Psychika a chudnutie: pozitívny prístup môže ovplyvniť celý výsledok

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, akú dôležitú úlohu pri chudnutí zohráva psychika? Ako hľadať motiváciu alebo zapracovať na pevnej vôli? Viac nám o tom povie Martina Dvořáková, výživová poradkyňa KetoDiet, ktorá sa dlhoročne venuje zdravému životnému štýlu a už mnohým pomohla dosiahnuť vysnívanú postavu. Medzi jej spokojných klientov patria aj slovenské a české celebrity.
Zuzana Vačková - ambasádorka Ketodiet

KetoDiet/Roman Plačintár | Zdroj: súkr.archív

Letný event plný relaxu a pohody sme zažili spolu s Ketodiet v stredu 19.6. v priestoroch Loď Café na Tyršovom nábreží. Pripravený bol pestrý program plný zaujímavých informácií, zdravého jedla a príjemnej atmosféry. So skúsenosťami, ako na štíhlu líniu, sa podelila herečka Zuzana Vačková, ambasádorka KetoDiet. Vypočuli sme si rady a tipy od výživovej poradkyne Martiny Dvořákovej ohľadom letných dobrôt či vplyvu pozitívneho myslenia na chudnutie.

Presvedčili sme sa, že aj zdravé jedlo môže byť pestré a obľúbené letné pochúťky šetrné k postave. Ochutnali sme napríklad čerstvú novinku od KetoDiet – proteínovú zmrzlinu. Od všetkých starostí a povinností sme sa na chvíľu "odtrhli" vďaka krátkej lekcii jogy a aromaterapie. Zároveň sme si pozreli praktické ukážky cvikov Office Yogy proti bolestiam chrbta pri sedavom zamestnaní.

O tom, čo všetko je ešte dôležité pri chudnutí, nám prezradí výživová poradkyňa v nasledujúcom rozhovore:

Chudnutie je jedno z najčastejších predsavzatí, ale len nízkemu percentu ľudí vydrží odhodlanie dlhšie ako pár dní či týždňov. Čo robiť, aby sme boli úspešní v našich cieľoch?

Chudnutie je zložitý proces. Je to náročné obdobie aj po psychickej stránke, preto sa so svojím telom neoplatí experimentovať. V prvom rade je dôležité dať si hneď na začiatku reálne a dosiahnuteľné ciele. Schudnúť to, čo sa na nás nabalilo za niekoľko mesiacov či rokov, sa nedá zo dňa na deň. Majte svoj cieľ, ale i plán, ako ho dosiahnete. Nefantazírujte, nepreceňujte seba a svoje schopnosti. Dajte si méty, ktoré viete dosiahnuť postupne, krok po kroku.

Začnite napríklad s cieľom prvých 5 kg. Akonáhle to dosiahnete, posuniete svoj cieľ o ďalších 5 kg.

Ak sa vám podarí ich naplniť, bude vám to robiť radosť a motivovať vás do ďalších výziev. Keď si totiž hneď na úvod poviete, že schudnete 30 kg, cesta bude príliš dlhá a mnohokrát aj nereálna. Vtedy nastane ten moment, keď sa svojho cieľa vzdáte.

Výživová poradkyňa Martina Dvořáková

KetoDiet/Roman Plačintár | Zdroj: súkr.archív


Prečítajte si tiež:

Ako začať s chudnutím – manuál pre začiatočníkov


Vo svojej dlhoročnej praxi výživovej poradkyne ste sa stretli s rôznymi klientmi. Je podľa vašich skúseností dôležité pri chudnutí aj pozitívne myslenie, alebo je to len o jedálničku a pohybe?

Psychika má na úspešné chudnutie určite zásadný vplyv a pozitívny prístup môže ovplyvniť výsledok. Asi sa zhodneme, že niekedy sa nám darí chudnúť ľahko, inokedy sa trápime a výsledok sa nedostaví. Je to totiž aj o našom psychickom rozpoložení. Už len samotné rozhodnutie začať, by nám malo prinášať radosť. Rovnako dôležité je tešiť sa z každého malého úspechu, a práve preto odporúčam zapisovať si svoje pokroky.

Odfoťte sa predtým, ako začnete chudnúť.

Veľa mojich klientiek ľutuje, že to na začiatku neurobili. Na fotke je zmena vidieť oveľa viac ako v zrkadle, v ktorom sa vidíme každý deň a maličké pokroky v ňom nevnímame. Keď však porovnáme fotku zo začiatku a potom napríklad na konci každého mesiaca, zmena bude obrovská. S pozitívnou náladou a myslením sa vám bude ľahšie púšťať do ďalšej méty.

Pri diétach často bojujeme s rôznymi pokušeniami. Je podľa vás pevná vôľa vrodená alebo sa dá natrénovať?

Umenie odolávať najrôznejším zvodom a pokušeniam je niečo, čomu sa učíme celý život. Dokonca aj rôzne prieskumy ukazujú, že pevná vôľa nie je vrodenou vlastnosťou a je možné ju natrénovať. Lenže staré známe „stačí len chcieť“ zvyčajne vôbec nestačí. Existuje však niekoľko techník alebo tipov, ktoré vám s posilnením vašej pevnej vôle pomôžu a vy sa tak dokážete vyhnúť zbytočným stresom, nespokojnosti a frustrácii. Bez jasného plánu sa totiž k vytýčenému cieľu len ťažko dostanete, a ak áno, cesta k nemu bude pravdepodobne kľukatá a tŕnistá.

Od začiatku treba mať jasnú predstavu čo chcete, ako to dosiahnete, kedy začnete, ako dlho to reálne môže trvať, aké bariéry vám môžu v dosiahnutí vašej méty zabrániť, a tiež, čo sa stane, ak do svojho cieľa dôjdete.

Následne postupujte krok po kroku k svojmu cieľu. Svoj strach zo zlyhania alebo nedostatok vlastnej motivácie môžete účinne obalamutiť aj tým, že o svojom cieli poviete rodine a kamarátom, kolegom alebo sa o svojej výzve podelíte na sociálnych sieťach.

Office Yoga

KetoDiet/Roman Plačintár | Zdroj: súkr.archív

Ako nám môže naša rodina alebo blízky pomáhať ľahšie zvládať celý proces chudnutia po psychickej stránke?

Je úplne skvelé, ak vo svojej rodine nájdeme nielen pochopenie a podporu, ale ak sa do chudnutia pustí niekto s nami. Zapojiť do chudnutia napríklad svojho partnera prináša niekoľko výhod. Budete si vzájomne pomáhať, variť si spoločné jedlá, jeden druhého motivovať a povzbudzovať sa pri športovaní.

Keď vám partner pripraví diétnu večeru alebo vás bude čakať v športovom oblečení, len sotva ho budete chcieť sklamať hľadaním výhovoriek.

Niekedy sa však stretávame aj s opačnou reakciou nášho okolia, najmä ak máme za sebou už niekoľko neúspešných pokusov o chudnutie. Rodina nám neraz uštedrí uštipačné poznámky. Ak necítite podporu blízkych, bude to omnoho ťažšia skúška vlastného odhodlania a vytrvalosti. V takomto prípade vám pomôže odborník, ktorý bude po celý čas vaším spojencom.

Aká je úloha výživového poradcu? Čo môžeme od neho očakávať?

Výživový poradca zhodnotí váš zdravotný stav a aj doterajšie stravovacie návyky. Vykoná analýzu tela na bioimpedančnom prístroji a podľa výsledkov odporučí vhodný redukčný režim. Pre niekoho bude vhodná proteínová diéta, pri ktorej budete mať jasne stanovený diétny plán, inému bude vyhovovať bežná strava so zvýšenou fyzickou aktivitou. Naša strava musí obsahovať dostatok všetkých živín v správnom pomere, aby sme nehladovali alebo nejedli zbytočne veľa.

Dôležité je, aby sme sa cítili komfortne a jedlo v nás nevyvolávalo stres alebo negatívne pocity.

Zdravá proteínová zmrzlina

KetoDiet/Roman Plačintár | Zdroj: súkr.archív

Výživový odborník vás zároveň bude podporovať, motivovať a radovať sa spolu s vami z dosiahnutých výsledkov. Chudnutie vám pôjde lepšie, keď sa budete mať s kým porozprávať o svojich pocitoch a obavách. Vyberte si poradcu, ktorý vám sadne aj po ľudskej stránke. Je to totiž aj o určitej chémii a sympatiách medzi vami. Sami potom uvidíte, aká je jeho úloha za vysnívanou postavou dôležitá a ako vám pomôže zvládnuť celý priebeh.


Prečítajte si aj tento článok:

Last minute pre štíhlejšiu postavu do plaviek