Najčastejšou príčinou refrakčných chýb je zmena dĺžky oka alebo väčšia či menšia lomivosť svetelných lúčov rohovkou a šošovkou.
Na základe elektrických impulzov, ktoré vznikajú v pravej predsieni a šíria sa cez definované dráhy do celého srdca, je umožnená kontrakcia srdca. Tým je zabezpečená jeho funkcia pumpovania krvi do celého tela. Arytmie sú poruchy srdcového rytmu, spôsobené nesprávnou elektrickou aktivitou v srdci a vedú k neefektívnej funkcii srdca.
Streptokoky alebo Streptococcus pyogenes sú skupina retiazkovito usporiadaných mikróbov. Niektoré sú prirodzene prítomné v tele človeka, bez vyvolania ochorenia, a ich prítomnosť nie je potrebné liečiť. Iné v našom organizme dokážu spôsobiť poriadne nepríjemnosti.
Mazová zátka je nahromadenie ušného mazu (spolu s odumretými bunkami, uvoľnenými chĺpkami a prachom z ovzdušia) vo zvukovode. Príčin vzniku je mnoho - nesprávna hygiena, nadprodukcia mazu či iné poruchy. S jej odstránením pomôže lekár, no dá sa tomu predísť?
Barotitída je zaradená medzi ušno-nosno-krčné ochorenia. K bolesti ucha pri cestovaní lietadlom dochádza pri zmenách atmosférického tlaku, kedy sa Eustachova trubica snaží prispôsobiť jej stiahnutím alebo roztiahnutím.
Zápal vonkajšieho ucha sa nazýva aj "plavecké ucho". Ide o infekciu vonkajšieho zvukovodu ucha, ktorá sa najčastejšie objavuje v lete.
Migréna je chronické záchvatovité ochorenie, ktoré sa prejavuje pulzujúcou bolesťou hlavy a je zväčša sprevádzané aj vracaním a potením. Ako ho možno liečiť?
Mozoľ vzniká v dôsledku opakovaného trenia a tlaku na kožu. Hlavným príznakom je zhrubnutá tvrdá koža, ktorá sa lieči potieraním rôznymi mastičkami.
Chronická únava je súbor príznakov vyskytujúcich sa u ľudí, ktorí ani po nočnom spánku nie sú schopní nadobudnúť plnú fyzickú ani duševnú vitálnosť. Ľudia s chronickou únavou spozorujú nižšiu výkonnosť počas dňa pred prejavením sa ochorenia.
"Dobry deň, čo Vás trápi? Bolí ma zub..." tak toto počuť v stomatologických ambulanciách každý deň. Aj napriek existencii mnohých liekov proti bolesti zubov, návšteva zubného lekára nakoniec nikoho neminie...
Encefalitída je ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré spôsobujú vírusy prenášané kliešťami. Najčastejšie ide o arbovírusy. Ako sa toto ochorenie prejavuje a ako prebieha jeho liečba?
Impetigo je infekčné ochorenie kože, ktoré je vysoko nákazlivé. Vyskytuje najmä u detí najčastejšie v letnom období, ale postihuje i dospelých.
Zápal jazyka môže byť rozlišná zmena povrchu jazyka, a to i taká, pri ktorej nejde o klasický zápalový proces. Len zriedka ide o samostatné ochorenie. Najčastejšie sa vyskytuje pri chorobných procesoch tráviaceho traktu, ale i pri mnohých infekčných chorobách. Zmeny povrchy jazyka sú pri niektorých chorobách typické a pomáhajú pri určení diagnózy.
Kedysi sa za príčinu sklerózy považovalo prechladnutie a úrazy. Veľký dôraz sa pripisoval aj psychike, ktorá významne vplývala na priebeh ochorenia. A ako je to dnes, vyvracia nám veda niektoré všeobecne známe mýty?
Priebeh, príčiny a prejavy zápalov oka bývajú rôzne. Niektoré formy zápalov spôsobujú len zanedbateľné ťažkosti, iné môžu svojimi komplikáciami spôsobiť vážne a častokrát trvalé následky, ba dokonca môžu viesť až k slepote.
Kliešte sú najčastejšími prenášačmi rôznych ochorení ľudí a zvierat. Aby sa predišlo závažnejším zdravotným problémom, je nutná spoľahlivá prevencia i včasná liečba.
Hypertenzia je odborným termínom pre zvýšený krvný tlak. Každé zvýšenie nad hranicu, ktorá sa určila ako norma, predstavuje zväčšenie rizika poškodenia cieľových orgánov. Treba si preto pravidelne merať tlak a svoj životný štýl prispôsobiť tomuto ochoreniu.
Reumatoidná artritída je chronické zápalové ochorenie neznámej príčiny, ktoré je charakterizované symetrickým postihnutím kĺbov. Postihnuté kĺby sú opuchnuté, bolestivé, teplé s obmedzenou pohyblivosťou.
Astma je chronická zápalová choroba dýchacích ciest (predovšetkým priedušiek), ktorá sa prejavuje dýchacími ťažkosťami, pískavým dychom, dráždivým kašľom a dlhodobo pretrvávajúcou nádchou. Na jej vzniku sa podieľajú aj genetické faktory či silné dráždivé chemické látky.
Paranoidná porucha osobnosti sa typicky prejavuje dlhodobou nadmernou citlivosťou voči svojej osobe, najmä voči skutočnému či domnelému odmietaniu a odstrkovaniu.