Ako prejsť na zdravý životný štýl?

O zdravom životnom štýle sa stále hovorí, ale čo to znamená? Všeobecne platí, že zdravý človek nefajčí, nemá nadváhu, je zdravo a pravidelne cvičí. Znie to jednoducho, však? Ale ako to je v praktickom živote?
Väčšinou dobré predsavzatie zmeniť svoj životný štýl zoberieme za svoje. Nie každý má dostatočne veľkú trpezlivosť, chuť a pevnú vôľu niečo vo svojom zavedenom poriadku zmeniť. **Výsledky totiž neprichádzajú okamžite** a kto očakáva, že ak raňajkuje miesto maslového croasantu celozrnný rožok, tak musí zákonite za týždeň vybehnúť do tretieho poschodia akoby nič, môže byť sklamaný. **Každá zmena potrebuje svoj čas**, preto zdravo žiť začnite pekne postupne.

Začnite malými zmenami

Raz za čas si na raňajky dajte cereálie,jogurt, müsli, ovocie a vypite miesto kávy pohár vody. Žiadne drastické zmeny. Postupne si zo zdravých raňajok urobte pravidlo, alebo aspoň takto raňajkujte každý druhý deň.


Ako získať tie správne stravovacie návyky? Prečítajte si o zdravom stravovaní:

Manuál pre začiatočníkov: ako začať so zdravou stravou

Cvičenie nemusí byť mučenie

Nedostatok pohybu je všeobecný problém, ktorý začína už v detstve. Vysedávanie pri televízii alebo počítači, sedavé zamestnanie, spánok po obede miesto prechádzky - toto všetko sa na našom organizme podpisuje. Keď sa budete hýbať budete zdravší, vitálnejší a lepšie naladení. Vaše sebavedomie sa razom zvýši, budete výkonnejší a menej vystresovaní.

U starších ľudí sa môže zlepšiť dokonca pamäť. Spočiatku vám úplne postačia aj tak obyčajné aktivity, ako je práca na záhrade alebo jednoducho chôdza. Aj tieto drobnosti majú svoj zásadný význam a časom uvidíte zmeny k lepšiemu. Jedna štúdia totiž zistila, že len 10% zníženie hmotnosti u obéznych pacientov im pomôže znížiť krvný tlak, cholesterol a predĺžiť dokonca aj život.

### Jednoduché spôsoby, ako sa začať viac hýbať

Proces chudnutia začnite tým, že do svojho života zaradíte viac aktivít. Ak ešte nie ste úplne naladení na to, aby ste začali pravidelne cvičiť, zvoľte miernejší režim. Aj najmenší pohyb sa totiž počíta a prispeje k spaľovaniu väčšieho množstva kalórií.

  • Raz týždenne napríklad vypnite televíziu a hýbte sa. Choďte sa prejsť s rodinou, zájdite s kamarátkou namiesto kávy do fitka alebo na prechádzku, zahrajte si so svojimi deťmi nejakú pohybovú hru. Skrátka robte čokoľvek, len neseďte na gauči.
  • Viac choďte! Vystúpte z dopravného prostriedku o jednu či dve zastávky skôr a do cieľa choďte pešo. Nejazdite výťahom ale používajte schodisko.
  • Všetky domáce práce ako je odpratávanie snehu, práca na záhrade, hrabanie lístia, vysávanie alebo vytieranie podlahy vás rozpohybujú. Okrem toho si dáte byt do poriadku.
  • Pohybujte sa, keď telefonujete. Nestojte alebo neseďte na mieste, ale choďte sem a tam. Samozrejme nie všade je to možné, ale využite každú vhodnú príležitosť.
  • Urobte si zoznam všetkých pohybových aktivít, ktoré ste za deň vykonali. Ak zistíte, že väčšinu vášho času zaberie sedenie, potom sa túto skutočnosť snažte zmeniť. Premyslite si, ktoré činnosti môžete robiť pri pohybe.
### Stravujte sa zdravo

Jesť vyváženú a hodnotnú stravu je ďalšou súčasťou zdravého životného štýlu. Správny diétny režim vám pomôže nielen regulovať hmotnosť, ale tiež môže zlepšiť vaše zdravie a kvalitu života v neskoršom veku.

  • Jedzte viac ovocia. Pridajte do svojho jedálnička vločky, zeleninové šaláty,ryby všade tam, kde je to možné. Miesto rezňa si k večeri dajte šalát caprese (paradajky, mozzarela, olivový olej, bazalka, balzamikový ocot).
  • Vynechajte smotanové alebo horčicové zálievky a namiesto toho používajte na dochutenie šalátov olivový olej a balzamikový ocot.
  • Vyberajte si potraviny s nízkym obsahom tuku a netučné mliečne výrobky. Práve prechod na odtučnené mlieka alebo jogurty bez tuku je ďalší jednoduchý spôsob, ako jesť menej kalórií, bez toho aby ste museli toho vo svojej strave veľa meniť.
  • Nahraďte príliš kalorické potraviny ľahšími jedlami. Biele pečivo vymeňte za celozrnné, namiesto chipsov maškrťte sušené jablká, miesto bravčového steaku si dajte steak z tuniaka.
Ako vidíte, **vytvorenie zdravého životného štýlu nemusí vždy znamenať drastické zmeny**. Naopak, práve tie vedú skoro vždy k zlyhaniu. Časom zistíte, že za každú zmenu, hoci malú, budete bohato odmenení.

Ďalšie tipy na cvičenie a videá nájdete v sekcii šport a cvičenie.


Neviete, ako sa správne a zdravo stravovať? Prečítajte si tento článok:

Manuál pre začiatočníkov: ako začať so zdravou stravou