Imunologička radí: ako rozlíšiť alergiu od príznakov koronavírusu?

V marci až apríli sa už v ovzduší zvyšuje koncentrácia peľov rôznych stromov a tráv. Okrem brezy, liesky, jelše, topoľa, kvitnú aj jaseň, vŕba, či dub a trávy, ich prevaha v ovzduší trvá približne do mája až júna. K sezónnemu trápeniu sa tento rok pridáva ďalší dôvod na znepokojenie, nový koronavírus a ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje.
Imunologička radí: ako rozlíšiť príznaky alergie a koronavírusu?

pexels.com | Zdroj: súkr.archív

Alergická nádcha je zápal nosovej sliznice vyvolaný alergénom, kedy spočiatku začínajú nos, podnebie, hrdlo a oči svrbieť a následne sa objavujú tri základné prejavy alergie – kýchanie, vodnatý výtok z nosa a jeho upchatie.

Veľmi často sa k alergickej nádche pridruží aj postihnutie očí, kedy sa môžu zapáliť a opuchnúť očné spojovky. Môžu sa pripojiť aj mierne zvýšené teploty a zvýšená únavnosť.

Asi tretina alergikov na pele trpí tzv. „orálnym alergickým syndrómom“, ktorý je charakterizovaný pálením a svrbením pier a sliznice úst.

Vzniká po konzumácii určitých druhoch ovocia a zeleniny – napr. u alergikov na stromy brezovité sa prejavuje po orechoch a jablkách. Treba si dávať pozor aj na med, ktorý môže obsahovať peľový alergén a vyvolať alergickú reakciu.

Ak sa tieto príznaky neliečia už v začiatkoch a alergická nádcha sa podcení, stav sa môže pomaly zhoršovať a môže sa vyvinúť bronchiálna astma, ktorou trpí až 30 % pacientov s diagnózou alergickej nádchy“, upozorňuje imunologička MUDr. Bergendiová.

Alergia verzus koronavírus

Vírusové ochorenia sa rýchlejšie šíria práve preto, že nedostatok slnečných lúčov, vitamínov a chlad náš organizmus oslabujú, takže nákaze skôr podľahneme.

Typickými symptómami sú kašeľ, nádcha a zachrípnutie. Možnou komplikáciou môže byť dodatočná bakteriálna infekcia, ktorá musí byť spravidla liečená antibiotikami.

Pri nedostatočnej regenerácií a opakovanej zníženej odolnosti človeka, môže dôjsť k zníženiu imunitnej odolnosti organizmu a k rozvoju poruchy imunity. Vtedy môže pacient trpieť častými infekciami horných dýchacích ciest.

Údaje ukazujú, že niektorí ľudia trpiaci ochorením COVID-19, majú podobné symptómy ako kašeľ, zapchatý nos, nádchu a bolesť hrdla.

Medzi vírusom a alergiami sú však kľúčové rozdiely, ktoré by mali zmierniť zbytočnú paniku. Alergie, ktoré sú prehnanou reakciou imunitného systému na cudzie čiastočky, nespôsobujú zimnicu, bolesti tela či zvýšenú teplotu, čo sú typické príznaky nákazy vírusom, napríklad aj ochorenia Covid-19“, vysvetľuje imunologička.

Pacienti infikovaní koronavírusom síce môžu mať zapchatý nos, nie je to však typický príznak. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie iba 5% čínskych pacientov s koronavírusom malo upchatý nos a približne 14% malo bolesti hrdla.

Ako zvládnuť obdobie sezónnych alergií, prechladnutia, chrípky a koronavírusu?

Alergici by mali venovať zvýšenú pozornosť známym alergickým príznakom a pristupovať k nim ako obvykle a to antialergickou liečbou:

  1. Obmedziť kontakt s alergénom.
  2. Riešiť príčinu ochorenia špecifickou alergénovou imunoterapiou.
  3. Základom liečby bronchiálnej astmy je podávanie protizápalových liekov, ku ktorým patria antileukotriény, inhalačné kortikosteroidy a inhalačná dávka tzv. uvoľňovačov, ktoré zvyšujú prietok vzduchu prieduškami. Tieto lieky však musia byť prísne ordinované odborníkom pre liečbu bronchiálnej astmy, čiže imuno-alergológom alebo pľúcnym lekárom.
  4. Kto sa necíti dobre, mal by si sledovať teplotu. Koronavírus môže spôsobiť vysoké horúčky, silný kašeľ a problémy s dýchaním. Ak máte horúčku spojenú s problematickým dýchaním, volajte lekárovi a pri vážnych ťažkostiach sa môžete obrátiť aj na záchranárov.
  5. Nefajčiť. Dráždivé elementy ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických prejavov a znižujú odolnosť voči infekciám.
  6. Otužovanie pomáha k zvýšeniu imunitnej odolnosti. Môžeme ho dokonca prirovnať k určitému druhu hyposenzibilizácie na náhle zmeny prostredia, pričom sa zároveň zvyšuje celková kondícia organizmu.
  7. Dôležité je dbať o denný príjem vitamínov C a D a zinku. Tiež sa môžu uplatniť aj niektoré látky, pôsobiace nešpecificky, napr. betaglukány, ktoré predstavujú látku prírodného pôvodu. Ich užívanie sa prejaví v lepšej ochrane pred vírusmi a parazitmi.. V prípade zhoršenia klinického stavu majú klinickí imunológovia k dispozícii imunomodulačné, imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis.

Mohlo by vás zaujímať:

Príznaky spojené s ochorením COVID-19 môžu byť aj strata čuchu a chuti, tvrdia odborníci

Slnkom a vitamínom D proti koronavírusu? Slnečný vitamín nájdete aj v týchto potravinách!