Last minute pre štíhlejšiu postavu do plaviek

Aj vy už čoskoro balíte kufre na dovolenku, ale predstava vášho tela v plavkách vám naháňa hrôzu? Veru, plavky sú k naším nadbytočným kilečkám nemilosrdné a s oblými bokmi, širšími stehnami s celulitídou či vypuklým mäkkým bruškom nemajú zľutovanie. Nevešajte hlavu! Ešte stále je tu šanca zhodiť na poslednú chvíľu zopár kíl, ak sa budete držať rád od špecialistky na výživu a chudnutie.

Jedzte pravidelne

Asi väčšinu z nás pri predstave expresného chudnutia ako prvé napadne zredukovať počet porcií čo najviac, nevečerať, či dokonca držať hladovku. Omyl! Týmto si môžete ešte viac uškodiť a hoci možno v prvých dňoch niečo zhodíte, jojo-efekt si na vás zákerne počká. Rozumnejšie je stravovať sa v pravidelných intervaloch a v primeranom množstve. „Jedlo nevynechávajte, práve naopak. Dbajte na pravidelný prísun jedla. Vytvoríte si tým dobrý návyk, netrápite telo, a vyhnete sa aj náhlym návalom vlčieho hladu, najmä vo večerných hodinách,“ hovorí výživová špecialistka Martina Dvořáková.

Zmeňte zloženie jedla

Aj keď ste v časovej tiesni, zabudnite na drastické diéty. Tie by mohli napáchať ešte väčšie škody. Ak chcete uspieť, vaša strava musí byť správne vyvážená. „Ideálne je výrazne znížiť v strave príjem sacharidov a cukrov, ktoré sú ukryté v mnohých jedlách a nápojoch, pod 50 gramov denne. Zároveň však dbajte na dostatočný príjem bielkovín a zdravých tukov. Ryžu, pečivo, ovocie či sladkosti nahraďte zeleninou a potravinami bohatými na bielkoviny, ktoré vás zasýtia na dlhší čas,“ radí Dvořáková. Takýto pomer živín vám pomôže už po pár dňoch dostať telo do stavu ketózy, ktorá zrýchli váš metabolizmus a prinúti telo redukovať uložené tukové zásoby.

Ketóza je pre naše telo úplne prirodzený stav. Akonáhle v našom jedálničku znížime sacharidy, ktoré bunky využívajú ako preferovaný zdroj energie, organizmus začne využívať energiu z tukových zásob,“ vysvetľuje špecialistka na ketodiétu Martina Dvořáková.

Pite veľa vody

Ak aj vy patríte k ľuďom s nedostatočným pitným režimom, je najvyšší čas to zmeniť. Pitie čistej vody je dôležité nielen pre hydratáciu pokožky, či správne fungovanie tela, ale aj na odplavovanie škodlivín a toxických látok. „Ak máme nedostatočný pitný režim a v jedálničku príliš veľa sacharidov a najmä cukrov, telo vodu zadržiava a ukladá ju do tukových tkanív. V dôsledku toho priberáme, cítime sa opuchnuto a trápi nás celulitída. Keď si postrážime svoj pitný režim a navyše znížime príjem sacharidov, zbavíme sa zadržiavanej vody a zlepšíme stav celulitídy,“ hovorí Dvořáková.

Koľko tekutín naše telo potrebuje? „Na 10 kg hmotnosti telesnej hmotnosti by sme mali vypiť denne 0,3 – 0,4 litra vody, to znamená, že žena vážiaca 70 kg by mala denne vypiť 2,1 – 2,8 litra denne,“ upresňuje Martina Dvořáková. Najideálnejšou na pitie pritom vždy bude čistá voda.

Tešte sa z chudnutia

Veľkú úlohu pri chudnutí zohráva aj psychika, preto by vám celý tento proces mal robiť radosť a nie stres. Platí to aj o jedle. Máte niekedy nutkavú chuť na sladké, ale bojíte sa zhrešiť, aby ste neohrozili svoj diétny plán? Riešenie je jednoduché. Siahnite vtedy po zdravej, proteínovej maškrte. Na výber máte z množstva proteínových smoothie a nápojov, tyčiniek, či dokonca croissantu, panna cotty alebo čučoriedkovej peny. Tieto produkty obsahujú vysoko kvalitné proteíny, ktoré vás zasýtia a naopak, vďaka nízkemu pomeru sacharidov si postrážite svoju váhu. Dopriať si ich môžete kedykoľvek – na raňajky, desiatu či olovrant.

Vďaka tomu, že nebudete obmedzovať svoje chute, ani nezbadáte, že ste v diétnom režime a psychická pohoda a vyrovnanosť prispeje k tomu, že svoj cieľ dosiahnete.


Pozrite si tiež:

Rysovačka do plaviek na poslednú chvíľu: cvičte toto