Na prázdniny so štíhlou líniou? Tipy pre záhradkárov, milovníkov grilovania, cyklistov, vodákov i dovolenkárov

Leto je krásne obdobie roka, ale nedá sa užiť si ho so všetkými potešeniami a zároveň dúfať, že stále zapneme svoje obľúbené džínsy, či sukňu. Prvým opatrením je popremýšľať, kde na vás číhajú nástrahy. Priberáte po nekonečných večerných grilovacích večierkoch s priateľmi alebo sú to skôr poháre sladko vyzretého stredomorského vína? Milujete letné plážové drinky alebo ste vášnivými záhradkármi a sezónu dozrievajúceho ovocia sa chystáte spracovať do koláčov, džemov, sirupov?
Štíhla línia v lete

Naturhouse.sk | Zdroj: súkr.archív

Pre záhradkárov

Sezóna plná ovocia a zeleniny sa ponúka ako príležitosť dobiť sa zásobou nutričných látok z čerstvo konzumovaného ovocia k bohatým desiatám a ľahko spracovanej zeleniny do letných šalátov alebo pečených či grilovaných zmesí. Zvlášť ovocie s prímesou zeleniny alebo bylín môžeme spracovať do lahodných smoothie, ktoré je možné príležitostne konzumovať aj ako ľahkú náhradu jedla.

Koláčiky vymeňte za zdravší ovocný crumble, s ktorým skonzumujete veľa flavonoidov a antioxidantov, zato málo rafinovaných sacharidov. Slaďte len medom, stéviou alebo troškou trstinového cukru.


Prečítajte si tiež:

3 tipy na ľahšie letné stravovanie


Pre milovníkov grilovania

Milovníkom grilovania poradíme, aby premýšľali predovšetkým nad voľbou grilovacích surovín. Odporúčame sa vyvarovať konzumácii ťažkých steakov v neskorých večerných hodinách. Namiesto toho si môžete ugrilovať napríklad pražmu alebo zubáča. Nedojedajte sa chlebom, ale pripravte si grilovanú špargľu, pečené papriky alebo kukuricu. Grilované letné jabĺčka a cibule budú lahodiť s bravčovou panenkou.

„Ak budete grilovanie kombinovať s alkoholom, potom musíte počítať s tým, že môže zvyšovať vašu chuť jesť viac ako obvykle alebo naopak to preháňať s kvaseným tekutým cukrom v podobe ďalšieho pohára navyše,“ upozorňuje Bc. Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR.

Pre cyklistov a vodákov

Ak ste zapálenými cyklistami alebo vodákmi, bude potrebné jedlo naplánovať dopredu. Musíte totiž počítať s tým, že na obľúbených cyklistických či vodáckych zastávkach veľa zdravého jedla nekúpite a párky s horčicou a limonádou vám nepomôžu. Na jednodňové výlety si do fľaše pripravte riedené smoothie a používajte ho namiesto iontového nápoja. Na dlhšie túry si nakúpte niekoľko nutrične vyvážených tyčiniek, ktoré sú schopné nahradiť jedlo a doplniť potrebné množstvo bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov. Zapíjajte ich dostatočným množstvom vody. Pribaľte aj niekoľko ďalších porcií výživnej desiaty ako sú orechy, ďatle alebo iné nesírené sušené ovocie (napríklad domáce sušené jablká bez pridaného cukru).

Pri celodennej športovej aktivite musíte doplňovať zásoby glykogénu. Výborné sú tiež pudingy, ktoré stačí v šejkri rozmiešať s vodou prípadne mliekom.

Tieto tipy sa budú hodiť aj pre priaznivcov otvorených hudobných festivalov, kde je taktiež výber dostupného jedla veľmi obmedzený.

Pri vode

Ak cestujete na juh za slniečkom, počas cesty môžete využiť desiaty v podobe tyčiniek a pudingov. Na dovolenke pri mori sa spravidla môžete tešiť z chutného stredomorského jedálnička a bohatej ponuky zeleniny, rýb a plodov mora. Ak ste šťastným majiteľom pobytu all-inclusive, potom na tanier ako prvé vždy naservírujte všetko od zeleniny, čo nájdete v ponuke, doplňte ju chudým mäsom alebo rybou, ráno šunkou alebo vajciami.

Ponúkané jogurty využite ako príležitosť zamiešať si do nich porciu vlákniny a namiesto dezertu si doprajte 3 zdravšie sušienky. Banán a sladká broskyňa z ovocnej misy sú tiež skvelým dezertom!

Stravovanie v lete

Naturhouse.sk | Zdroj: súkr.archív

Drinky pre štíhlu líniu

Nezabudnite, že letné drinky môžu byť chutné aj bez alkoholu. Vyskúšajte napríklad nealko Piňa Coladu, ktorou ohromíte každú dámsku návštevu alebo si pripravte nealko Mojito z instantných čajových nálevov z produkcie NATURHOUSE. Či už si z poradne prinesiete čaj LEVANAT, INFUNAT TÉ VERDE alebo DRENANAT, do džbánku s vodou si rozpustite dve až štyri čajové lyžičky (pre viac osôb) rozpustného prášku a zamiešajte.

„Pridajte čerstvé bylinky ako je mäta alebo medovka. Môžete použiť aj morské riasy wakame, pretože obsahujú o 10-20% viacej minerálnych látok než bežná zelenina. Nakrájajte čerstvé, starostlivo oprané alebo bio limetky, pomaranče, citróny alebo jahody. Byliny nechajte s ovocím lúhovať, občas zamiešajte,“ radí Bc. Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR.


Prečítajte si aj tento článok:

Ako sa stravovať počas leta?