové žliazky liečiť netreba. Ekzémy a alergie sú doménou kožných lekárov, zúžená predkožka zase urológov, ktorí ju väčšinou obriezkou odstraňujú. Podobne aj chronický zápal prostaty patrí do rúk urológa, jeho liečba je však často zložitá a trvá aj niekoľko rokov. urolog_muz_13-12-2015

Zdroj foto: Shutterstock.com


Prečítajte si aj tento článok:

Tieto veci ste o penise (ne)vedeli

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.