Cukrovkárom pomáhajú inzulínové perá prispôsobené ich individuálnym potrebám

Ochorenie diabetes mellitus 1.typu sa vyskytuje približne u 10-15% z celkového počtu ľudí trpiacich cukrovkou. Pri tomto type produkuje pankreas len veľmi malé množstvo inzulínu alebo neprodukuje žiaden, preto si ho pacienti musia pravidelne aplikovať do svojho tela sami.
Podávanie inzulínu
Zdroj: Shutterstock.com
### Inzulín a cukrovka

V prípade, keď pankreas prestáva produkovať inzulín, produkuje ho v nesprávnom čase alebo keď inzulín nefunguje správne, vzniká ochorenie diabetes mellitus. V dôsledku zvýšenej hladiny cukru v krvi má pacient niekoľkonásobne vyššie riziko vzniku srdcového infarktu, mozgovej príhody alebo poškodenia obličiek.

Rozoznávame dva základné typy cukrovky: diabetes mellitus 1.typu a 2.typu. Medzi príznaky prvého typu, ktorý sa vyskytuje najmä u mladých ľudí a detí, patrí výskyt opakovaných infekcií kože a ústnej dutiny, časté vylučovanie veľkého množstva moču, ospalosť a zvýšený smäd. Tieto symptómy sa vyskytujú aj pri druhom type cukrovky, no nie sú až natoľko intenzívne. Diabetes mellitus 2.typu sa vyskytuje zväčša u dospelých ľudí a jeho liečba prebieha prostredníctvom zmeny životného štýlu a užívania liekov zo začiatku vo forme tabletiek, ktoré zvyšujú činnosť pankreasu alebo zlepšujú účinok inzulínu.

Čítajte viac:

Prečo liečba inzulínom?

Inzulín je hormón produkovaný bunkami v pankrease. Jeho prvoradou úlohou je regulovať hladinu cukru v krvi, čím pomáha glukóze prenikať do buniek. Rovnako stimuluje i tvorbu tuku z nadbytočných cukrov a ako jeden z anabolických hormónov sa podieľa na tvorbe svalových buniek.

Liečba inzulínom sa používa pri cukrovke 1.typu, u niektorých pacientov s cukrovkou 2.typu a niekedy aj v tehotenstve. Diabetik, u ktorého je liečba inzulínom nevyhnutná, musí poznať všetky prejavy zníženej alebo zvýšenej hladiny cukru v krvi, aby dokázal predchádzať riziku vzniku kolapsového stavu. Priebeh ochorenia diabetes mellitus a jeho liečba je individuálna, preto je potrebné konzultovať liečbu a všetky otázky s diabetológom!

Inzulínové perá 4. generácie

Voľba vhodného inzulínového pera prebieha na základe konzultácie lekára s pacientom**. Je dôležité, aby bola liečba pre pacienta čo najjednoduchšia** a aby bol vybraný systém podávania inzulínu spoľahlivý a čo najmenej bolestivý.

Na trhu sa nachádza množstvo rozličných inzulínových pier. Medzi najnovšie patria napr. tieto 2 typy:

  • Inzulínové pero na opakované použitie – sa má používať len v kombinácií s prípravkami, ktoré sú s ním kompatibilné a vďaka tomu je jeho aplikácia bezpečná a vysoko účinná.
  • Inzulínové pero s pamäťou poslednej dávky - je určené pre dospelých aj pre deti, bez ohľadu na vek. Jeho výhodou je špeciálne prispôsobené dávkovanie po 0,5 jednotke a jednoduchá pamäť.

Diabetes mellitus sa radí medzi ochorenia ovplyvňujúce vo veľkej miere každodenný život pacientov, a preto sa vyvíjajú neustále nové technológie, ktoré sa snažia uľahčiť ich ochoreniu. Vďaka vyvinutým inzulínovým perám môžu diabetici aplikovať inzulín jednoducho a hlavne bezbolestne.

Čítajte tiež: