Aj tí najracionálnejší z nás to zažili: sedíte doma, píšete si s priateľmi alebo ste na mieste, kde ste nikdy predtým neboli a zrazu je tu: vlna pocitu, že presne tento moment ste už v minulosti zažili.
Všetci vieme, že naše nechty či vlasy rastú od narodenia až po smrť. Len málokto je ale oboznámený s tým, že sú to aj iné časti tela, ktoré sa s vekom zväčšujú. Napríklad také uši či nos.
Srdce pracuje nepretržite, po celý náš život. Je to dutý svalový orgán, tvorený špecifickým typom priečne pruhovanej svaloviny (myokardom), ktorý pumpuje krv cez obehovú sústavu vďaka rytmickým sťahom.
Červené krvinky sú špecializované bunky, ktorých hlavnou funkciou je prenos krvných plynov - kyslíka a oxidu uhličitého. Hlavnou zložkou erytrocytov je krvné farbivo hemoglobín. Membrána erytrocytov obsahuje antigény, ktoré určujú krvnú skupinu. Červené krvinky majú životnosť 120 dní, preto sa priebežne obmieňajú, ich tvorba prebieha v kostnej dreni.
Čuchový orgán umožňuje vnímanie vôní a zápachov. Ide o párový orgán, nachádzajúci sa v oboch poloviciach nosovej dutiny. Jeho plocha je asi 5 centimetrov štvorcových a na nosovej sliznici ho spoznáme podľa žltého zafarbenia.
Všetci zrejme vedia, že existujú orgány, ktoré sa evolúciou stali zbytočnými, no napriek tomu ostali v našom tele. Také slepé črevo pozná takmer každý. Len málokto však počul o vomeronazálnom, alebo inak jacobsonovom orgáne. Ešte menej ľudí vie, čo to vlastne je aká by mala byť jeho úloha - vlastne ani vedci sa v tejto otázke nezhodujú. Prečítajte si prečo.
Hmat je jeden z piatich ľudských zmyslov, vďaka ktorému dokážeme poznávať tvary a povrchy predmetov. Vnímame ním dotyk, tlak, chlad, teplo a bolesť. Tieto informácie získavame prostredníctvom nervových zakončení, nerovnomerne rozmiestnených v celej koži.
Koľko rokov má vaše telo ako celok určite viete. Ale možno si neuvedomujete, že vek jeho jednotlivých častí je rozdielny - každý prvok sa regeneruje odlišne rýchlo. Kým žalúdočnej sliznici trvá obmena od dvoch do deviatich dní, šošovku vo vašom oku a väčšinu mozgu stále tvoria rovnaké bunky ako pri narodení.
Vestibulárny systém sa nachádza vo vnútornom uchu a je orgánom dynamickej rovnováhy.Tvorí ho sústava troch pokruhovitých kanálov, ktoré sú na ziačiatku ampulovito rozšírené a umiestnené vo vzájomne kolmých rovinách.
Úlohou nervovej sústavy je zabezpečiť kontakt organizmu s okolím, vnímať okolie a reagovať naň. Ďalšou úlohou je monitorovať vnútorné prostredie organizmu, regulovať a koordinovať funkcie orgánov, tkanív a buniek.
Obdobie dospievania je pre každého mladého človeka významnou etapou v živote, počas ktorej sa vyvíjajú a dozrievajú pohlavné orgány. Je preto dôležité, aby mali o týchto orgánoch dostatok informácií a vedeli, čo a ako funguje.
Kosti tvoria oporu tela, okrem toho však slúžia aj ako ochrana mäkkých orgánov, sú miestom kam sa upínajú svaly a tak umožňujú pohyb organizmu. Sú tiež rezervoárom vápnika a miestom krvotvorby. Kosti tvoria takzvanú pasívnu pohybovú sústavu.
Orgánom sluchového zmyslu je ucho, ktoré sa skladá z vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha. Jednotlivé orgány majú svoje funkcie a úlohy. Aké sú to?
Jeden zo špeciálnych zmyslov človeka je zrak a prijíma ním až 80% informácii z vonkajšieho prostredia. Veľa ľudí si neuvedomuje jeho zložitú štruktúru a dôležitý význam.
Svalový systém zahŕňa kostrové svaly, srdcový sval a hladké svalstvo. Podstatou funkcie svalov, ktoré sa skladajú zo svalových buniek, je schopnosť sa pri podráždení skracovať. Priečne pruhované svaly zabezpečujú vedomé pohyby, okrem nich však svaly vykonávajú aj pohyby nevedomé - zmenu veľkosti zreničky, črevnú peristaltiku, či pohyb riasiniek v pľúcach.
Úlohou kardiovaskulárnej sústavy je zabezpečiť prísun kyslíka a živín do orgánov, tkanív a buniek a odvádzať z nich oxid uhličitý a odpadové produkty metabolizmu. Ďalšou úlohou je transport hormónov k cieľovým tkanivám a distribúcia ochranných a obranných látok.
Vylučovacia sústava je dôležitou súčasťou ľudského tela, ktorá má svoje významné postavenie. Skladá sa z obličiek, obličkových kalichov a panvičky, močovodov, močového mechúra a z močovej rúry.
Žľazy s vnútorným vylučovaním sú zodpovedné za reguláciu funkcií organizmu pomocou hormónov, ktoré sa v nich tvoria. Hormóny sa zo žliaz uvoľňujú do krvi, ktorou sa dostávajú k cieľovým orgánom, kde pôsobia.
Kĺb je biologicko-mechanická štruktúra umožňujúca pohyblivé spojenie dvoch kostí. Poruchy a zranenia kĺbov trápia mnohých. Je dobré vedieť, ako tieto bioložiská fungujú, ako ich chrániť, udržiavať vo funkcii a čo im škodí.
Bolesti chrbtice zvyknú trápiť mnoho ľudí a ich príčina býva častokrát rôzna. Aj z tohto dôvodu je dobré spoznať anatómiu chrbtice a oboznámiť sa, z akých častí sa skladá.